Jak poznáte, že se vaše dítě stalo ve škole obětí šikany, a co s tím?

Budoucnost, Psychická pohoda
Prázdniny skončily a děti se vrátily zpět do školních lavic. Pro rodiče to většinou znamená úlevu. Pro některé potomky to představuje peklo v podobě šikany, která nemá konce. Možná by vás ani v nejhorší noční můře nenapadlo, že se to může dít právě vašemu dítěti. Jak to zjistíte a jak ho můžete ochránit?

Šikana zjednodušeně znamená působit jedinci psychickou či fyzickou bolest. A to úmyslně. K šikaně dětí nejčastěji dochází ve školním prostředí ze strany spolužáků. Začíná často už ve velmi nízkém věku. Čím jsou děti starší, tím agresivněji se ke svým vrstevníkům chovají. Opakované šikanování obětem způsobí vážnou emocionální újmu. Naruší dítěti sebevědomí a duševní zdraví. V pozdějším věku se u takovýchto jedinců mohou objevit úzkostné stavy a deprese, se kterými se bez náležité léčby budou potýkat celý svůj život. Nezáleží na tom, zda jde o psychickou, či fyzickou šikanu, následky jsou totiž děsivé v obou případech.

Mohlo by vás také zajímat: Stres v raném věku „mění orgány“ a vede k rozvoji nemocí v dospělosti

Proč jsi mi nic neřekl?
Šikanované dítě potřebuje pomoc od rodiče, tedy od vás. Háček je v tom, že za vámi pravděpodobně nepřijde a neřekne, že ho spolužáci šikanují. Má k tomu hned několik důvodů. Podělíme se s vámi o ty nejčastější.

  1. Stydí se za to. Má obavy, že ho budete vnímat jako slabého jedince.
  2. Bojí se, že nad jeho problémem mávnete rukou a nebudete ho brát vážně.
  3. Má strach, že na něj budete křičet a nepostavíte se na jeho stranu.
  4. Agresoři mu vyhrožují, že o tom nesmí nikomu povědět.
  5. Bojí se, že byste mu nevěřili.

Sami musíte na svém dítěti vypozorovat, že se stalo obětí šikany. Nejde to snadno. Pokud si budete všímat následujících znaků, které váš potomek vykazuje, pravděpodobně vám to dojde. Některé z následujících bodů se nemusí vždy bezprostředně týkat jen šikany, ale přesto byste jim měli věnovat zvýšenou pozornost. Mohou poukazovat i na jiný druh potíží, který si žádá řešení.

 

Jak to poznáte?
Potíže se spánkem. Dříve vaše dítě spalo jako nemluvně, ale najednou začalo mít problémy s usínáním. Často se v noci budí. Někdy zpocené a s výkřiky. Může se stát, že se během spánku i pomočí.

Zhoršil se mu prospěch ve škole. Donedávna nemělo vaše dítě s učivem žádný problém. Nenosilo špatné známky a vyučující ho chválili. Nyní si svůj prospěch pokazilo a zjevně mu to ani nevadí. Když se s ním chcete učit, se vztekem vás odmítá.

Vašemu dítěti se záhadně ztrácejí věci. Přichází domů s tím, že mu mizí školní pomůcky a potřebuje nové. Může jít jen o malé věci, jako jsou pastelky, tužky, pera nebo vodové barvičky. To se občas stane každému dítěti. Problém nastává, když se to děje pravidelně. Pravděpodobně mu je bere dítě, které ho šikanuje. Váš potomek to ví, ale kvůli strachu to raději svede na svoji neschopnost.

V takových případech rozhodně není namístě křik a poučování dítěte, ale zjištění příčiny toho všeho.

Bojí se chodit/jezdit do školy samo. Šikana se nemusí dít přímo ve škole, ale i mimo ni. Ta je totiž méně nápadná. Vaše dítě vás prosí, abyste ho doprovázeli či vozili autem. Důvod vám buď sdělit nechce, nebo si vymýšlí nelogické argumenty. Dokud nezjistíte pravdu, zkuste svému potomkovi alespoň částečně vyjít vstříc. Nevystavujte ho strachům z cesty do školy a raději ho sami doprovázejte.

Žádá o peníze, aniž by uvádělo logické důvody. Čas od času musí dítě do školy donést finance na nové pomůcky, divadlo a další aktivity. Pokud po vás dítě pravidelně a úzkostlivě vyžaduje peníze na jídlo, ačkoliv mu ho každý den připravujete, nebo na hračky, které nakonec domů nedonese, něco je špatně. Možná je po něm chce agresor. Když mu je nedá, čeká na něj trest.

Nosí domů poničené věci. Občas se stává, že si dítě potrhá oblečení, učebnice, sešity nebo školní tašku. Pokud o něm víte, že nikdy nebyl natolik aktivní, aby měl permanentně zničené věci, něco se změnilo k horšímu. Nenechávejte to plavat a zjistěte, o co jde.

Stěžuje si na bolesti břicha, hlavy, zvracení, zácpu či průjem.

Tímto způsobem se neprojevují jen virózy, ale i intenzivní stres. Často může nemoc i simulovat, aby nemuselo jít do školy. Šikanované dítě se přirozeně vyhýbá prostředí, kde se necítí dobře.

