Jak přežít karanténu a nepřibrat

Životní styl
V karanténě jsme již nějaký ten pátek. Omezení pohybu a zavřená sportoviště nepříjemně zasáhly do životů těch, kteří jsou zvyklí několikrát týdně chodit do fitka a aktivně cvičit, ale i těch, kteří se konečně odhodlali změnit svůj životní styl, načež jim do toho hodila vidle karanténa.

O tom, jak ji zvládnout a nezbláznit se, jsme již psali. Víte ale, jak ji zvládnout a nepřibrat? Přečtěte si, co doporučuje lektorka společnosti STOB, Lenka Vymlátilová.

Škatulata, hejbejte se

Věděli jste, že i takové vytírání podlahy se počítá jako pohyb a při úklidu domácnosti spalujete kalorie? Nyní je nejlepší čas na to, spojit příjemné s užitečným a vrhnout se na zákoutí domácnosti, která necháváte na „potom“. Nejenže budete mít skvělý pocit z toho, že si konečně můžete odškrtnout položku ze seznamu „udělat, až bude čas“, ale navíc pomůžete tělu spálit pár kilojoulů. Je docela možné, že při tom uklízení objevíte dávno zapomenutý rotoped, který sloužil jako věšák oblečení. Zkuste ho oprášit a udělejte si několika kilometrový „výlet“.

Když jsme u toho cvičení, nikdy nebylo jednodušší něco uvařit, vyrobit nebo si kvalitně zacvičit než v době internetové. Kdy jindy, než právě teď můžete vyzkoušet cvičící metody, které vás lákají už dlouho, jen jste na ně zatím neměli čas? Lenka Vymlátilová doporučuje například fitfabstrong – měsíční fitness program, který je zcela zdarma. Pokud jste milovníci jógy nebo ji chcete už nějaký čas vyzkoušet, určitě dejte šanci profesionálnímu YouTube kanálu StillOnTheWay.

Zdravé stravování

Nastal čas, kdy už málokdo z nás může říkat, že na něco čas nemá. Znáte to – ráno rychle běžet do práce a po cestě do sebe nasoukat rohlík, odpoledne vynechat oběd, případně si dát nějakou rychlovku a večer se zase odbít rohlíkem, protože na vaření prostě čas není. Teď máte ale jedinečnou šanci a možnost vyzkoušet nové recepty, zdokonalit se ve vaření a hlídat si svůj jídelníček.

Prolistujte staré kuchařky nebo se inspirujte recepty od výživových poradců STOB. Nebojte se experimentovat a klasické recepty obměnit. Inspirací vám může být třeba cizrnovo-zelné kari. Jídelníček si zkuste zapisovat a sledovat, jak se stravujete. Takový jídelní diářek totiž vypoví mnoho o tom, kde děláte chybu a proč nejste schopni si váhu dlouhodobě udržet nebo zhubnout. Pokud se opravdu snažíte zhubnout a bojíte se, co na karanténu řekne vaše tělo, objednejte si knihu Já hubnu zdravě a natrvalo nebo si stáhněte nespočet e-booků z dílny STOB.

Právě teď je ta doba, kdy můžete natrvalo změnit své stravovací návyky. A až něco dobrého uklohníte, prostřete si hezky stůl a poobědvejte s ostatními členy domácnosti – v poklidu, bez pobíhání, bez hltání.

Rodina, základ života

Všichni pod jednou střechou. Za chvíli si vzájemně nejspíš polezete na nervy, zvlášť pokud jste uvězněni mezi čtyřmi stěnami malého bytu. Kdy jindy budete mít možnost strávit se svými nejbližšími tolik času? Během roku, až na výjimky, na sebe většinou tolik času nemáme. Udělejte si tedy z karantény rodinného „přítele“ a začněte se zbytkem rodiny podnikat více společných aktivit – po domácím vyučování a splnění pracovních povinností spolu zkuste vařit nebo něco vyrobit. V dnešní době se asi nejvíce budou hodit roušky, které poté můžete někomu darovat, a pomoci tak i za hranicemi vlastní domácnosti. Nejspíše se ptáte, jak zmíněné aktivity mohou pomoci s redukcí a udržením váhy, ale pokud budete v pohodě po psychické stránce, tak i vaše tělo bude spokojenější a pro vás bude jednodušší váhu udržet. Navíc jako společnou aktivitu můžete zvolit i relaxační cvičení, meditaci nebo jógu.

Nezakrnět, to je, oč tu běží!

Omezení volného pohybu z nařízení vlády neznamená, že zakrníme. Vstát, převléknout se a začít cvičit, když zrovna dávají váš oblíbený seriál, může být opravdu náročná aktivita. Pokud si stanovíte režim a zkusíte každý den a po malých krůčcích s nenáročným cvičením, jistě si k němu cestu velmi rychle najdete. V době internetové je o to jednodušší zůstat ve spojení se zbytkem světa. Vyzkoušet můžete i vzájemnou motivaci s kamarády, sdílení receptů a dalších nápadů. Je jen na vás, jak s nově „nalezeným“ časem naložíte.