Jak si zařídit útulný domov s omezeným rozpočtem

Bydlení
Snem každého z nás je bydlet v hezkém a útulném domově. Při představě rekonstrukce a zařizování bytu hodně z nás dostane osypky, a to nejen z nepořádku, který rekonstrukce vyžaduje, ale především z představy finančních výdajů. Věděli jste, že byt si můžete zařídit i s omezeným rozpočtem?

To ale neznamená, že zútulnění domácnosti bude stát za starou bačkoru. Stačí se jen porozhlédnout a hledat inspiraci. Níže vám přinášíme pár tipů, jak si můžete svůj domov zútulnit bez drahých rekonstrukcí, vybourávání stěn a investic do nového nábytku.  

Světlá je dobrá  

Je obecně známo, že světlejší barvy jsou vzdušnější a menší prostory opticky zvětšují. Pozitivní, povzbuzující a uklidňující je například žlutá, oranžová či modrá. Důležité jsou také barevné doplňky. Pokud se vám zrovna nechce přemalovávat bílé zdi, zkuste je oživit barevnou tapetou a slaďte ostatní dekorace do podobných barev.  

Přidejte světlo a vůni 

Světlo je velmi důležitým aspektem každého domova. Jeho dostatek by neměl chybět především v pracovnách a kuchyních. Obývací pokoje, ložnice a dětské pokoje doplňte lampičkami nebo rohovými lampami. Vyhněte se jednomu centrálnímu světlu. Útulné a levné jsou i aromalampy a svíčky, které jsou nyní k dostání v různých vůních. Uklidňující je levandule, šeřík či citrusy. Dalším útulným doplňkem jsou vánoční světýlka, která můžete umístit třeba na knihovnu v obývacím pokoji, a pohádková atmosféra je na světě.  

Pracujte s tím, co máte 

Nemusíte kupovat nové doplňky, nábytek ani dekorace. Stačí, když se necháte inspirovat internetem nebo pořady pro kutily a kutilky, které nabízejí spousty nových nápadů a návodů. Porozhlédněte se po svém bytě či domě a zkuste něco vyrobit. Například fotorámečky mohou sloužit jako podnos, polička nebo třeba stojan na náušnice. Korky od vína poslouží jako podtácky nebo magnetky na lednici. Pořádným kutilům poslouží korkové zátky jako materiál pro obklady. Obložit si s nimi můžete třeba i kuchyňskou stěnu. Ze starých sklenic od okurek vyrobíte originální vázy, květináče a svícny. Kreativitě a představivosti se meze nekladou.  

Zahřejte se! 

Na zimu vytáhněte koberečky, polštářky a deky. Koberečky jsou naším věrným přítelem vobývacím pokoji nebo koupelně, kde zakryjí studenou podlahu a dlaždice. Ruku na srdce, v zimním období není nic lepšího než se zabořit do gauče obloženého polštářky a zachumlat se do deky. Zkuste mít po ruce více dek, těmi nic nezkazíte a jistě potěšíte každou návštěvu, která se ve vašem domově okolo vánočních svátků mihne.  

Hledejte, inspirujte se, tvořte 

V dnešní době už rozhodně nemusíte stát frontu na novou pračku, na kterou jste si šetřili půl roku. Nyní stačí zapnout počítač a hledat. Inspirativních článků a návodů na vybavení bytu je na internetu nespočet, stejně jako obchodů, bazarů nebo třeba portálů, kde můžete najít nevídané poklady