Jednou z hlavních otázek, která trápí rodiče malých dětí, je, jak často mají své miminko vlastně koupat. My, dospělí, jsme zvyklí skočit si do sprchy nebo vany klidně i dvakrát za den, u novorozeňat se taková frekvence ale rozhodně nedoporučuje.
Jak často koupat miminko
Dětští lékaři a dermatologové doporučují novorozeně koupat jednou za dva až tři dny. Dětem pokožka rychle osychá, a mohla by se proto příliš vysušit nebo v extrémním případě i popraskat. Myslete také na to, že pokud se vašemu děťátku ještě nezahojil pupík, mělo by se koupat obzvláště šetrně, a to jen měkkou houbičkou nebo žínkou.
Záleží také na stavu pokožky miminka. Pokud má sklon k atopické pokožce nebo nějakému ekzému, koupání je určitě vhodné omezit. Prvních 28 dní je také potřeba, aby dítě nebylo ve vodě příliš dlouho, jelikož jeho mozek nemá dostatečně vyvinutou schopnost kontrolovat vlastní tělesnou teplotu a mohlo by se proto podchladit.
Co potřebuji ke koupání
Miminko je nejlepší koupat vždy přibližně ve stejnou dobu, hodinu před posledním krmením a uložením do postýlky. Samozřejmě ale záleží jen a pouze na vás a vašem dítěti, každému vyhovuje něco jiného a je potřeba si najít svůj vlastní ideální čas. Večerní koupání však děťátko krásně uklidní a připraví na spánek.
Ideální je koupel ve vaničce, ale použít můžete i vhodný kyblík. Nedoporučuje se koupání rovnou ve velké vaně. Ale je to především kvůli vašemu nepohodlí, přeci jen může být náročné celou dobu klečet a ještě s miminkem šikovně manipulovat. Pokud vám to však nedělá problém, jen do toho, ničemu jinému to nevadí.
Do nádoby nebo vany si připravte přiměřeně teplou vodu. Měla by mít nejlépe mezi 37 a 38 stupni Celsia. Změříte ji buď teploměrem, nebo můžete udělat test předloktím, kdy ucítíte, že je teplota vody tak akorát příjemná. Určitě by neměla ani studit, ani pálit. Teploměr je ale samozřejmě přesnější. Dopředu si nachystejte také šetrné mýdlo určené pro děti, dětský šampon, osušku a dětské mléko nebo olejíček. Věřte nám, opravdu se vyplatí mít vše hned po ruce.
Jak na samotné koupání
A teď ta nejnáročnější část. Dítě ve vaničce opatrně držte jednou rukou, přidržujte hlavičku a druhou rukou ho oplachujte. Začněte u obličeje, na který použijte čistou vodu bez jakýchkoli přípravků. Pokračujte s vlásky, ty nejdříve namočte, pak naneste malé množství dětského šamponu a po chvilce ho z vlasů smyjte. Dbejte na to, aby se šampon nedostal miminku do očí.
Pak můžete přejít na zbytek těla, které dítěti zase nejdříve opláchněte, naneste mýdlo šetrné k pokožce a znova omyjte. Velkou pozornost věnujte záhybům na ručičkách, nožičkách, bříšku a krku. Nakonec umyjte zadeček. Pozor, holčičky myjte směrem ke konečníku, tedy zepředu dozadu, nikdy ne obráceně.
Pokud vidíte, že se dítěti koupel líbí, chvilku si s ním ve vodě hrajte, vytvoříte mu tak z koupání příjemný zážitek, na který se bude pravidelně těšit. Některé děti jsou už od narození tak trochu malými vodníky a koupání si vyloženě užívají. Pokud mu však chcete dopřát delší vodní radovánky, nezapomeňte na zvýšenou hydrataci pokožky. Pozor ale, s hraním začněte nejdříve až za zmiňovaných 28 dní, do té doby by dítě mohlo prochladnout.
Pokud naopak miminko při koupání nevypadá úplně spokojeně, vsaďte na houpavé pohyby a svůj hlas. Můžete na něj mluvit nebo mu zpívat. Každé miminko je ale jiné a je velmi důležité zjistit, co zrovna to vaše má rádo, a přizpůsobit mu i koupání.
Jak na osušení
Ihned po koupeli děťátko zabalte do připravené osušky a důkladně osušte. To ale dělejte velmi šetrně, ať mu neublížíte. Uši a nos vůbec nevytírejte, jen byste tak zbytečně dráždili nosní sliznici a zvukovod. Po vysušení miminko důkladně namažte dětským mlékem nebo olejíčkem. Tyto přípravky pokožku dítěte příjemně hydratují, navíc mají často antibakteriální složku s ochranou před různými kožními infekcemi. Namasírování dětským mlékem/olejíčkem navíc pomůže k navození příjemné atmosféry a koupání se tak stane pro miminko příjemným rituálem.
Žádná dvě miminka nejsou stejná a neexistuje žádný univerzální manuál, jak na ně. Hlavní je, aby bylo vaše děťátko spokojené, a pokud uvidíte, že se mu něco nelíbí, nedělejte to a naopak, pokud zjistíte, že si něco užívá, jako například koupání, věnujte mu více času.
Foto: Freepik.com