Najděte smysl svého života s pomocí japonské techniky ikigai

Psychická pohoda, Životní styl
Většina z nás se v určitém bodě života zeptá sama sebe, co je důvodem naší existence. Jaký smysl má náš život? Co nás pohání k tomu, abychom se ho snažili žít co nejlépe? Tajemství spokojeného, naplněného a šťastného života vám může pomoci nalézt japonská metoda ikigai.

Můžete mít zdánlivě všechno – úspěchy v práci, spokojenou rodinu a silné sociální vazby. Stále vám něco schází? To „něco“ může být váš vlastní smysl života. Japonci při hledání štěstí využívají populární životní filozofii jménem ikigai.

Co je to ikigai?

Slovo ikigai (生き甲斐) se z japonštiny překládá jako „smysl bytí“ (iki znamená „žít“ a kai „důvod, smysl“). Je to hnací motor, důvod, který vás každé ráno motivuje k tomu, abyste vstali z postele. Tato přes tisíc let stará myšlenka nám nabízí odpověď na otázku, proč žijeme. Podle ní je vše propojené, a proto našim životům dodává smysl jedině po všech stránkách vyrovnaný životní styl.

Ikigai každého z nás je spojení vášně a elánu, spokojenosti, profese a hodnot, a hlavně naplnění všeho z toho. Všechny tyto složky musí být ve vzájemném souladu. Aby tato metoda přinesla své výsledky, je třeba se více soustředit na to, abychom vše dělali pořádně. Klade totiž větší důraz na proces než na dosažení vytyčeného cíle.


Smysl života

Podle výzkumu publikovaného na stránkách ScienceDaily je jasně definovaný smysl života úzce propojený s lepším zdravím. Naopak u lidí, kteří ho nemají, je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Podle jiné studie uveřejněné na webu JAMA Current Open, platí toto spojení bez ohledu na socioekonomickou situaci, pohlaví i dosažené vzdělání.


Modré zóny a ikigai

Ikigai je nejčastěji spojováno s japonským ostrovem Okinawa, kde žije největší počet stoletých lidí na světě. Vědci zjistili, že kromě faktorů jako je třeba kvalita vody, jídla či vzduchu k dlouhověkosti přispívá i životní filozofie ikigai. Japonci umí žít v přítomném okamžiku a znají důvod, proč ráno vstávají z postele. A nejen Japonci.

Novinář Dan Buettner definoval Okinawu jako tzv. modrou zónu, kde lidé žijí nejdéle na světě. Dále za modré zóny označuje italskou Sardinii, Loma Linda v Kalifornii, Ikarii v Řecku a poloostrov Nicoya na Kostarice.

modré zóny

Zdroj: https://nicoya-surf.com/nicoya-peninsula-world-blue-zone/

A jak přístup ikigai vypadá v praxi? Pojďme se společně podívat třeba na životní styl lidí na poloostrově Nicoya v Kostarice. V této oblasti panuje velmi příznivé klima, což má vliv na imunitní systém. Obyvatelé mají k dispozici vodu ideální kvality a po celý rok kvalitní čerstvé jídlo, které si sami vypěstují.

Lidé tam tráví spoustu času s rodinou a přáteli, každou neděli chodí do kostela, jídlo si připravují společně doma a starají se o vlastní zahradu. V tomto, pro nás Evropany „pomalém“ způsobu života, tamní lidé našli své ikigai.

Jak najít své ikigai?

Ikigai bylo původně koncipováno jako něco, co dává jednotlivcům pocit života, který stojí za to žít. Vytváří jedinečný svět, ve kterém si můžete být jistí sami sebou. Nezáleží na ekonomickém statusu, jak si lidé zejména v západní společnosti myslí.

Když najdete svůj smysl života, své ikagai, je pro vás jednodušší dosahování životních cílů, ale také můžete pochopit, proč jsou někteří lidé za jinak stejných podmínek, zejména ve vyšším věku, zdravější. Hledání smyslu života je více než jen nalezení činnosti nebo zaměstnání, které zaplní váš čas. Ikagai znamená jít za cílem, jehož dosažení vás osobně rozvíjí.

Abyste si stanovili směr své cesty, můžete si zkusit odpovědět na následující tři otázky:

  • Co je pro mě důležité?
    To je možná ta nejtěžší z nich. Pro její zodpovězení si můžete formulovat několik konkrétnějších: Jaké jsou vaše sny? Na jakých hodnotách vám záleží? Kteří lidé jsou pro vás nejdůležitější?
  • V čem jsem opravdu dobrý?
    Každý z nás má něco, co mu jde opravdu dobře. Pro někoho je to komunikace s ostatními. Jiný je dobrý učitel, další je kreativní nebo má dobré analytické schopnosti. Pro někoho je druhou přirozeností myslet na ostatní, další má silnou vůli a disciplínu nebo třeba umí cokoliv spravit.
  • Jaký je můj potenciál?
    Zatímco první dvě otázky zjišťují spíše, kdo jsme, tato vám ukáže, kým se můžete stát. Možností i cest je více: můžete svůj život přijmout takový, jaký je, nebo se naopak zkusit vydat na úplně novou cestu. Cílem je si uvědomit, jakým člověkem chcete být a čeho chcete ještě dosáhnout.

Nebo využijte následující obrázek a napište tři věci do každého kolečka.

What do you LOVE? – Co máte opravdu rádi?

What the World NEEDS? – Co potřebuje svět kolem vás?

What you are GOOD AT? – V čem jste dobří?

What you can be PAID FOR? – Co vás uživí?

ikigai

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ikigai-EN.svg

Hledejte vzájemné průniky jednotlivých kruhů. Dovednosti a peníze definují vaše ideální zaměstnání. Dovednosti, které využíváte k tomu, co máte opravdu rádi, definují vaši vášeň. Průnik potřeb světa kolem vás a toho, co milujete, definují vaši životní misi. Pokud se protne to, co vás živí, s tím, co potřebuje svět kolem vás, najdete své poslání.

Protnuly se vám všechny čtyři? Gratulujeme, právě jste našli své ikigai!

Někomu může stačit prostě jen přijmout život takový, jaký je. Nebo se naopak může vydat na úplně novou cestu. Cílem je si uvědomit, jakým člověkem chcete být a čeho chcete ještě dosáhnout. A třeba na této cestě poznáte své ikigai.

Zdroje:

https://blog.learnlife.com/what-is-your-ikigai
https://www.bluezones.com/
https://connect.mayoclinic.org/page/living-with-mild-cognitive-impairment-mci/newsfeed-post/now-what-the-importance-of-having-purpose-as-we-age/
https://nicoya-surf.com/nicoya-peninsula-world-blue-zone/