Hoří rychlovarná konvice, má panenko!

Bydlení
„Mám kamarádku…,“ začíná obvykle historky s poučením ze života Halina Pawlovská. Každý má totiž nějakou takovou kamarádku. Jakou? Třeba takovou, která musí minimálně třikrát zkontrolovat, jestli před odchodem z bytu vypojila rychlovarnou konvici.

Myslíte, že to je neuróza nebo obsese? Dobře, někdy ano. Vracet se čtyřikrát po zamčení bytu zpátky s tím, jestli je OPRAVDU vypojená konvice, žehlička i kulma a vypnutý sporák, to už je lehká obsese. Na druhou stranu každý z nás určitě v černé kronice četl zprávu o domácích požárech. Takže se téhle „kamarádce“ (všichni víme, že jsme to my všichni) přestaňme posmívat jako Halina v Banánových rybičkách a pojďme se podívat na tohle ožehavé téma!

Svíčky, cigarety a prudce hořlavé vaření – jak předcházet domácímu požárku

„Mezi nejčastější příčiny patří nedbalost při vaření, kouření a zacházení s otevřeným ohněm, ať už se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavých látek, nebo použití benzinu při zapalování kamen,“ říká šéf Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček v článku o domácích požárech na serveru Novinky.cz. Podle Kopáčka lidé často zanedbávají běžnou kontrolu topidel a kouřovodů. Ano, nedbalost dokáže změnit obyčejnou domácnost v časovanou bombu plnou prudce hořlavých nástrah, jako je čalouněný nábytek, bytové textilie nebo matrace. Ale žádnou paniku! Mrkneme se na to, jak požáru efektivně předejít, aniž by vás to stálo nervy.

Jak už zaznělo výše – k pravidelné rutině by měla patřit kontrola komínů, topných těles, kouřovodů nebo hlásičů požáru. Stejně tak i kontrola elektrospotřebičů, a to nejen těch větších jako třeba sekačka, ale i těch menších. Máte pocit, že se vám nějak často přehřívá fén? Že ho sice máte jen rok, ale i tak v něm divně rachtá? Radši jej nechte překontrolovat. Lepší nový fén než skleněné peklo!

Mýtus zvaný rychlovarka

 Jak to tedy je s tou rychlovarnou konvicí? Náhoda je blbec stejně jako občasná nepozornost. Požáry, které zavinila právě rychlovarka, se jistě staly, ale nejsou pravidlem!

Rychlovarná konvice se může zkratovat a začít vinou poruchy „vařit“ naprázdno. To pak může skončit katastrofou. Proto často lidé konvice před odchodem vytahují ze zásuvky. Pokud ovšem spotřebič necháváte pravidelně kontrolovat, pravděpodobnost takové závady minimalizujete. Když odjíždíte na delší cestu, je samozřejmě lepší i tento spotřebiče vypojit. Stejně jako například prodlužovačky.

 How to nevyhořet?

Pár základních rad, jak se chovat ke spotřebičům a jak je vybírat, abyste minimalizovali pravděpodobnost, že váš domov lehne popelem.

  • Nakupujte elektro u ověřených prodejců. Vždycky kontrolujte záruční list a certifikaci „C E“.
  • Vždycky čtěte návody a řiďte se jimi.
  • Spotřebiče používejte pouze k tomu, k čemu jsou určeny (neohřívejte večeři fénem a nevařte v rychlovarné konvici párky).
  • Nepřetěžujte zásuvky a prodlužovačky, hrozí pak zkrat.
  • Zapnuté spotřebiče nenechávejte samotné doma! Chovejte se k nim jako k malým dětem a mějte je pod dohledem.
  • Bacha na vlhkost a vodu (zvlášť u zásuvek).
  • Jednou za čas je zkontrolujte (hlavně kabely a součástky, které mají tendenci se přepalovat) a zjištěné závady hned nechte odborně opravit.
  • Bacha na prach, pravidelně čistěte, aby se nic nevznítilo.

Mimochodem tyto a další rady jsme konzultovali na stránkách Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. A tam jsou hasiči opravdu vyhlášení, tak třeba Radek Málek z Brna je kromě hašení požárů také sběratelem pohárů!

Před nedávnem se totiž umístil na bednách vítězů na šampionátu v naturální kulturistice! I když je Radek hot, tak je lepší nevyhořet (pun intended), ale požáru předcházet.

A kdyby měl přeci jen Radek přijet… Ideálně si byt proti požárům a dalším nečekaným událostem prostě pojistěte!