Nejprve si rozeberme základní kroky, které se snažíme dodržovat po celou dobu cvičení. Jak na to?
- Lehneme si na záda, nohy pokrčíme v kolenou, chodidla jsou přibližně na šířku boků.
- Paže si dáme za hlavu, lokty máme doširoka otevřené, konečky prstů se hlavy jen zlehka dotýkají.
- Bedra tlačíme do podložky.
- Hrudník a hlavu zvedáme vzhůru od podložky s výdechem a pocitem vytažené páteře do dálky.
Takto vypadá základní varianta, kterou posilujeme přímé břišní svaly. Pokud zvedneme nohy nad podložku do pravého úhlu, cvičení je rázem náročnější. Střídavým zvedáním k levému a pravému kolenu se pak více zaměříme na šikmé břišní svaly.
„Velmi důležité je udržet bederní oblast na zemi. Břišní stěnou zatlačíme dolů k podložce a bedra přilnou k zemi. Už jen takováto aktivace břišních svalů bude stát leckoho velké úsilí,“ říká trenérka Iris Ledvina. „Své břicho si můžeme představit jako vodní hladinu, která s výdechem klesá,“ vysvětluje.
A na co si dát při zkracovačkách pozor, aby naše technika byla správná a cvičení účinné? „Častou chybou je, že se balíme, dáváme bradu k hrudníku, lokty k sobě – to nechceme. Práci pak totiž neodvede břicho, ale oddřou to svaly krku, které tím navíc přetěžujeme,“ pokračuje trenérka a zdůrazňuje: „Při pohybu vzhůru vydechneme a břicho maximálně kontrahujeme. Nejde o žádné kmitání nebo kývání, pohyb je vědomý, pomalý, břišní svaly stahujeme do kontrakce a s nádechem uvolňujeme zpátky do podložky,“ radí Iris.
Pokud budete cvičit pomalu, vědomě a silově, stejných výsledků můžete podle trenérky Iris dosáhnout i při méně opakováních. Správnou technikou tak šetříte i čas!