Než však hodíme kotlet na rozpálenou mřížku, naložíme lilky a cukety, očistíme šalotky, vyladíme marinády, zapálíme ohně a zažehneme tuhé podpalovače, mrkneme se na to, jak grilovat, aby se nikomu nic nestalo. Prostě aby se vlk nažral a park zůstal neohořelý. A my nebo naše terasa taky.
Jak na to
- Před grilováním i po něm gril pořádně vyčistěte, ale bacha – vždy ho nechte pořádně vychladnout, abyste si neudělali puchýře a nechytl vám hadřík. O to „chycení“ jde především, protože z jiskry může vzejít plamen!
- Máte plynový gril? Před i po grilování vždy nejdřív připojte/vypojte přívod plynu na láhvi a po grilování vypněte hořáky. Plynové bomby umí člověku zatopit, mají to koneckonců ve jménu. S bombami tedy vždy pozorně a v rukavičkách.
- Dogrilováno? Gril přiklopte poklopem a zavřete všechny větrací otvory. Je to tak, zavřít!
- Dá to možná rozum, ale jeden nikdy neví. Nicméně zlaté pravidlo grilování zní: nikdy negrilujte uvnitř. Žádné uzavřené prostory, natož třeba ty bez oken. Mohli bychom přímo sestavit seznam top míst, kde rozhodně NEGRILOVAT: v podzemních garážích nákupního centra, ve sklepních kójích panelových domů, v hudební zkušebně, v umývárnách v kanceláři, v nákladním výtahu, na půdě nebo v kumbálu na nářadí.
- Ke grilu se přistupuje s respektem a ve vhodném oblečení. Neexistuje grilovací uniforma, ale obsluha grilu by měla mít festovní zástěru a ideálně outfit, který není z umělých vláken. Ani chemlonové copánky nejsou tou nejlepší volbou pro mistra grilovače (nebo spíše královny grilu). Co si budeme povídat, nejsou tou nejlepší módní volbou obecně, ale zase proti gustu…
- Kromě zástěry byste se do žádných větších akcí neměli pouštět, pokud nemáte dlouhé kleště a žáruvzdorné rukavice. Berte to jako uniformu grilovacího superhrdiny. A je jedno, jestli se chystáte pracovat s grilem plynovým, či na dřevěné uhlí.
- Děti, kočky, psi, morčata, andulky by se měli držet dál. To víte, nikdy nevíte. Takže pokud nechcete třeba grilované morčátko na česneku, bacha na to. A s dětmi to platí dvojnásob! Rychlé pohyby, nečekané výpady, ručičky všude a nehoda je hned.
Takže i kdybyste nakrásně neměli děti v lásce, nemusíte je hned potrestat na rozpáleném grilu. - Podpalujte bezpečně. Žádný kouzla čáry, a už vůbec ne líh nebo benzín nebo domácí pálenku. Podpalujte jen a pouze certifikovanými podpalovači, které jsou přímo na grilování určené.
- S grilem za chodu nehýbejte a nepřemisťujte ho. U levnějších plechových apod. grilů pozor na celkovou stabilitu, asi bude lepší, když s partičkou kolem nebudete tančit kruhový tanec a lambadu si dáte v bezpečné vzdálenosti. Znáte to přísloví? Převrhnutý gril, sedm let neštěstí (nebo sežehnutý trávník).
- Plameny vycházející z plynového grilu nebo hořící tuk se nehasí vodou! K výbavě grilmistra by měl patřit vhodný hasicí přístroj. Vybírejte dle typu grilu.
- Pokud máte plynový gril, bacha na láhve! Plynové láhve nikdy nemějte na sluníčku a skladujte je v chladu. Jak píšeme výše, plynové bomby to mají v názvu. Berte je vážně, nejsou to hračky.
- Po použití grilu (plynového) ihned zavřete všechny kohoutky! Opakujeme, s plynem nejsou žerty.
- Když skladujete plynové láhve v uzavřené místnosti, hrozí riziko požáru, takže pozor na to!
- A pak tu jsou také elektrické grily – zde si dejte pozor na proud a jako u každého elektrického spotřebiče nepodcenit kontrolu. U grilu by měl být řádně připojený a nepoškozený přívodový síťový kabel. To máte jak s tou rychlovarnou konvicí. Chvíli se věnujete něčemu jinému a najednou je průšvih. Pravidelné kontroly se sice můžou zdát jako kardinální pruda a zdržení od dobré zábavy, ale jsou lepší než splakat nad vyhořelým výdělkem.
- Elektrické grily nerozpalujte poblíž hořlavých látek (papíry, záclony, textilie apod.).
- Pozor na balkon! Terasy a balkony jsou na grilování ideální, pokud neměří metr čtvereční. Ideální balkon nebo terasa by měly mít dostatečnou rozlohu, abyste se tam pohodlně vešli i s grilem, aniž by na grilu bylo namáčknuté látkové lehátko, proutěné křeslo a slunečník. Stačí jedno blafnutí a už to hoří.
- Prostor na gril a také ohleduplnost by měly být základem každé povedené domácí grilovačky na terase. K té ohleduplnosti patří domluvit se se sousedy, které může kouř obtěžovat. Náš tip? Prostě je pozvěte na vaši grilovačku – ideální způsob, jak se seznámit a pobavit!
- A než začnete zvát sousedstvo, zjistěte si, jestli je grilčo u vás v domě povolené, obvykle si tuhle možnost schvalují sami obyvatele domů v rámci domovního řádu.
- Co s uhlíky, když jste dogrilovali? Pokud máte gril na uhlí, nechte pečlivě vychladnout a uhlíky následně vyhoďte do popelnice. Ano, za studena!
… a co když se stane průšvih?
Kdyby cokoli, po nás potopa. No tak to tedy ne – víte, že každý požár máte ze zákona povinnost nahlásit? Tak teď to víte! Snad jsme vás moc nevyděsili a neodradili od grilování! Ovšem jen bezpečná grilovačka stojí za to. Uvidíte, že s námi neuhoříte.
Pokud hledáte tipy, kde si zagrilovat třeba ve větších městech, v Praze nebo Bratislavě, pak vězte, že každé větší město má svoje speciální grilovací zóny, nejčastěji v rámci městských parků, a některé nabízejí i bezvadné zázemí a základní výbavu pro všechny partičky, které oblibují gril a chill. Mrkněte se na web vaší městské části, pořiďte pořádnou zástěru a bezpečný gril a pojďte na to. Vy snad ještě nemáte hlad?