Hnutí Zero Waste – snižte množství odpadků na minimum

Životní styl
Denně vyhodíme až desítky igelitových sáčků nebo plastových obalů. Ty v lepším případě končí na dně žlutých kontejnerů či v tom horším povlávají na ulici a znečišťují životní prostředí. Plasty, které se rozkládají mnohdy až tisíce let, zaplnily naše nákupní vozíky. Jsou symbolem konzumního života. Do koše často vyhazujeme i potraviny, které jsme nestihli spotřebovat.

odpad1

Produkujeme stále více odpadu, který zatěžuje životní prostředí. Třídit jsme se už naučili, zastánci hnutí Zero Waste ale tvrdí, že to nestačí. Jejich cílem je minimalizovat množství odpadků, a být tak šetrnější k naší planetě. Jak toho ale dosáhnout?

Počítají se i maličkosti
Laura Singer, zakladatelka stránky „Trash is for Tossers“, tvrdí, že stačí začít u maličkostí: „Je to jednoduché, musíte jen popustit uzdu své představivosti. Můžete například plastové brčko použít vícekrát či si na nákup přinést vlastní látkovou tašku. I takové věci mohou mít pozitivní dopad na životní prostředí.“ Laura šla ve svém přesvědčení ještě dál a začala si vyrábět vlastní kosmetiku. Tu také nabízí na e-shopu The Simply Co. „Začínala jsem krůček po krůčku. Svoji první pastu jsem si vyrobila, když jsem dopotřebovala tu z obchodu. Nechtěla jsem si prostě kupovat další tubu. Je to snadné, a navíc i zábavné,“ myslí si mladá ekoložka. K čištění zubů používá navíc místo plastového kartáčku bambusový, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Na obalu záleží
Ne všichni si zpočátku troufnou na výrobu vlastní kosmetiky. Změnit nákupní chování je mnohem jednodušší. Už i v České republice totiž existují obchody, které zastávají přístup minimalizující množství vzniklého odpadu. Jedním z takových je i Bezobalu, jehož kamennou prodejnu najdeme v hlavním městě. Nakoupíte tam například luštěniny či těstoviny a další potraviny, které vám dají do vlastních přinesených nádob. Žádný zbytečný plast, a navíc ušetříte. Ještě jednodušší je vyhnout se v supermarketech nabízeným igelitovým taškám. Ty zakázali například již Francouzi a další evropské země o tom uvažují. Nákup odneste radši ve vlastní látkové tašce nebo stylové síťovce.

Když je méně více
Stále vám to připadá těžké? Řiďte se na začátek tímto jednoduchým pravidlem: ten, kdo málo nakupuje, produkuje také méně odpadu. Promyslete svůj nákupní seznam a pořiďte jen to, co opravdu potřebujete. Ideálně od lokálních výrobců, na jakémkoli farmářském trhu, kterých je i u nás spousta. Šetříte nejen zemi, ale i svoji peněženku. Čerstvé potraviny, které spotřebujete do posledního drobku, vás vyjdou levněji než polotovary zalité v plastu.

#Radek Mojžíš

Bude vás také zajímat: Vemte práci dětským rukám! Ptejte se #whomademyclothes.