Minuta meditace, která vám zachrání den

Psychická pohoda
Asi jste o ní už slyšeli. Nejúspěšnější lidé světa ji praktikují každý den, aby se cítili lépe, byli výkonnější a do svého stresem nabitého kalendáře přinesli klid a vyrovnanost. Meditace je stejně tak účinná jako dostupná.

Co je meditace?

Nepotřebujete k ní nic než sebe a vůli. Aspoň na začátku, než si některé meditační techniky osvojíte. Pak už bez tohoto rituálu nebudete moci existovat, protože být spokojený ve svém těle a mysli znamená být spokojený v životě. A být spokojený v životě je ten největší úspěch!

Pojďme si blahodárnost meditace předvést na konkrétním cvičení. Máme pro vás efektivní techniku, která vám nezabere víc než minutu času. Přesně tak, vyhraďte si 60 vteřin a získáte jich nekonečno. Nebo cokoli, co se tomu blíží. 

Sedm kroků k uvolnění

Tato technika se nazývá Sedmero prozkoumávání, a jak už název napovídá, v sedmi krocích se v ní vydáte na výpravu po svém těle. Vaše pozornost bude váš osobní tělesný skener. Jde o sedm nádechů a výdechů, které vás provedou tělem od hlavy až k patě. Vaším úkolem bude do každé oblasti poslat svou pozornost, všimnout si, jak se v ní cítíte, ale zároveň se pokusit tyto pocity nijak nehodnotit. Každé oblasti věnujete jeden nádech a výdech a pak se posunete k další části těla. Jednou z mnoha výhod tohoto cvičení je, že ho můžete provádět kdykoli a kdekoli, třeba ráno ve sprše. Nebo při čekání na to, až váš šéf konečně dokončí větu.

Jdeme na to? 

Můžete se procházet, můžete stát nebo se usadit. Je to na vás. Každopádně se nejprve uvolněte pár hlubokými nádechy a výdechy. Zkuste držet tělo v komfortní pozici, ale s přirozeně narovnanými zády a temenem vytaženým vzhůru. Začínáme.

7. Nadechněte se, hezky pomalu, a zaměřte svou pozornost na hlavu a čelo. Co v této oblasti vnímáte? Zkuste být pouhým pozorovatelem a pocity nehodnotit. Pomalu vydechněte a v duchu si odpočítejte „Sedm“.

6. Další pomalý nádech, přesuňte pozornost do oblasti obličeje, pomalu vydechněte a odpočítejte „Šest“.

5. Nádech, zaměřte se na krk a ramena, uvědomte si paže a ruce, pomalu vydechněte a odpočítejte „Pět“.

4. Nádech, přesuňte se na hrudník, vydechněte: „Čtyři“.

3. Nádech, svůj výdech zaměřte na oblast celých zad a v duchu si odpočítejte „Tři“.

2. Nádech, břicho, výdech: „Dva“.

1. Další pomalý nádech a pozornost se přesouvá na pánev, nohy a chodidla. „Jedna“.

Nakonec si vyberte libovolné místo na těle, kterému se chcete ještě věnovat, a zaměřte svou pozornost na něj. Volně dýchejte. 

Hotovo. 

Pokud budete chtít, můžete celý proces zopakovat ještě jednou.

Když cvičení provádíte sami, může se snadno stát, že znejistíte, kde jste vlastně skončili a která část těla je další v pořadí. Proto jsme pro vás připravili jednoduchou videopomůcku. Ta je postavená na cvičení o délce nádechu a výdechu čtyři vteřiny, která je nám obvykle příjemná.

Toto jednoduché cvičení vám pomůže vrátit tělo do přirozené rovnováhy. Tělo se zklidní a cítíte, jak si jeho jednotlivé části lebedí. Úplné začátečníky může překvapit i občasný nepříjemný pocit, když se vyrovnávají s něčím, co dosud nezažili, a uvědomují si své tělo víc než jindy, až do morku kostí. Všechno to ale odezní a zbudou jen libé pocity.  

Podle australského guru meditace Erica Harrisona, jednoho z propagátorů tohoto cvičení, ucítíte, „jak se všechny části vašeho těla uzdravují. Uvědomíte si, jak skvělé je být naživu.“ A podobně si to uvědomí i vaše tělo. Jak Eric dodává: „Pokud vaše mysl ví, jak mají vypadat uvolněné svaly, tělo se tomuto stavu bude snažit přiblížit, kdykoli to bude možné.“

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma