Finanční gramotnost je základ. Naučte se, jak ji předat dětem

Finance
Děti a finanční vzdělání. Téma, které postupem času začne řešit každý rodič. Rádi bychom děti co nejlépe připravili na život, v němž finanční záležitosti řešíme prakticky každý den. Rozumíme ale sami dobře všem finančním pojmům? A jakým způsobem to dětem předat tak, aby si z toho něco odnesly?

Nejlepší investice je ta do vzdělání. Léty omílaný citát, který v  případě vzdělání finančního platí dvojnásob. Ač si to Češi málokdy přiznávají, s  úrovní finanční gramotnosti na tom nejsme právě nejlépe. Půjčujeme si rádi a hodně. Bohužel každý rok dochází k  masivnímu zadlužování, neschopnosti splácet a s tím spojeným finančním trablům. Zvyšování finanční gramotnosti a učení dětí už odmala je nutným krokem k  tomu, aby k  těmto situacích docházelo co nejméně a naše ratolesti jim mohly předcházet. 

Naštěstí je finanční gramotnost povinnou součástí výuky už pár let, ale… Problém je, že každá instituce si může zvolit styl výuky a jeho zařazení zvlášť. Učitelé přistupují k  výuce odlišně a mnohdy bojují se správnou přípravou tématu. Jak to dopadá? Prostor, který by finanční vzdělávání potřebovalo, nestačí. 

Pojďme příkladem a předejme dětem sami co nejvíce. Nebojte se, není potřeba být hned expertem na finance. Vybavte se alespoň základními znalostmi a doplňte si mezery. Kde se dozvědět víc a osvojit si ty správné triky, jak finanční vzdělávání trochu okořenit? Zdrojů je více než dost.  

Hledejte informace online  

Proč se finančně vzdělávat  

Nejste si jisti, jak na tom vlastně jste? Přijde vám, že máte v  zacházení s  financemi mezery? Portál Ministerstva financí ČR Proč se finančně vzdělávat? obsahuje spousty návodů, vysvětlení, rad i triků, jak si svou finanční gramotnost rozšířit. Navíc se sami můžete otestovat, jak dobře na tom s  finančními z nalostmi jste.  

Peníze na útěku  

Začátečník, pokročilý nebo finanční expert? Ozkoušet své znalosti můžete i na stránkách Peníze na útěku České národní banky. A nejen to. Pokud nepotřebujete zabíhat do detailů, ale mít ve finančních záležitostech přehled, jste tady správně. Speciální sekce vás provede finančním procesem a věnuje se životním událostem, kterým se pravděpodobně nevyhneme. Ať se jedná o založení rodiny, přípravu na důchod nebo nákup nového automobilu 

Finanční vzdělávání  

Vhled do světa financí nabízí také server Finanční vzdělávání. Informace jsou podány jednodušší formou a  shrnují to potřebné v  každodenním životě. Sekce děti a finance“ každému poradí, jak si s jejich  rostoucím věkem o penězích povídat s dětmi 

Nebuď blbej  

Stránka Nebuď blbej radí, jak neudělat špatná rozhodnutí při důležitých finančních otázkách, ať už jde o  hypotéku, půjčku, nebo spoření na důchod. Shrne všechny body, na které je potřeba myslet. Co si musíte rozmyslet, na co si dát bacha a na co se zeptat tak, abyste svých rozhodnutí v  budoucnosti nelitovali.  

Tipy tajného učitele  

Blogovat se dá o všemi o financích. O tom, že nejsou jen o teorii, ale hlavně o praxi hovoří na blogu tajný učitel. Díky jeho tipům si lze vyzkoušet vše prakticky a učit se hrou 

 

Pořiďte si do knihovny 

Finanční a ekonomická gramotnost 

Česká národní banka vydala manuál pro učitele i s  doplňkovými sešity pro žáky – Finanční a ekonomická gramotnost pro ZŠ a víceletá gymnázia. Učebnice obsahuje základy výuky finanční gramotnosti na školách a shrnuje vše, co by se žáci měli naučit a vědět. Mít ji v  knihovně by měl být základ.  

Na penězích záleží  

Umění moudře spravovat své finance je jedním z  nejdůležitějších kroků k  samostatnosti. Praktická knížka pro rodiče a učitele slibuje naučit děti zdravé finanční návyky a finanční gramotnost praktickým způsobem pomocí návodů a tipů, jak uchopit téma finanční gramotnosti hravou a v praxi využitelnou formou. 

 

Škola hrou  

FinGR Play  

Škola hrou pro děti i dospělé. Online hra o životě a financích, kde každé kolo představuje 3 roky života rodiny. Cílem je provést svěřenou rodinu třiceti lety života, splnit v určeném věku její finanční cíle a k věku šedesáti let ji učinit finančně nezávislou. Zda se to podaří a jestli uspějete, záleží hlavně na tom, jak finančně hospodaříte a jestli se dobře staráte o svůj majetek. 

Saver & Spender  

Pro případ, že chcete vzdělávat už i ty nejmenší. Přeci jen čím dříve, tím lépe. Mobilní aplikace je určená pro děti od 5 do 11 let a snaží se zábavnou formou rozvinout vnímání významu peněz. Hlavními postavami jsou spořivý a opatrný Saver spolu se  zbrklým a utrácivým Spenderem, kteří cestují galaxií a zažívají vesmírné dobrodružství. Pusťte se do hry spolu s dětmi a obohaťte hru vlastním komentářem. Děti pak zvládnou principy pochopit lépe a rychleji.