Jak nevyhořet o Vánocích

Bydlení
Vánoce představují svátky klidu a rodinné pohody, ale mohou být také plné nástrah a nebezpečí. Především proto, že během svátků vytahujeme svíčky, řetězy, žárovičky a další zářící doplňky, které v kombinaci s hořlavými materiály, jako jsou záclony či rovnou celý stromeček, mohou vytvořit pořádné rodeo. Přinášíme vám proto pár tipů, jak si užít svátky v pohodě a bez újmy na zdraví nebo majetku.

Adventní věnce a svíčky 

Na adventním věnci jsme už stihli dvě svíčky zapálit. Děti odpočítávají dny, kdy přijde Ježíšek, a my dospělí začínáme nasávat atmosféru klidného adventu. Právě adventní věnce jsou jedním z nejčastějších důvodů vzniku požáru. Nejvíce na pozoru by se měli mít majitelé domácích mazlíčků. Hasiči se velmi často setkávají spožáry, které způsobil věnec shozený milovaným pejskem či kočičkou.

Pokud jste se do výroby adventního věnce pustili osobně, zkontrolujte, zda jste pořádně připevnili svíčky a zda jste je příliš neobalili chvojím a dalšími snadno hořlavými materiály.

Samotné svíčky jsou sváteční samozřejmostí, proto by se s nimi mělo zacházet snejvětší opatrností. Měly by být na vhodném nehořlavém podkladu a stejně jako malé děti ani zapálené svíčky by neměly být bez dozoru. A to ani nemluvíme okombinaci obou, ze které nám vstávají vlasy na hlavě.

Elektrická světélka a prskavky 

Vánoční stromečky zdobí posledních pár desítek let světelné řetězy, které běžně kupujeme v kamenných obchodech. Při koupi se ujistěte, jestli jsou certifikovány pro český trh a jak se používají. Pokud jste večer jako poslední zůstali vzhůru a už se vám klíží oči, světélka na stromku pro jistotu vypněte.

Patříte-li mezi milovníky prskavek, snažte se s nimi doma moc neběhat a nemávat. Na stromeček je raději nevěšte, ale pokud na tom závisí vaše rodinné tradice, přesvědčte se, že je stromeček správně uchycen a prskavky se nedotýkají jehličí ani hořlavých ozdob.

Řízečky a ohýnek 

K adventu nepochybně patří cukroví a smažené řízky, ale také návštěvy rodiny apřátel. Člověk pak snadno zapomene, že se mu na sporáku smaží deset řízků nebo že je sporák stále zapnutý. Snadno tak může vzniknout požár – především smnožstvím používaného oleje. Olej ani potraviny, které se na něm smaží, vžádném případě nehaste vodou. Raději sporák vypněte, vezměte pokličku a pánev solejem přiklopte. Oheň tak přijde o přísun vzduchu.

V zimních měsících určitě oceníte doma krb či na chatě kamna, přinášejí kromě tepla i správně pohodovou atmosféru. Při jejich použití byste měli zajistit dobrý stav komínu a topit v souladu s topným zařízením. Asi vás ani nenapadlo do krbu lít benzín či vhodit zbytky plastů, ale divili byste se, že tyto případy nejsou v našich končinách ojedinělé. Máte-li doma přímotop, i pro něj platí, že nemá být v blízkosti záclon či jiných hořlavých materiálů.

Hlásič nad zlato 

Úplně ideální je vybavit si domácnost autonomním „hlásičem požáru“, protože ten iv noci bude bdít nad vaším bezpečím a včas vás upozorní. Pokud neholdujete pípání, mějte doma alespoň na předem určeném místě hasicí přístroj, popř. hasicí sprej. V bytovém domě byste měli mít takový přístroj na chodbě. Investice v obou případech se pohybuje v řádech stovek korun, což je docela příjemná cena za ochranu vašeho života, zdraví i majetku.

Bezpečnosti zdar a přejeme vám, abyste si letošní vánoční svátky užili v tom správném klidu a pohodě!