Jak si udělat příjemné venkovní posezení

Bydlení
S teplejším počasím chceme logicky trávit více času venku. Zahrada, dvorek či terasa jsou bez ohledu na velikost naším útočištěm, kam si chodíme odpočinout a nabrat nové síly. Když už se nám v životě poštěstí takové místo pro sebe mít, byla by škoda si ho nezpříjemnit. Jak to tedy provést, abychom se venku cítili co nejlépe?

Nejdříve si ukliďte 

Nepořádek kolem – nepořádek v hlavě. Přeplněný dvorek nebo zarostlá zahrada rozhodně nejsou ideálním místem pro odpočinek a už tuplem ne pro návštěvy blízkých. Vše, co vám překáží, proto ukliďte. Starého harampádí, včetně součástek z dříve fungujících strojů, které už stejně nikdy nepoužijete, se bez milosti zbavte nebo je použijte kreativně. Staré oprýskané běžky můžete třeba zapíchnout do záhonu namísto tyčí k rajčatům. 

Následuje sekání trávy, prořezání stromů, zastřihnutí živých plotů a shrabání suchého listí. Poté už jen otřete pot z čela a kocháte se tím, co jste vytvořili. No není to nádhera? 

Dejte průchod svým snům 

Uklizená zahrada je nyní vaším královstvím a je pouze na vás, k jakému účelu ji budete chtít využít. Grilování s posezením v pergole, ochutnávání čerstvých plodů z ovocných stromů nebo kochání se krásou záhonů s tulipány, pivoňkami a hortenziemi – možností je tolik, kolik si jich dokážete představit. 

Bohaté, až půlmetrové hrozny růžových, fialových či bílých květů vypadají jako z pohádky. 

Pokud jste příznivci rozličných barev, vysaďte si na zahradě vistárii. Bohaté, až půlmetrové hrozny růžových, fialových či bílých květů vypadají jako z pohádky. V létě pak potěší stínem a na podzim romanticky zažloutlými listy. Na takovou krásu si sice budete muset od výsadby počkat pět až osm let, ale výsledek stojí za to.

Nejlépe se sní ve stínu 

Vyhřívat si tělo na slunci je radost, ale s ničím se to nemá přehánět. Do prostředka zahrady si sice můžete zapíchnout slunečník a připomenout si dovolenou u moře, ale pro větší posezení se moc nehodí.  

Přírodní řešení v podobě ovocných či okrasných stromů má oproti tomu moře výhod. Kromě stínu vám při adekvátním vzrůstu nabídnou i místo k houpání. Buď pomocí lana a dřevěného prkna vytvoříte oblíbenou atrakci pro děti, nebo si pořídíte houpací síť, ve které si v létě zdřímnete. No řekněte sami, znáte zábavnější dětskou aktivitu, než je lezení po stromech? Někteří z nás se této kratochvíli věnují i v pokročilém věku. 

Kromě stínu vám při adekvátním vzrůstu nabídnou stromy i místo k houpání. 

Méně přírodní řešení, zato stabilní a s větším rozsahem, je výstavba altánku či pergoly. Při jejím plánování se řiďte tím, jak vizuálně zapadne do okolí a co všechno byste tam chtěli dělat. Jen si představte, jak se pomalu blížíte opečovávaným trávníkem k pergole, kde na vás čeká čerstvá snídaně s horkým čajem na stole a vedle něj vás vítá pohodlné křesílko. 

Pohodlně se usaďte 

Často zanedbávanou součástí zahrady je venkovní nábytek. Vrzání vašeho dřevěného stolu z dob sametové revoluce nejspíš přežijete, ale posed na zbrusu nové ratanové židli, na které se budete cítit jako vězeň na Bezdězu, vám asi moc pohody nedodá.  

Pečlivě rozmyslete, kolik zahradního nábytku budete potřebovat a kolik času budete mít na to se o něj starat. Dřevo je sice krásné, ale většinou potřebuje údržbu, protože na něj útočí vlhkost a jiné venkovní vlivy. Proto zvažte, zda pro vás nebude to pravé koupit nábytek z kovu či plastu, které téměř nevyžadují žádnou péči.  

Nasajte vůni z grilu 

Správná grilovačka posouvá zahradní párty na jinou úroveň a popravdě si dnes už těžko dovedeme představit venkovní veselení se s přáteli bez vůně masa a zeleniny na rozpálených roštech. Výstavba zahradního grilu je ale náročná časově i finančně. Své zahradní sezení tak můžete ozvláštnit pojízdným grilem s teploměrem a polohovatelným roštem, který dnes stojí jen několik tisíc korun. 

Své zahradní sezení můžete ozvláštnit pojízdným grilem s teploměrem a polohovatelným roštem, který dnes stojí jen několik tisíc korun. 

Pokud je vaše pergola či jiná stavba v okolí ze dřeva, mějte se na pozoru. Hasiči často vyjíždějí k požárům způsobeným neopatrným grilováním. Proto si před venkovním grilováním také pro jistotu zkontrolujte, co všechno kryje vaše pojistka, a zopakujte naši abecedu bezpečného grilování. 

Romantické chvilky také zažijete, když si na zahradě vybudujete ohniště. Buď se můžete pustit do hloubení do země a kreativní hry s cihlami, nebo si jednoduše koupíte přenosné ohniště na kovových nožičkách. Stačí pak přistavit lavičky, napíchnout buřty a zabrnkat si u toho nějaký starý romantický flák na kytaru.  


Otevřené ohně jsou věcí nepochybně romantickou, ale i nebezpečnou. Pokud nemáte zahradu ani venkovní posezení a nechcete venku způsobit požár svými grilovacími kratochvílemi, najděte si bezpečné místo třeba na Grilujemevemeste.cz. 


Soukromí nade vše 

Součástí ideálního posezení venku je i soukromí. Jasně, pokud bydlíte v přízemí, ani ty nejvyšší túje vás neubrání před zvídavými sousedy v patrech nad vámi. Přesto je živý plot z buku, cesmíny či tújí ochranou před pohledy kolemjdoucích, před kterými se na lehátku v plavkách slunit nechcete. Nedočkavcům, kteří nemají trpělivost s rostoucími dřevinami, pomohou plné ploty, paravány či zástěny. 

Užijte si to 

Venkovní posezení může být vaší oázou a potěšením, nebo těžkou koulí u nohy, která vyžaduje neustálou údržbu. Záleží pouze na vás, jak ke své zahradě, dvorku či terase přistoupíte. I plení, stříhání a prořezávání se mohou stát aktivitami, na které se po celém dni u počítače budete těšit, protože si při nich vybijete stres a zrelaxujete mysl v zeleném útočišti, které je jen a jen vaše.