Jak probíhá darování krve

Jak probíhá darování krve a na co se připravit

Životní styl
Chcete darovat krev, ale máte strach? Nic na tom není, a ještě můžete zachránit lidský život! Pojďte si s námi projít celý proces darování krve krok za krokem – od přípravy přes samotný odběr až po doporučený režim po něm.

Krev je zcela nepostradatelná pro každého z nás a jedním z hlavních úkolů každé nemocnice je zajistit si její dostatečné zásoby. Červené krvinky, přenašeče kyslíku, zachraňují životy pacientům během operací a po úrazech. Plazma, tekutá složka krve, je určena pro pacienty trpící poruchami srážení krve. Třetí složka, krevní destičky, zastavuje krvácení při řezných poraněních a při otevřených krváceních. Často se podávají pacientům s nádorovými onemocněními a také pacientům po transplantaci. Darování krve je tak zcela nesobeckým a krásným aktem pomoci druhým.

Podmínky darování krve

Ne každý člověk však může krev darovat. Než darujete krev, zkontrolujte si, zda splňujete následující podmínky, a jste tak vhodným dárcem:

  • minimální váha 50 kilogramů,
  • věkový limit 18 až 65 let (prvodárce do 60 let),
  • dobrý zdravotní stav,
  • netrpíte závažnými chorobami (např. astma, roztroušená skleróza nebo epilepsie),
  • nejste alkoholik ani uživatel drog,
  • vaše tetování je minimálně půl roku staré,
  • v předchozích 6 měsících jste nenavštívili tropickou oblast a v posledních 30 dnech jste neabsolvovali cestu mimo Evropu.

O zdravotní způsobilosti k odběru rozhoduje pracovník zařízení transfuzní služby, proto se může stát, že ačkoliv výše vypsané podmínky splňujete, nebudete moci krev darovat. Z darování krve jsou například vyloučeny i osoby, které v minulosti prodělaly infekční žloutenku typu B nebo C, syfilis či některé tropické choroby. Po jiných infekčních nemocích je vyřazení z dárcovství pouze dočasné, doba závisí na typu infekce. V den odběru také musíte být zcela zdraví a obvykle se netoleruje ani pouhá rýma.


Kompletní seznam podmínek pro darování krve najdete zde.


Kde darovat krev?

Že nevíte, kam zamířit? Odběrová místa najdete ve všech koutech České republiky (Slovenska), téměř každé středně velké město má svou transfuzní kliniku. Doporučujeme si ale pro jistotu vždy zkontrolovat webové stránky dané nemocnice. Přehled odběrových míst najdete například zde.

Na stránkách se dozvíte, v jakém čase můžete přijít krev darovat, a obvykle také to, jaké krevní skupiny jsou zrovna potřeba. Že neznáte svou krevní skupinu? Nevadí, i tuto informaci se při prvním odběru dozvíte.

  • Zajímá vás, co můžete jíst před darováním krve? Před samotným darováním krve je potřeba dodržet speciální režim. Před návštěvou odběrového místa byste rozhodně neměli pít alkohol, jíst těžká jídla a samozřejmě ani kouřit.
  • Den předem je důležité pít hodně vody a k večeři si dát něco lehčího. Přímo v den darování by se mělo jíst jen málo (ideální je třeba kousek pečiva k snídani), vypití většího množství vody je však nejen povoleno, ale přímo doporučeno.
  • Nezapomeňte si doma také občanský či jiný průkaz totožnosti s fotografií.

Jak probíhá darování krve?

1. Po příchodu do nemocnice vás čeká zaregistrování v kartotéce.
2. Následuje odběr kontrolního vzorku.
3. Pokračujete vyplněním krátkého dotazníku, který prokáže, zda je vaše krev (v aktuální okamžik) skutečně vhodná pro darování.
4. To vše s vámi prokonzultuje lékař.
5. Pokud splníte požadavky, čeká vás už konečně to, kvůli čemu jste sem dnes přišli – můžete darovat krev.
6. Dezinfekčním mýdlem si umyjete obě ruce, pohodlně se usadíte, lékař vás zkontroluje a napojí na transfuzní stanici. Po napíchnutí žíly se krev odebírá maximálně deset minut, a to necelého půl litru. Odběr je zcela bezbolestný. Je možné, že se vám po něm bude trochu točit hlava, ale neměly by se objevit žádné výraznější komplikace.

Co následuje po darování krve

Po odběru opět poctivě doplňujte tekutiny, ideálně pouze vodu, nikoliv sladké a alkoholické nápoje. Sami za volantem auta z odběrového centra odjíždějte jen, pokud se budete cítit dobře, a dbejte na zvýšenou opatrnost. Místo vpichu byste měli mít zakryté alespoň po dobu 12 hodin. Pár dní po odběru se vyhýbejte tučným jídlům, kouření a fyzické námaze.

Na co máte po odběru nárok

V den odběru už se nemusíte vracet do práce – máte nárok na jeden den placeného volna. Navíc za každý odběr si můžete odečíst 3 000 korun z daňového základu. Zdravotní pojišťovny také často dárcům krve nabízejí příspěvky, například na nákup vitamínů. Zkuste se poptat na své pobočce nebo si informace o tom, na co máte nárok, vyhledat na internetových stránkách své pojišťovny.

Peníze jako takové za odběr sice nedostanete (tzv. finanční náhradu je možné získat jen na soukromých klinikách, které krev a krevní plazmu využívají ke komerčním účelům), ale nejdůležitější je samozřejmě dobrý pocit z pomoci lidem, který se k darování váže. Jako symbol a připomínku vaší první pomoci dostanete odznak s kapkou krve, který si můžete schovat na památku nebo připnout na oblečení a inspirovat tak i ostatní k záchraně lidských životů.

Věděli jste o medailích za darování krve?

Český červený kříž dlouhodobě oceňuje bezpříspěvkové dárce krve? Už za 10 odběrů máte nárok na Bronzovou medaili prof. MUDr. Jana Janského. Největší ocenění pak představuje tzv. Plaketa ČČK Dar krve – dar života, která je jednou za dva roky udělována na celostátním slavnostním shromáždění. Tu můžete získat za neuvěřitelných 250 odběrů krve!

Foto: Artem Podrez (Pexels.com)