Jak se vypořádat se suchou pletí v zimě

Životní styl
Zima dává naší pleti pořádně zabrat. Důvodů je několik – nízké teploty, náhlé změny počasí, suchý vzduch, případně mráz a vítr. Drobné omrzlinky, popraskané rty, vysušený obličej a ruce jsou jednou z nepříliš příjemných součástí posledního období v roce. Patříte k těm, kteří se každou zimu trápí s vysušenou a podrážděnou pokožkou? Máme pro vás pár tipů, jak se o svou pleť můžete starat nejen během zimy.

Oleje a krémy 

Nízké teploty zpomalují průtok krve v místech, která nejsou chráněna, čímž se snižuje tvorba mazu na pokožce. Ochranný kožní film je během zimních měsíců oslaben a pokožka je zranitelnější. Velmi důležitým krokem je tedy mazání a péče opokožku, ať už ve formě krémů, nebo přírodních olejů, které v posledních letech získávají na popularitě. Mastnější krémy chrání pokožku před mrazem a udržují ji vlhkou.

Po promazání obličeje věnujte chvilku i rtům a rukám a snažte se je, obzvláště vzimních měsících, řádně mazat a chránit. Do kabelky nebo cestovní tašky s sebou noste kvalitní balzám na rty a krém na ruce. Je jasné, že muži krémům a balzámům na rty moc nedají, ale pokud trpí suchou pokožkou a popraskanými rty, určitě by si nějaký doplněk měli přibalit do pracovní brašny. Olizováním rtů si totiž nepomůžou. 

Ruce samozřejmě nejlépe chrání kvalitní rukavice, zkuste ze skříně vytáhnout huňaté palčáky. Vrchol elegance to sice nebude, ale ruce vám za to poděkují.

UV k vítězství 

Dalším důvodem suché pokožky může být kromě zimy i nedostatek vitaminů. Nejčastěji lidem chybí vitamin A, který naleznete ve formě retinolu nebo betakarotenu; retinol se nachází v pleťových přípravcích a betakaroten seženete nejčastěji jako doplněk stravy.

Dále se zkuste podívat po přípravcích obsahujících zinek, který pomáhá s aknózní pletí a zároveň chrání proti ultrafialovému záření. Pobyt na sluníčku bychom totiž neměli ani v zimě podceňovat. Při výběru vhodných zimních krémů bychom se tedy měli zaměřit i na to, zda mají určitý podíl UV faktoru.

Dodržujte pitný režim a zkuste něco navíc 

Ivzimě je důležité vypít zhruba 2litry vody denně. Pomůžete tak svému tělu ipokožce, která potřebuje vnitřní hydrataci.

Jako bonus můžete věnovat svému já trochu péče navíc. Pokud máte čas a náladu, jednou za týden si dopřejte ozdravující kůru v podobě šetrného peelingu, pleťové masky a svou chvilku pro sebe zakončete klasickým promazáním obličeje a dalších problémových partií.

Ruce mají stejný nárok na šetrnou péči – dokonce si troufáme říct, že těm bychom se měli věnovat ještě o trochu více. Přece jen, ruce celý den pracují, na něco sahají, jsou často umývány mýdlem a v letošním roce i daleko více dezinfekcí 

Co takhle jednou za čas zkusit ruční lázeň? Tu ocení spíše dámské osazenstvo, ale prospěšná je pro všechny.

Když si najdete chvilku, připravte si olejovou směs z olivového, mandlového asezamového oleje a zahřejte ji na 37–40°C. Ruce do ní na čtvrthodinku ponořte, pak osušte čistým ručníkem a zbytky oleje nechte vstřebat do kůže. Oleje můžete zvolit i jiné, které vám a vaší pokožce vyhovují. Například levandulový olej a další kosmetické přípravky z levandule krásně voní a zklidňují.

Mazat, hydratovat, doplňovat 

Zmíněné aktivity jsou alfou a omegou při cestě za zdravou pletí. Mějte na paměti, že důležité je nejen promazávat pokožku krémy a pleťovými oleji, ale i hodně pít adoplňovat vitaminy v podobě ovoce, zeleniny či doplňků stravy. Jako spousta dalších věcí v životě, i kosmetika patří mezi sezónní věci – na léto tedy sáhněte po jiném a méně hutném krému než v zimě.