Hlavou zeď neprorazíš, ale můžeš dostat Darwina

Život, Životní styl
Historie je plná hrdinů, kteří zemřeli pro vlast, pro pravdu, pro něco vyššího. Bývají posmrtně vyznamenáni, navždy vzpomínáni, obdivováni. A pak jsou tu hrdinové Darwinovy ceny. I ti jsou oceněni veskrze posmrtně – ovšem kvůli tomu, že se dopustili nehorázné kraviny. Darwinova cena se uděluje lidem, kteří projeví výjimečnou, s životem neslučitelnou neprozíravost. Tím se […]

Historie je plná hrdinů, kteří zemřeli pro vlast, pro pravdu, pro něco vyššího. Bývají posmrtně vyznamenáni, navždy vzpomínáni, obdivováni. A pak jsou tu hrdinové Darwinovy ceny. I ti jsou oceněni veskrze posmrtně – ovšem kvůli tomu, že se dopustili nehorázné kraviny.

Darwinovky

Darwinova cena se uděluje lidem, kteří projeví výjimečnou, s životem neslučitelnou neprozíravost. Tím se zaslouží o budoucnost lidstva, protože přesně v souladu s teorií Charlese Darwina vyřadí z lidského genofondu své sklony k hloupým nápadům.

Korunovaná blbost

Ocenění se uděluje od roku 1993 z iniciativy bioložky Wendy Northcutt, která ze zvědavosti začala ověřovat pravdivost neuvěřitelných historek o hloupých způsobech vlastního usmrcení. Když zjistila, že spousta z nich se skutečně stala, určila 5 podmínek, které pro zisk darwinovky musíte splnit.

  1. Primárně musíte zajistit, že už se vaše geny nebudou šířit.
  2. Likvidaci si musíte zavinit čistě sami.
  3. Kravina, kterou provedete, musí být neskutečně mimózní.
  4. Musíte být ovšem duševně zdraví.
  5. To, co uděláte, musí být doložitelné.

Když se člověku podaří opravdu husarský kousek, má šanci dostat se do každoročního výběru, z nějž o vítězích hlasuje celý svět na webu darwinawards.com. Najdete tam i nominace za rok 2015, a pokud vládnete angličtinou, můžete dokonce sami hlasovat.

Každý rok jde laťka blbosti kapku nahoru, ale i starší příběhy jsou fascinující.

V roce 2007 se v soutěži proslavili i Češi. To když se mezi nominované dostali zloději kovů, kteří si přišli pro železné nosníky podpírající střechu haly Poldi Kladno. Sotva jich pár naložili, střecha je sejmula. Opak podřezávání si větve, na které sedíte, ale evidentně taky funkční.

Dost lidí se samozřejmě k darwinovce propilo. Ale i kapku jinak, než byste čekali. Jistý Rakušan se vracel domů okénkem do kuchyně. Uvízl v něm, zrovna když měl hlavu ve dřezu. Ve snaze vyprostit se nedopatřením pustil vodu a ve dřezu se utopil. Při ohledání se u něj našly klíče od bytu. Pech…

S nezřízeným pitím měl problém zřejmě i vítěz roku 2010 Gary Banning. Našel na návštěvě sklenici s nažloutlou tekutinou a barva ani zápach ho kupodivu neodradily, takže ochutnal a zjistil, že jde o benzin. To ho natolik vytočilo, že si šel dát ven cigárko. No ještě že měl tolik ohleduplnosti a nezapálil nikoho dalšího…

Dělat si legraci z cizího neštěstí samozřejmě není úplně pěkné.

Takže je velká satisfakce, když na Darwina zaútočí někdo, kdo chtěl původně zaútočit na nevinné. Irácký terorista Rahnajet připravil do balíčku výbušninu, kterou chtěl svým obětem poslat poštou. Ale odflákl to, takže na zásilku nenalepil dost známek. Když mu ji pak pošta vrátila jako nedoručenou, zafungovala vesmírná spravedlnost a nebezpečný hlupák ji sám zkusil rozbalit. Můžeme se radovat, že už nikomu nic nepošle. Karma dosáhla i na jeho „kolegy“, kteří dopravovali časované bomby v automobilech v době, kdy se posunoval čas o hodinu vpřed. Díky za změnu času!

Ponaučení zní: dávejte na sebe pozor, protože člověk není vždycky úplně při smyslech a neví dne ani hodiny.