Jak ušetřit na super dovolenou a nemuset prodat vlastní ledvinu

Za hranicemi
Ne, tohle nebudou tipy, jak si odkládat každý den drobné do kasičky a našetřit si na dovolenou. Jde spíš o to, jak ji co nejvíce zlevnit a nemuset se registrovat coby placený dárce orgánů. Zkrátka, jak cestovat levně, efektivně, ale nemuset spát na lavičce v parku. Protože tam nakonec to darování orgánů tak nějak stejně hrozí. Ale dost o chirurgii, pojďme na soubor triků, jak zlevnit dovolenou.

Úplně první a zásadní rozcestí se jmenuje „místo cestovky se raději střelte do nohy“. Tak jako při nákupu nemovitostí (nebo drog) i při výběru dovolené se snažte vyřadit ze hry prostředníky. Ani letenky, ani ubytování, místní výlety, prostě nic si nekupujte organizovaně. Hledejte přímé prodejce! Vyšachujte všechny, kteří si chtějí na cenu služby „trošku“ přihodit.

Pak se musíte rozhodnout o dopravě. Nic si nebudeme nalhávat, stopování, snad kromě cestování na kole nebo pěšky, poskytuje nejlepší poměr cena – výkon. Pokud tedy nejedeme výrazně dál – ne každý dostane v práci půlroční volno. Klíčem je „flight hacking“, neboli hledání směšně levných letenek na internetu.

Zkuste pár tipů zde, anebo jděte s přáteli do baru a kolem půlnoci vyrazte v povznesené náladě přímo na letiště. Není nad to probudit se a netušit, v kterém letovisku či světovém městě se vlastně nacházíte. Je to pocit, jaký jinak zažívají snad jen rockové hvězdy.

Vybírejte podle ceny, ne podle plánované destinace. Nejlepší slevy? Mimo hlavní sezónu! Co na tom, že v Karibiku v období dešťů sem tam prší? Že je v Arizoně v létě 60 stupňů? Nic nevadí! Navíc získáváte místo na dovolenou bez davů, potkáte další zajímavé podivíny, jako jste vy, a místní poskytovatelé služeb si vás budou hýčkat.

O čem je šetření nejvíc? Známosti, známosti, známosti! Díky sociálním sítím jsme v podstatě s každým nějak propojeni. Udělejte ze své cesty kulturní výměnu! Poznejte se s tetičkou sestřenice vaší kamarádky ze základky, navštivte kamaráda z kapely, na jejímž koncertě jste byli a s jejímž basákem jste klábosili na baru. Svět je vaše soukromá ústřice, jen ji otevřít! Dostaňte se pod kůži kultuře místních lidí – ušetříte a získáte luxus, který z all inclusive zájezdu nikdy nevytřískáte.

Každý máme nějakou komfortní zónu. Zkuste ji tentokrát trochu rozšířit. Nechoďte do centra, nevybírejte si z prvních pěti možností v Googlu, zkuste se dostat trochu víc na periferii vaší cestovní fantazie. Neplánujte, jděte po okamžitých nabídkách na místě. Plaťte kreditkou a získávejte slevy, zeptejte se kamarádů, jestli nemají z práce náhodou nalítané bonusové míle. Zkuste prostě trochu improvizovat a nebát se říct si o pomoc. Celý cestovatelský vesmír se otevře a přetrhne se, aby vám pomohl.

Můžeme se odvázat ještě víc. Na dovolené si lze vyhradit i čas na drobné práce, od vyučování místních lidí jazykům až po zcela obyčejné brigády. Pokud máme čas na cestování delší, můžeme se i vrátit s nulovým finančním výsledkem a naučit se novému oboru. 🙂

A na závěr rada nejdůležitější – začněte s přípravou FAKT včas. Pokud chcete odletět někam za týden, je často logisticky i fakticky nemožné nějak ušetřit. Výzkumy ukazují, že nejlevnější letenky a ubytování lze získat průměrně 8–16 týdnů před odcestováním. Jako všechno ostatní i dráha cestovatelského hackera chce svůj čas. Netrapte se, že jste hned napoprvé nesehnali letenku na Seychely za jeden dolar. Ono to přijde. A pokud ne, nebojte se zeptat, respektive googlovat až do zbláznění. Přejeme hezkou a hlavně levnou, ale přesto (nebo právě proto) zajímavou dovolenou!