Mark Zuckerberg jako A.I. J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man
Mark Zuckerberg si dal letos úkol sestrojit domácí umělou inteligenci. Něco jako J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man. Žeby komplex z Elona Muska?

Jak to dělá Mark Zuckerberg?

Finance, Životní styl
Zuckerberg miluje novoroční výzvy a dělá to dost originálně. A kdo jiný nám v dalším roce poslouží jako vůdce? Nejlepší knihy podle pána Facebooku.
Mark Zuckerberg jako A.I. J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man
Mark Zuckerberg si dal letos úkol sestrojit domácí umělou inteligenci. Něco jako J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man. Ten kluk nám vyrost.

Blíží se nám novoroční předsevzetí. Nepřijde vám hubnutí a odvykačka od cigaret už trochu nuda?

2010 Mark Zuckerberg se rozhodl naučit se čínsky. A v roce 2015 už zvládl v TV dvacetiminutový rozhovor jednoduchou čínštinou.
2011 Prohlásil, že bude jíst jen maso ze zvířat, které si sám zabije. Stal se téměř vegetariánem, ale také zabil několik kuřat, humra, kozu a prase.

V roce 2011 Mark Zuckenberg jedl jen to co si sám zabil.
Koza a Mark na rodinném portrétu z roku 2011.

2012 Vrhl se na kódování, aby se vrátil ke kořenům.
2013 Rozhodl se každý den setkat s nějakým novým člověkem (mimo kanceláře Facebooku).
2014 Dal si za úkol stát se vděčnějším a každý den napsat děkovný dopis.
2015 Chtěl přečíst každé dva týdny novou knihu (mrkněte, jaké knížky na základě toho doporučuje).
2016 Stanovil si, že nakóduje vlastní program umělé inteligence (nebo chcete-li osobní asistentku), která by mu pomáhala s prací.

 

Nejlepší knihy podle pána Facebooku

Konkrétně knihy, které se nejvíc líbily Markovi Zuckerbergovi v roce, kdy si dal za úkol intenzivní čtení. Vybíráme ty, co vyšly v češtině:

Soumrak moci, Moisés Naím

Soumrak mociMoisés Naím
V Česku žhavá novinka, vychází teď v prosinci. Známý ekonom a politolog vysvětluje, proč je dnes stále snazší získat moc, ale vykonávat ji je naopak mnohem větší oříšek. Prezidenti, výkonní ředitelé korporací, náboženští vůdcové i politici i dnes mají v rukou obrovskou moc, ale zdaleka ne už tak neomezenou jako jejich předchůdci.

Racionální optimista, O evoluci prosperity / Matt Ridley

Racionální optimista, O evoluci prosperityMatt Ridley
Popularizátor vědy a technooptimista. Kniha o tom, jak se zlepšuje náš svět od doby kamenné až do dnes. Žádné české depresivní řeči o tom, jak jde vše do háje. Bude líp! Autor sice na náš vkus občas dost nekriticky glorifikuje třeba čínský “demokratický” systém, ale rozhodně je fajn nechat se naladit na optimistickou vlnku. Věci podložené statistikami a fakty.

Genom / Matt Ridley

Genom, Matt Ridley
Jediný autor, který se v seznamu objevil dvakrát. Za všechno v nás můžou geny. Celé je to o čtení genetického kódu a co všechno se už povedlo. Věděli jste, že je možné jistý poškozený gen u mouchy nahradit odpovídajícím lidským genem a vyroste normální moucha? Tušili jste, že boxeři a fotbalisté mají zvýšené riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou? Teď už víme i proč.

Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci, Harari Noah Yuval

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci, Harari Noah Yuval
Osud bezvýznamného lidoopa, který se před dvěma miliony let vyhrabal z Afriky, vyvraždil bratrance a ovládl planetu. Harari je izraelská vědecká celebrita. Na YouTube má vlastní kanál, kde můžete skouknout i jeho přednášky z populárního TEDu. Knih Sapiens u nás už vyšly dva díly. Harari ve svých pracích nahazuje mnoho různých filozofických témat. Jaký je vztah mezi historií a biologií? V čem tkví zásadní rozdíl mezi rodem Homo sapiens a ostatními zvířaty? Existuje v historii nějaká spravedlnost? Má historie nějaký směr? Popřípadě: je dnešní člověk šťastnější než lidé v minulosti?

Knihy, které v roce přečetl Mark Zuckerberg.
Každé dva týdny Mark přečte knihu. Tohle je výběr za rok 2015.

Daron Acemoglu, James A. Robinson: Proč státy selhávají. Kořeny moci, prosperity a chudoby

Proč státy selhávají. Kořeny moci, prosperity a chudoby, D. Acemoglu, J. A. Robinson
Tahle kniha se pokouší vysvětlit i takové věci jako jestli Čína stále poroste tak, aby překonala Západ, jestli už jsou Spojené státy za vrcholem, nebo jak nejlépe pomoci miliardám lidí vyhrabat se z bídy. Dočkáte se i popření populárních mýtů, jako ten “o pracovitých seveřanech a líných jižanech”.

Struktura vědeckých revolucí, T.S. Kuhn

Struktura vědeckých revolucí, T.S. Kuhn
Tohle je docela náročné filozofické čtení. Vynálezce pojmu paradigma. Knížka nahazuje téma autorit, dějin a filozofie vědy. A to rozhodně v hlubších souvislostech než jsou jen posty na Facebooku. Nejen na této knize je vidět, že vynálezce sociální sítě je mnohem dál, než většina jejích uživatelů.

Mark zuckerberg k nám přichází z budoucnosti. Poučme se od něj. Oculus Rift.
Mark k nám přichází z budoucnosti. Poučme se.

Energy: A Beginner's Guide, Václav Smil

Energy: A Beginner’s Guide, Václav Smil
Tohle sice zatím nevyšlo česky, ale vzhledem k původu autora jsme tu knížku museli přidat. Kanadský profesor českého původu Václav Smil patří i k nejoblíbenějším autorům Billa Gatese. Vysvětlení co je to energie i jak najít efektivní paliva pro budoucnost. Energickou knížku Václava Smila koupíte na německém Amazonu. Mimochodem, pokud si tam objednáte zboží nad 39 eur, poštovné je zdarma. Anebo si kupte laciný e-book.

Jak se stát superčlověkem?

Jestli vám novoroční předsevzetí připadají příliš laciná a nikdy se vám je nepovedlo realizovat déle než na týden, připravili jsme pro vás speciální portál, věnovaný osobnostnímu rozvoji. Dozvíte se tu i trik, jak se stát novým Markem Zuckerbergem a současně překonat svou lenost.

#Jan Strmiska

Bude vás také zajímat: Tři ženy současnosti, které dobývají svět