jak vyčistit interiér auta

Jak vyčistit interiér auta? Těchto 5 kroků vám zajistí dokonalou čistotu

Auto a mobilita
Řada motoristů myje své auto každý týden nebo aspoň jednou za čtrnáct dní, málo z nás se ale tak často věnuje interiéru. Kabina totiž zdánlivě není tolik vystavena špíně a nepřízni počasí. Čas od času je však potřeba myslet i na vnitřek vašeho vozu, zvláště pokud jsou pravidelnými cestujícími děti, v autě občas jíte nebo zapomínáte vyklízet odpadky. 

Čištění interiéru automobilu není obtížné, ale může to být časově náročné a možná se trochu zašpiníte, protože je třeba vydat se do různých zákoutí a míst, kde se skrývá prach a špína. S naším návodem na to, jak vyčistit interiér auta, si s tím ale poradíte rychle a s vynikajícím výsledkem. Zkrátka jako profík. 

Krok 1: Vyházejte odpadky a začněte s luxováním 

Než začnete utírat palubní desku a čistit sedadla, je důležité, abyste z auta odstranili veškeré odpadky a nežádoucí předměty. Vezměte vysavač a pytel na odpadky a pusťte se do práce. Začněte větracími otvory, z nichž pomocí kartáčového nástavce odstraníte prach. Tím se zbavíte nepříjemných pachů v kabině. Doporučujeme také vyndat rohože a čalounění kufru, protože i pod nimi mohou být nahromaděny spousty prachu a nečistot.  

Koberečky a další odepínatelné části vyklepejte a vysajte. Pokud i tak v různých částech podlah nebo v kobercích zůstávají kamínky, štěrk nebo zrnka písku, můžete vzít starší kartáček a drhnutím je nahnat do hubice vysavače. Někteří fajnšmekři k tomu používají vibrační brusku, nám ale postačí trik s kartáčkem. Jakmile interiéru svého vozu dopřejete péči vysavačem, bude vypadat mnohem lépe, a to je teprve první krok. 

Krok 2: Čištění oken 

Čištění skel uvnitř vozu je skoro stejně důležité jako čištění zvenku; otisky prstů, prach a skvrny na vnitřní straně čelního skla mohou snížit viditelnost a vést k nebezpečnému oslnění na přímém slunečním svitu. Když použijete kvalitní odmašťovač, získáte perfektně průhledná skla bez šmouh. 

Takový výsledek není nedosažitelný, když při čištění vnitřního skla nanesete několik kapek přípravku přímo na měkký hadřík a pečlivým leštěním odstraníte šmouhy. Určitě je dobrý nápad vyčistit okna předtím, než se pustíte do čištění dalších povrchů v interiéru auta. Nepokapete si tak například čerstvě vyčištěnou palubní desku. 

Krok 3: Zničte bakterie a pachy 

Trávíte v autě hodně času? Bez ohledu na to, jak čisté a uklizené ho udržujete, na plochách v kabině se hromadí mikrobi a bakterie, v čalounění se zase drží pach z potravin a jiných zdrojů. Chcete-li zatočit s nepříjemným odérem, zapojte do boje neutralizér pachů. Raději ale volte výrobek určený přímo do auta. Látky přítomné v některých přípravcích určených pro domácnost by mohly poškodit některé prvky interiéru. Každopádně sprej se směsí pohlcující zápach je vhodný pro tvrdé i měkké povrchy a po jeho použití budete mít kabinu auta voňavou a svěží. 

Chcete-li odstranit bakterie z tvrdých povrchů, nanášejte produkt přímo na kov nebo plast, nechte pár minut působit a pak setřete hadříkem. U čalounění a podobných povrchů je stačí nastříkat a nechat směs pracovat. 

Krok 4: Vyčistěte a naleštěte palubní desku 

Na přístrojových deskách se hromadí prach a další nečistoty, zůstávají zde viditelné otisky prstů a brzy mohou ztratit svůj nový vzhled, třeba již po několika tisících kilometrů. Ať už je vaše palubka ohmataná, nebo prostě jenom špinavá, na její vyčištění najdete celou řadu produktů. Na drhnutí někdo preferuje houbičku na nádobí, práci skvěle zastane i švédská utěrka. Vlhčené ubrousky nebo bavlněné hadry by vám na desce zanechaly chlupy. Ty sice můžete po zaschnutí vyluxovat, ale je to práce navíc.  

Krok 5: Vyčistěte sedadla, dveře a koberce 

Ať už jsou z textilu, nebo kůže, potahy v kabině podléhají velkému opotřebení, a pokud jde o nečistoty a skvrny, jsou přímo na ráně. Pro čalouněné povrchy opět existuje celá řada přípravků. Důležité je pečlivě si přečíst etiketu. Kvalitní čističe autočalounění přinesou svěží a voňavý výsledek. 

U kožených povrchů nejdříve setřete nečistoty navlhčenou utěrkou z mikrovlákna. Pokud možno jinou než tou, kterou jste použili na palubní desku, vnitřní strany skla nebo dokonce prvky exteriéru. Potom naneste přípravek na čištění kůže. Pokud jsou na povrchu stále viditelné skvrny, použijte kartáček s jemnými štětinami a špínu jemně vydrhněte. Poté nechte přípravek působit a nakonec jej setřete utěrkou z mikrovlákna. Posledním krokem je nanesení impregnačního prostředku. 

Přestože se všechny tyto kroky zdají náročné, osvojíte si je velmi rychle. Odměnou vám bude čistý interiér vašeho auta bez mikrobů a plísní, navíc budete mít jistotu, že čištění bylo provedeno opravdu důkladně. Není také třeba zdůrazňovat, že pravidelný úklid prodlouží životnost interiérových prvků a hodnotu vašeho vozu. 

Foto: Aryio, Pexels.com