Jak si užít dovolenou? Připravte se na nejhorší a dopadne to líp

Za hranicemi
Svoje by mohl vyprávět řidič, který se v Norsku snažil na silnici vyhnout losovi. Ale dostal smyk a naboural do medvěda, který stál o kus dál. A takových kuriozit jsme nasbírali fůru. Takže si radši přečtěte, na co se o dovolené připravit…   Ať už balíte slamáky a žabky, pohorky a stany nebo studujete kulturní […]

shutterstock_436905748

Svoje by mohl vyprávět řidič, který se v Norsku snažil na silnici vyhnout losovi. Ale dostal smyk a naboural do medvěda, který stál o kus dál. A takových kuriozit jsme nasbírali fůru. Takže si radši přečtěte, na co se o dovolené připravit…  

Ať už balíte slamáky a žabky, pohorky a stany nebo studujete kulturní památky, nenechte se omámit. Cestovní horečka je ta nejmenší patálie, která vás čeká. Podle statistik se více než 60 % všech pojistných událostí děje právě v létě. Dramaticky totiž naroste počet cest do zahraničí a výletníci také někdy v očekávání hromady nových zážitků nedávají tolik pozor. Nejvíc se Češi ozývají z Egypta, Chorvatska a Turecka. Co to znamená pro vás? Že kdo je připraven, není překvapen. Mrkněte, co všechno na vás číhá:

9 klasických dovolenkových patálií
  • Střevní potíže – Taková klasika. Pokud na vás skočí zrovna v Egyptě, pak často také přezdívaná Faraónova pomsta. Dávejte si třeba pozor, co pijete. Hodně zrádný je třeba led v míchaných nápojích. Kdo ví, z jaké vody je udělaný.
  • Horečka – Když je venku teplo, neznamená to, že nemůže přijít. Od horečky váš zachrání, když se zabalíte do navlhčeného prostěradla. Jen ať zasyčí…
  • Úpal, úžeh a spáleniny od slunce – Mazat se, mazat se, mazat se! Teď myslíme zvenčí. A klóbrc nosit! Ani Italové a podobné jižní národy je nevytahují jenom pro parádu. Natož, když jste k rovníku ještě blíž.
  • Úraz – Když vás něžná vlnka mrskne při potápění na stěnu korálového útesu, není to vždycky úplná lahůdka. Setkání s medúzou, případné šlápnutí na ježka taky zrovna dvakrát nepotěší. A z takového uklouznutí na horské stezce může být pořádný malér.
  • Nachlazení a angína – Není pravda, že nastydnout na letní dovolené umí jen skutečný talent. Klimatizace je mrcha! Když je venku 40 stupňů a v hotelu dvacet, na malér je zaděláno.
  • Zánět středního ucha – Problém především pro vášnivé potápky. Pozor na letadla. Drobné píchání v uchu se v letadle může změnit v totální peklo. Takže příznaky nepodceňujte.  
  • Příušnice – Nemyslete si, že už je očkování vymýtilo. Zase nabírají sílu. Zvlášť nebezpečné jsou pro dospělé muže a těhotné ženy. A navíc, s klidně třítýdenní karanténou asi v plánech na dovolenou u moře počítá málokdo.
  • Ztráta dokladů – Zůstat někde viset jen proto, že nemáte papír k tomu, že vy jste skutečně vy, se taky úplně nevyplácí.  
  • Poškození cizí věci – Pojištění odpovědnosti je dost praktická záležitost. Obzvlášť pro některé jedince, kterým i doma padá nádobí z ruky jak navedené.
Kuriozity, které můžou číhat i na vás

Ona totiž kuriózně vypadá spousta těch nehod jenom na dálku, z naší české pánvičky. Až vám spadne na hlavu kokosový ořech, asi se moc smát nebudete. Vypadá to jako zábava, ale statistiky ukazují, že počet otřesů mozku kvůli téhle nehodě stále stoupá. Senioři jsou aktivnější, takže je i víc a víc pádů na kolečkových bruslích. Dobře, říkáte si, na tyhle věci si teda budu dávat větší pozor. Tak pro vás tu máme pár špekbuřtů. Tyhle situace by nikdo nevymyslel. Ty se najdou jenom v hlášení pojišťoven.

Jeden Čech se v Německu propadl do špatně zabezpečeného hrobu, který byl nešikovně hned vedle cesty. Poranil si hlavu a nohu.

  • Speciální kapitolou jsou setkání se zvířaty. O srážce s medvědem v Norsku už jsme psali. Přijde vám, že nic divnějšího už se stát nemůže? Cha! V Bavorsku skočil české rodince před auto klokan, který utekl majiteli obchodu se zvířaty. V Bavorsku!
  • Že spoustu lidí každoročně pokoušou ryby, opice, krokodýli nebo třeba obyčejní toulaví psi, to dodáváme už jen pro úplnost.
Jak se připravit na cestu?

Už jsme psali, štěstí přeje připraveným. Takže než vyrazíte, mrkněte třeba na stránky Ministerstva zahraničí, kde najdete spoustu detailů. Ale rozhodně udělejte alespoň následující:

  1. Zjistěte si kontakty na záchranné složky a konzulát v dané zemi.
  2. Zjistěte si bezpečnostní situaci, včetně doporučení českých úřadů.
  3. Informujte se o zákonech a legislativě. Pozor třeba na místní pravidla silničního provozu, včetně těch nejdivnějších. (Viz náš nedávný článek.)
  4. Udělejte si kopie dokladů.
  5. Připravte si dostatečnou finanční rezervu pro nečekané situace.
  6. Pořiďte si cestovní pojištění.

Zvlášť na to pojištění dost lidí dlabe (prý až 20 %), ale kromě toho, že se tak připravujete o finanční krytí v případě potřeby, zbavujete se i prima české spojky.

Třeba se domluvíte i za hranicemi, ale taková asistenčních služba v češtině dostupná 24 hodin denně vám skoro vždycky pomůže líp, než dokážete vy sami. Zvlášť, když máte zrovna nějaké trable. Najdou vám nemocnici, zařídí tlumočení zdravotních termínů, budou vědět co a jak, když nechtěně způsobíte nějakou škodu. Ale to je samozřejmě na vás. Každý svého štěstí strůjcem. Každopádně si dovolenou pořádně užijte a ŠŤASTNOU CESTU! I návrat…