Jak přesazovat pokojové rostliny

Jak a kdy přesazovat pokojové rostliny? Tyto tipy z vás udělají profíka

Bydlení
Přesazování rostlin se může zdát složité, ale díky několika jednoduchým tipům a trikům si tuto dovednost rychle osvojíte. Pokud chcete obměnit interiér vašeho domova nebo je vaše rostlina již přerostlá, je včasné přesazení do nového květináče klíčem k úspěchu.

Pokud už nějakou dobu bádáte nad tím, jak přesazovat pokojové rostliny a kdy je pro to nejlepší čas, pak pro vás máme zároveň dobrou i špatnou zprávu: neexistuje na to žádný klíč. Obecně nejvhodnější dobou pro přesazování květin je jaro, a to hned z několika důvodů. Začíná totiž aktivní růst kořenů, kvůli kterému je potřeba včas rostlinu přesadit, aby měla čas si zvyknout v novém substrátu, tedy směsi, do které ji vložíte. Existuje ale také spousta dalších indikátorů, které vám napomohou zjistit, kdy je ten nejlepší čas vaši pokojovou rostlinu přesadit.  

Správný čas na přesazení 

Pokojové rostliny mohou vykazovat několik znaků, které naznačují, že byste měli začít jednat. Obecně platí, že mladé rostliny je třeba přesazovat častěji než vzrostlé, zavedené rostliny, ale načasování se nakonec může lišit. 

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, že rostlina potřebuje přesadit, je zkontrolovat, zda kořeny už rostou z otvorů květináče. Pokud ano, je to známka toho, že kořenům došel prostor a rostlina potřebuje více místa. Stejně tak si můžete začít všímat, že kořeny rostliny se pomalu vytlačují z květináče směrem nahoru.  

Žloutnutí listů a ztráta listů mohou být známkou mnoha různých problémů včetně například toho, že vaše rostlina může mít potíže s kořeny. V obou případech kořeny nemají dostatek půdy, aby mohly udržet silnou a zdravou rostlinu, takže rostlina začne obětovat listy, aby si uchovala energii. Avšak pozor! Přesazení stresované rostliny může někdy její stav ještě zhoršit, proto je důležité se napřed ujistit, že rostlina nevykazuje tyto příznaky například kvůli přemokření, nedostatečné zálivce nebo nedostatku světla. 

Správný květináč znamená méně práce 

Může se zdát, že výběr květináče je pouze estetickou záležitostí, ale velikost a tvar květináče spolu s vhodným substrátem mají přímý vliv na množství vody, které má rostlina k dispozici. Je doporučeno přesazovat květinu do květináče, který je jen zhruba o 2–3 cm větší než ten původní. Ideální jsou květináče terakotové nebo keramické, které nenatahují vláhu z půdy a nevysušují tak rostliny.  

Výběr vhodného substrátu 

Používání zahradní zeminy u pokojových rostlin může vést k rozšíření různých chorob a škůdců. Zvolte raději substrát vhodný pro květináče nebo zeminu speciálně vytvořenou pro rostliny v květináčích. Ty mohou obsahovat kompostovanou zeminu nebo rašelinovou směs s hnojivy a živinami.  

Před přesazováním pokojových rostlin směs do květináčů navlhčete, abyste zajistili, že směs do květináčů bude rovnoměrně absorbovat vodu. Chcete-li ušetřit nějaký ten peníz, můžete si substrát vyrobit sami dle jednoduchého návodu. 

Postup přesazování 

Vyberte vhodnou nádobu a směs pro přesazování. Rostlinu v původní nádobě zalijte a před přesazením ji nechte hodinu odstát. Pokud byla nádoba použita již dříve, ujistěte se, že je čistá a suchá. V případě, že budete přesazovat rostlinu do nové hliněné nádoby, namočte ji přes noc, abyste zabránili nasátí vody květináčem, a nikoli rostlinou.  

Rostlinu vyjměte a jemně „podrťte“ kořeny, aby již nekroužily kolem kořenového balu nebo nebyly hustě zaplevelené. Do nádoby dejte trochu substrátu tak, aby po vložení kořenového balu byl vrchol mírně pod okrajem nového květináče. 

Poté přidejte další směs kolem kořenového balu a jemně zpevněte horní vrstvu tak, aby květináč byl vyplněný. Zároveň se snažte květinu v květináči neudusat, jinak omezíte přísun vody a vzduchu. Při plnění nádoby ponechte mezi směsí na květináče a horní částí nádoby centimetr místa, aby zbyl prostor pro vodu a další růst rostliny.  

Nutná péče po přesazení 

Přesazením vaše práce nekončí. Po důkladném zalití hned po přesazení není vhodné rostlinu dva týdny zalévat vůbec, aby se kořeny pro vláhu natáhly do prostoru květináče. Několik týdnů po přesazení by květina neměla přijít na přímé slunce a následující tři týdny není nutné ji hnojit. Rostlinu je také třeba chránit před změnami teplot a velkým průvanem. 

Přesazujte ideálně brzy na jaře, když rostlina vstupuje do vegetačního období. Zvolte správnou velikost nového květináče a přesvědčte se, že má dostatečné otvory. Použijte vhodný substrát a ke kořenům se chovejte ohleduplně. Jen tak vám budou pokojové rostliny dál růst a dělat stále větší radost! 

Tip: Začíná jaro a to znamená, že je čas vrhnout se na oživení našich balkonů. Pojďte se s námi podívat, jak si udělat z balkonu hotovou oázu uprostřed města! 

Foto: Pexels.com