Ikigai aneb najděte smysl svého života

Psychická pohoda, Životní styl
Většina z nás se v určitém bodě života zeptá sama sebe, co je důvodem naší existence. Jaký smysl má náš vlastní život a co nás pohání k tomu, abychom se ho snažili žít co nejlépe. Tajemství spokojeného, naplněného a šťastného života vám může pomoci najít japonská metoda Ikigai, a to za pomocí pouhých tří otázek.

Jaký to má Ikigai smysl?

Můžete mít zdánlivě všechno – úspěchy v práci, spokojenou rodinu a silné sociální vazby. To je přece recept na šťastný život. Tak proč se vám při tom všem zdá, že vám stále něco schází? To „něco“ může být váš vlastní smysl života, vaše Ikigai.

Smysl života je něco víc než jen sen nebo nedosažitelný ideál. Pomáhá vám určit cíle, které si v životě kladete, dodává důvod vaší existenci a pomůže vám prožít život lépe i zdravěji. Proto je tak důležité ho najít, ale není to něco, co si snadno a rychle vymyslíte.

Podle výzkumu publikovaného na stránkách ScienceDaily je jasně definovaný smysl života úzce propojený s lepším zdravím. Naopak u lidí, kteří ho nemají, je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Podle jiné studie uveřejněné na webu JAMA Current Open, platí toto spojení bez ohledu na socioekonomickou situaci, pohlaví i dosažené vzdělání.

Metoda Ikigai

Slovo Ikigai (生き甲斐) se z japonštiny překládá jako „smysl bytí“ (iki znamená „žít“ a kai „důvod, smysl“). Je to hnací motor, důvod, který vás každé ráno motivuje k tomu, abyste vstali z postele. Tato přes tisíc let stará myšlenka nám nabízí odpověď na otázku, proč žijeme. Podle ní je vše propojené, a proto našim životům dodává smysl jedině po všech stránkách vyrovnaný životní styl. 

Ikigai každého z nás je: 

 • spojení vášně a elánu,  
 • spokojenosti, 
 • profese a hodnot,  
 • a hlavně naplnění všeho z toho.  

Všechny tyto složky musí být ve vzájemném souladu. Aby tato metoda přinesla své výsledky, je třeba se více soustředit na to, abychom vše dělali pořádně. Klade totiž větší důraz na proces než na dosažení vytyčeného cíle.

Smysluplný život

Když najdete svůj smysl života, svoje Ikigai, je pro vás jednodušší dosahování životních cílů, ale také můžete pochopit, proč jsou někteří lidé za jinak stejných podmínek, zejména ve vyšším věku, zdravější.

Hledání smyslu života je více než jen nalezení činnosti nebo zaměstnání, které zaplní váš čas. Znamená to, že jdete za cílem, jehož dosažení vás osobně rozvíjí. Abyste si stanovili směr své cesty, můžete si zkusit odpovědět na následující tři otázky:

 • Co je pro mě důležité? To je možná ta nejtěžší z nich. Pro její zodpovězení si můžete formulovat několik konkrétnějších: Jaké jsou vaše sny? Na jakých hodnotách vám záleží? Kteří lidé jsou pro vás nejdůležitější?
 • V čem jsem opravdu dobrý? Každý z nás má něco, co mu jde opravdu dobře. Pro někoho je to komunikace s ostatními. Jiný je dobrý učitel, další je kreativní nebo má dobré analytické schopnosti. Pro někoho je druhou přirozeností myslet na ostatní, další má silnou vůli a disciplínu nebo třeba umí cokoliv spravit.
 • Jaký je můj potenciál? Zatímco první dvě otázky zjišťují spíše, kdo jsme, tato vám ukáže, kým se můžete stát. Možností i cest je více: můžete svůj život přijmout takový, jaký je, nebo se naopak zkusit vydat na úplně novou cestu. Cílem je si uvědomit, jakým člověkem chcete být a čeho chcete ještě dosáhnout.

Nebo využijte následující obrázek a napište tři věci do každého kolečka. 

 • Co máte opravdu rádi – What you LOVE? 
 • Co potřebuje svět kolem vás – What the World NEEDS? 
 • Co vás uživí – What you can be PAID FOR? 
 • V čem jste dobří – What you are GOOD AT?

Ikigai

A hledejte jejich vzájemné průniky. Dovednosti a peníze definují vaše ideální zaměstnání. Dovednosti, které využíváte k tomu, co máte opravdu rádi, definují vaši vášeň. Průnik potřeb světa kolem vás a toho, co milujete, definují vaši životní misi. Pokud se protne to, co vás živí, s tím, co potřebuje svět kolem vás, najdete své poslání.

Protnuly se vám všechny čtyři? Gratulujeme, právě jste našli své Ikigai!

Foto: Wiki Commons, Nimbosa