I tetování má svá zdravotní rizika. Hlavní problém je v inkoustu

Životní styl
Tetováním si lidé zdobili těla již od nepaměti. Bylo součástí kmenových rituálů nebo symbolizovalo příslušnost k určité sociální skupině. Nejznámějším příkladem je japonská mafie Jakuza, jejíž členové jsou proslulí barevnými tetováními propracovanými do sebemenšího detailu jako důkaz jejich moci a odvahy. Tetování byla proto v minulosti spojována se zločinem. Každý, kdo měl kérku, byl v očích společnosti potenciální kriminálník. To se ale v současné době mění.

Mileniálové již nenahlížejí na tetování s despektem, právě naopak. Stále více z nich vyjadřuje svoji individualitu tetováním a dalšími úpravami těla jako například piercingy nebo třeba extrémnější scarifikací. Ve Velké Británii se odhaduje, že jeden ze tří dospělých lidí má tetování. A počet lidí ochotných zvěčnit si nějaký motiv na kůži stále roste, jen na západní polokouli jich je už přes 120 milionů. S tetováním jsou ale spojena určitá zdravotní rizika. A podle některých odborníků jsou pro naše těla dokonce toxická.

Arzen, nikl a olovo
Hlavním důvodem je inkoust, který se na tetování používá, a jeho složení. Ten se vpichuje až do nejspodnější vrstvy kůže – škáry. Tetovací inkoust obsahuje látky, které mohou mít negativní dopady na naše zdraví. Mezi takové látky patří například arzen, nikl nebo olovo. I když je inkoust z větší části vyráběn z přírodních pigmentů, neexistuje často žádná kontrola a testování barev používaných v tetovacích studiích.

Podle Evropské komise tak více než 40 % barev neprošlo řádným vědeckým testováním a neuvěřitelných 20 % z nich obsahuje nebezpečné karcinogenní látky. Mnoho z používaných inkoustů je určeno do tiskáren nebo jako barva na automobily.

Imunitní systém může také reagovat alergickou reakcí spojenou s nepříjemným otokem a svěděním. Proto bychom neměli nové tetování vystavovat přímému slunci, které by ji mohlo spustit. Dalším problémem je i postupné rozkládání inkoustu. Ten se totiž postupem času odbourává. Lékaři se obávají, že by se mohl během života usazovat v orgánech a v dlouhodobém horizontu je poškozovat.

Mohlo by vás také zajímat: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?

Možná je to rakovina…
Kovy v inkoustu mohou v krajních případech reagovat při vyšetřeních magnetickou rezonancí. Pacienti si pak odnášejí nepříjemné spáleniny v místech tetování. Lékaři také varují před hromaděním inkoustu v lymfatických uzlinách. To může vést k jeho záměně s rakovinovým bujením a špatné diagnóze. V roce 2015 byla takto u mladé ženy mylně diagnostikována rakovina v uzlinách. Po operaci se ukázalo, že tmavé buňky byly ve skutečnosti tetovacím inkoustem.

Pozor na amatéry
Mezi další nevýhody tetování patří i zvýšené riziko infekce. Jedním z nejběžnějších je pak možná nákaza stafylokokem. Tu způsobuje nesterilní prostředí a špatná dezinfekce kůže před samotným tetováním. Bakterie pak můžou vést k celkové sepsi a selhání organismu. Dle jedné americké studie pak až u tří procent tetovaných dojde k zánětu a až čtyři procenta lidí si i celý měsíc poté stěžovala na neustávající bolest. Velká část lidí si pak zažila nepříjemné zarudnutí a svědění, které trvalo více než dva týdny. Při nedostatečném dodržení hygieny je také možná nákaza hepatitidou C nebo dalšími krví přenosnými chorobami. Tomu se však lze prakticky vyhnout při návštěvě profesionálních salonů, kde jsou tato rizika minimalizována.

Blahodárný stres
Ne všichni odborníci však vidí tento trend tak černě. V americké studii z roku 2016 došli dokonce k závěru, že tetování může posilovat naši imunitu. Opakovaná návštěva tetovacích studií je zátěžovou zkouškou našeho imunitního systému. Stres, kterému je tělo vystaveno, působí blahodárně na jeho fungování.

Tělo totiž bojuje s tetováním jako s každou jinou infekcí. Bílé krvinky jsou tak vysílány do boje. U lidí, kteří mají více tetování, pak vědci naměřili jejich vyšší hodnoty. 


Dvakrát měř…
Tetování byla součástí naší kultury již od nepaměti. Před konečným rozhodnutím nechat se tetovat bychom měli vše pečlivě zvážit a obrátit se na prověřená tetovací studia. Zde máme záruku profesionálního přístupu a stoprocentní hygieny. Vyhnout bychom se měli i dalším extrémům, mezi které patří i třeba tetování oční bulvy. Zde je velmi vysoké riziko poškození zraku, nebo dokonce slepoty. Po tetování je nutné místo omývat vodou a antibakteriálním mýdlem. Hlavní ale je zvážit možná zdravotní rizika a rozhodnout se s chladnou hlavou. Rozhodně ne na dovolené v podroušeném stavu, kdy toho budete potom zaručeně litovat.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Bude vás také zajímat: Rakovina kůže je na vzestupu. Jak se nejlépe chránit?