Rány na těle i duši
Prožívá extrémní změny nálad. V jedné chvíli je vaše dítě veselé a v druhé smutné z neznámých příčin. Nechce se s vámi bavit. Odmlouvá vám. Může projevovat známky agrese vůči svým sourozencům. Pokud ho někdo šikanuje, musí si na někom vybít svoji frustraci a bezmoc. Výjimkou nejsou ani záchvaty vzteku. Často se zavře do svého pokoje a chce být samo. Nemávejte nad těmito gesty svého dítěte rukou. Nepřipisujte je hned začínající pubertě. Nepřizpůsobivé chování může způsobit i šikana.

Tělo má pokryté modřinami. Váš potomek domů často chodí s drobnými zraněními. Buď je vysvětluje tak, že se s někým popral, nebo nedokáže říct vůbec nic. Pokrčí rameny a za žádnou cenu z něj nic nedostanete. Nechává vás, ať si nad tím lámete hlavu.

Odmítá chodit do družiny a různých školních aktivit. Dříve vaše dítě alespoň jeden kroužek bavilo. Nyní se všemu straní. Nemá zájem prakticky o nic. Raději chodí domů ze školy dříve a dřepí tam chvíli samo, než aby si s dalšími dětmi hrálo v družině.

Zelený medvěd jménem Midori Kuma jezdí pod patronátem firmy Kaspersky po světě a upozorňuje na výskyt kyber šikany na školách

Nevrací se po škole domů. Přijdete z práce a vaše dítě není doma ani ve škole. Většinou se vrátí nebo ho najdete někde v okolí, což však neznamená, že se s ním nic vážného neděje. V těchto situacích nemá smysl dítě nějak moralizovat, nebo mu dokonce jednu vlepit. Nejdříve zjistěte, jakou mělo vaše dítě motivaci k tomu, aby se vzdálilo z domova. Pocity bezmoci a frustrace ze šikany ho mohou k takovému činu jednoduše donutit.

Najednou má dítě méně přátel nebo žádné. Všimli jste si, že už nenavštěvuje žádného ze svých kamarádů a nikdo nepřichází za ním. Nechodí na ničí oslavy narozenin. Nikoho nekontaktuje, nejraději sedí doma samo. Pokud to tak dříve nebývalo, měli byste zbystřit. Když ve třídě někdo někoho šikanuje, oběť většinou ztratí přátele. Ti se buď přidají na stranu agresora, nebo se od svého kamaráda vzdálí, protože se bojí, že by dopadli podobně.

Se slabšími dětmi se nikdo kamarádit nechce.

Jak zareagovat, když už máte jasno?
Pokud zjistíte, že k šikaně dítěte opravdu dochází, musíte jednat okamžitě. Máte několik možností. Nejprve opatrně zjišťujte, jak se cítí a jak moc je pro něj to, co právě prožívá, zničující. Ujišťujte svého potomka o jeho kvalitách. Dávejte mu spoustu lásky. Vzbuzujte v něm pocit důležitosti, protože šikana vezme dítěti veškeré sebevědomí a místo toho mu navodí pocity méněcennosti.

Vozte ho ze školy a do školy, abyste snížili prostor agresorovi k působení šikany. Ve škole, kde vašeho potomka pravidelně šikanují, nejspíš přichází o kamarády. Přihlaste ho do kroužků, které se odehrávají mimo školu. Bude mít možnost si najít nové přátele a cítit se díky tomu lépe. Mohl by mu pomoci i psycholog, se kterým bude svá trápení řešit. Dobrému terapeutovi se otevře mnohem snáz než vám.  

Dále je nezbytně nutné navštívit třídního učitele s ředitelem školy.

A to i v případě, pokud sami nevíte, kdo a jak přesně vaše dítě šikanuje. Ideální by bylo, kdybyste do školy zavítali i se svým protějškem a oba táhli za jeden provaz. Takhle budete mít větší jistotu, že vás budou brát vážně. Požádejte pracovníky školy, aby se touto situací zabývali velmi citlivě. Dohodněte se s nimi na nějakém řešení. Pokud se škola k šikaně vašeho dítěte nepostaví zodpovědně, máte možnost podat stížnost na školní inspekci. Pokud zjistíte, kdo vaše dítě šikanuje, můžete zajít za rodinou agresora a zkusit si s nimi o celé situaci rozumně popovídat. Když to nevyjde, nemusíte se bát na ně zavolat sociální pracovníky. V rodině dítěte, které ostatní šikanuje, pravděpodobně nebude něco v pořádku. Celý případ můžete projednat i s policií, která má povinnost ho vyšetřit.

Všechny tyto možnosti mohou vaše dítě a možná i vás určitým způsobem poškodit. Budete se muset s někým neustále dohadovat a mezitím se může průběh šikany ještě zhoršit. Z těchto důvodů je nutné, abyste rozumně zvážili všechny svoje následující kroky podle míry intenzity a způsobu šikany. Ideální by bylo, kdybyste zavolali na linku bezpečí. Popíšete jim svůj problém a oni vám poradí. V nejhorším případě přemístěte své dítě do jiné školy.

 #Eva Vogelová

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

Přečtěte si také: Sebeovládání dnešních dětí je větší než dřív, říká studie