Jak strávit Silvestr bez alkoholu

Jak strávit letošní silvestr bez alkoholu

Životní styl
Rok se s rokem sešel a silvestr je opět za dveřmi. Svátek, který je u nás tradičně zasvěcen v podstatě jen a jen alkoholu, přeje bujarému veselí. Co když ale alkohol z jakéhokoliv důvodu odmítáte? Tak si připravte ostré lokty, chytré odpovědi a ingredience, které najdete v našem článku!

O čem asi dnes už nikdo nepochybuje, je to, že alkohol prostě škodí. Dle údajů Preventivního centra dlouhodobé nadužívání alkoholu způsobuje více než 200 různých onemocnění, poškozuje játra, mozek, nervy nebo srdce. Ale i po těch nárazových „nevinných“ randíčkách s alkoholem může následovat tvrdá kocovina s bolestmi hlavy, nevolností a celkovým oslabením organismu. Proč s ním tedy vlastně stále ještě koketujeme?  

„Stav lehké podnapilosti způsobuje intoxikovanému excitovaný stav, je hovorný a stoupá mu sebedůvěra. Sám sobě připadá duchaplný, starosti blednou a díky uvolnění vnitřního napětí snadněji překonává společenské zábrany,“ sděluje centrum na svých stránkách. Jasně, nic nového pod sluncem. Možná jste ale ochotní se těchto „přínosů“ alkoholu vzdát… 

Jak trávit silvestra bez alkoholu – nebojte se být doma 

Pokud patříte mezi abstinenty, bude pravděpodobně lepší vyhnout se větším večírkům, u nichž se dá očekávat, že se to na nich bude „excitovanými a sebevědomými jedinci“ jen hemžit. Koneckonců, to lze v letošním pandemickém roce doporučit asi každému. To ale neznamená, že si tento den nemůžete náležitě užít!  

Tím nejlepším, co asi můžete udělat, je odjet s rodinou, partnerem/partnerkou či nejbližšími přáteli na hory. Pokud ale nemáte vlastní chatu a nic jste si během roku nezarezervovali, nabídka už bude značně přebraná. Nezoufejte však, silvestra si můžete užít i doma. Pohledejte například ve skříních staré deskové hry nebo si pořiďte některou z populárních novinek na trhu (za nás můžeme doporučit například vědomostní Desítku nebo zábavnou karetní hru Výbušná koťátka). Uvidíte, že zábava se rozjede na plné obrátky! 

Vrhnout se můžete také na promítání filmu. Hodit se bude příjemná komedie, ale radost nejspíš udělá i klasika všech klasik – rodinný S tebou mě baví svět. Z novější tvorby můžete dát šanci slovenské romantice Šťastný nový rok s Táňou Pauhofovou. A tip pro milovníky fantasy? Pokud si zapnete přesně ve 21:46 druhý díl trilogie Pán prstenů, můžete se těšit, že vám král Théoden odstartuje nový rok v 00:00 stylově větou „So it begins“, tedy „Tak to začíná“ 

Jak trávit silvestra bez alkoholu – vyrazte za sofistikovanou zábavou 

Kdo nechce celý den prosedět doma na zadku, může si naplánovat také dobrodružnější program. Podnikněte třeba túru v přírodě, sáňkování (v případě dobrých sněhových podmínek), bruslení na veřejném kluzišti nebo některou z řady venkovních únikových her, kterých je dnes obzvlášť ve velkých městech na výběr víc než dost.  

Silvestrovské chvíle je také dobré strávit s dobrou gastronomií. Zvláště pokud vám alkohol chybí a musíte se trochu přemáhat, máte dnes povolení to trochu zajíst. Pokud byste tedy nechtěli zůstat celý večer doma, podívejte se na lepší restaurace v okolí, které často nabízejí vybraná silvestrovská menu. Ale pozor, i v nich se místa rychle zaplňují! 

Zavítat můžete také na některé ze silvestrovských divadelních představení nebo se porozhlédnout po hradech a zámcích v okolí. Silvestrovské programy byly bohužel kvůli pandemii většinou zrušeny, ale i taková prohlídka reprezentativních prostor vás může pěkně pozvednout na duchu.  

Co pít na silvestra bez alkoholu

Ukažte všem, že abstinence není žádný hendikep. Namíchejte si drink, který vám bude každý závidět. Že nevíte jaký? Nechte si od nás poradit! Recepty níže zvládne opravdu každý a vybrat si můžete podle chuti. 

Cinderella koktejl  

 • 4 cl citronové šťávy 
 • 4 cl pomerančového džusu 
 • 4 cl ananasového džusu  
 • 8 cl sody  
 • led  

Ovocné šťávy smíchejte v šejkru, přidejte led a nalijte do sklenice. Dolijte sodou a navrch můžete přidat třeba grenadinu či čerstvé ovoce. Nevíme sice, co má tento koktejl společného s Popelkou (anglicky Cinderella), ale domníváme se, že si jej nejspíš Popelka dopřávala při exotických líbánkách s Princem. Škoda, že jsme nikdy neviděli pokračování!  

Mock champagne  

 • 5 cl jablečného džusu 
 • 5 cl citronové šťávy 
 • 5 cl zázvorové limonády 

Do připravené sklenice na stopce nalijeme veškeré ingredience ve stejném poměru a lehce promícháme. Voilà! Je tu šampaňské na přípitek a bez kapky alkoholu. Slibovali jsme vám přece, že o nic důležitého nepřijdete!  

Tip! Mock champagne má i jiné varianty, zkuste jej například s ananasovým džusem a hroznovou šťávou.  

Virgin Mojito  

 • ½ limetky 
 • 1 lžíce třtinového cukru  
 • anýzový sirup (můžete vynechat) 
 • lístky máty 
 • minerální voda 
 • led 

Do sklenice dáme nakrájenou limetku, lístky máty a cukr a rozdrtíme hmoždířem. Přilijeme anýzový sirup, přisypeme kostky ledu a zalijeme minerální vodou. Vše promícháme.   

Tip! Pokud jste byli zvyklí alkohol pít, můžete také zvážit pořízení nealkoholických variant tradičních alkoholických nápojů, jako jsou rum, vodka nebo gin, a použít je při míchání koktejlů. Nabízí je řada specializovaných obchodů na internetu. Nečekejte však, že chuť bude zcela stejná, byli byste zklamaní.  

Espresso tonic  

 • 50 ml espressa 
 • 150 ml toniku  
 • led  

Naplňte sklenici ledem. Led zalijte vychlazeným tonikem. Pomalu přilévejte espresso. Nikdy ne naopak! V tomto pořadí vám káva zůstane v horní části sklenice a drink bude krásně dvoubarevný. Espresso tonic je skvělý nakopávač. Dejte si ho, až na vás půjde spaní, ale zároveň se ještě nebudete chtít vydat do postele. 

Ano, říkáme to pořád, jde to i bez alkoholu. Důležité je si oslavu příchodu nového roku prostě užít. Anebo také ne, vždyť je to koneckonců den v roce jako každý jiný. Pokud se rozhodnete strávit tuto noc v posteli s oblíbenou knihou, možná to bude ta nejlepší party vašeho života. A pokud se přece jen vydáte do společnosti, rozhodně si nenechte zkazit náladu hloupými poznámkami. Dejte jasně najevo, že někdo tak zábavný a sebevědomý jako vy alkohol rozhodně nepotřebuje!