Jak si zabezpečit domov před odjezdem na dovolenou

Bydlení
Léto je tu – období zmrzlin, koupališť, panthenolu a vytoužené dovolené. Kromě cestovních kanceláří to znamená žně také pro ty, kteří si rádi berou věci bez dovolení.

Právě v období dlouhých rekreací na chatě v lesích či v hotelu u moře je váš domov bez dozoru, a tak se vyplatí zamyslet se nad tím, co můžete udělat pro jeho lepší zabezpečení. 

Skromně a důsledně 

Ač se to mnohým nemusí líbit, číslem jedna je mít uklizeno. To už jsme probírali v nejednom našem článku, teď jde ale hlavně o okolí vašeho domova. Nenechávejte na zahradě sekačku, žebřík či jakékoli nástroje, které by zloději mohly pomoci. Posekaná a přehledná zahrada také vzbuzuje dojem, že v domě stále někdo je. To platí i pro poštovní schránku, kterou byste měli před odjezdem vybrat a nejlépe přesměrovat či pozastavit dodávku poštovních zásilek po dobu vaší dovolené. 

Od poštovních schránek je pouze krůček k vizitkám. Ano, i takový detail může mít vliv. Chápeme, že pro někoho znamená úspěšné ukončení magisterského studia velkou životní událost, a tak si chce dát titul všude, kde může. Na druhou stranu tím zvyšujete šanci, že si zloděj vybere právě vás, protože si bude myslet, že s titulem jde ruku v ruce vyšší příjem atím pádem i luxusněji vybavená domácnost. Proto je lepší uvádět jen rodinné příjmení vmnožném čísle, např. Novákovi. 

Přátelé nad zlato 

Skromnost se vyplatí i při sdílení informací, obzvláště na sociálních sítích. O své dovolené byste měli říkat pouze lidem, kterým důvěřujete. Pokud vám lajky a obdivné komentáře stojí za zvýšené bezpečnostní riziko, nastavte dosah příspěvku tak, aby se k němu dostali jen vaši přátelé. 

Stejně jako přetékající poštovní schránka jsou i přes den zatažené žaluzie či závěsy známkou, že dům nikdo neobývá. Abyste vyvolali opačný dojem, můžete poprosit někoho zvašich známých či sousedů, aby k vám jednou za čas přišel zalít květiny a vyzvedl poštu. Pokud se na pobyt další osoby u vás doma moc netváříte, máte dnes k dispozici poměrně levná chytrá elektronická zařízení, která dokáží během dne zapínat a vypínat světlo. 

Pravidlo pěti minut 

Co zloděje dokáže také odradit jsou vstupní dveře. Vaše první linie obrany by měla být pevná a neprohýbavá, aby na ně pachatel nemohl použít páčidlo, zejména v rozích dveří nad zámkem a pod ním. Chcete-li ze svého domova udělat opravdový hrad, investujte do vyztužených okovaných bezpečnostních dveří ukotvených v bezpečnostních zárubních. To vám pak mohou závidět i postavy ze seriálu Hry o trůny. 

Ani dveře jak od vchodu do trezoru moc nezmohou, pokud nemají kvalitní zámek. Obecně se doporučuje ten s cylindrickou vložkou bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Ty dokáží odolat většině pokusů o překonání. Zloděj tak může raději zvolit okna. Pokud se ta vaše nachází v nižších patrech, měla by mít kvalitní rámy, překlady i parapety. Pro extra bezpečí je můžete opatřit mřížemi.  

Všechna tato opatření zloděje buď odrazí, odradí anebo minimálně zbrzdí. Zde odborníci často mluví o pravidlu pěti minut – po takovou dobu se zloději běžně snaží do domu či bytu dostat a uniknout s lupem. Proto se vyplatí i tzv. sekundární zabezpečení, tedy trezor či jiné formy uzamčení majetku v domácnosti.