Endometrióza – bolestivé onemocnění, kterým trpí každá desátá žena

Životní styl
„Ležím schoulená na posteli, někde v New Yorku. Vzala jsem si jeden a půl prášku proti bolesti, které jsem rozžvýkala, aby rychleji zabraly. Místo toho je mi hrozné horko a celé tělo mě svědí.“ Těmito slovy začala intimní zpověď autorky seriálu Girls a ikony mileniálů Leny Dunham, která trpí od puberty endometriózou. Onemocnění se projevuje nesnesitelnými bolestmi v podbřišku během menstruace, které vyřadí ženu z běžného života. Endometrióza komplikuje nejen sexuální život, ale často vede i k neplodnosti. V současné době je bohužel neléčitelná – její průběh lze však zmírňovat.

Zjednodušeně řečeno, endometriózu způsobuje růst děložní tkáně mimo dělohu. Ložiska se obvykle objevují po celé břišní dutině: ve vaječnících, močovém měchýři, játrech nebo ledvinách. Ta vlivem menstruačního cyklu otéká a krvácí, a způsobuje tak chronické bolesti. Mezi další symptomy patří dlouhotrvající únava, nevolnost a problémy se zažíváním. Určit správnou diagnózu není snadné. V minulosti lékaři připisovali symptomy ženské hysterii či labilitě. Dnes se však i díky celebritám jako Dunham dostává endometrióza do širšího povědomí.

Mohlo by vás také zajímat: Když hvězdy trpí: onemocnění slavných

Bolí i na duši
Endometrióza je i velkou zkouškou pro duševní zdraví nemocných. Častěji trpí úzkostmi nebo depresemi, které snižují efektivitu další léčby. Deprese by tak dle některých lékařů měla být zařazena jako další symptom onemocnění. Spojení endometriózy a depresí potvrdily i další lékařské studie. Příčiny vzniku endometriózy jsou nejasné. Lékaři mají více teorií, jak k němu dochází.

Popletené buňky
Jednou z nich může být i špatný průběh menstruace, při které dochází k tomu, že krev při ní teče zpět do vaječníků. Endometriální buňky z dělohy se dostávají zpátky do těla a zůstávají na pánevním dně. Zde dále rostou a mohou způsobovat krvácení a bolesti při každém cyklu.

Na vině mohou být dle odborníků i buňky z podbřišnice. Ty se mohou vlivem hormonů nebo imunitního systému změnit na děložní.

To se může týkat i kmenových buněk, které se působením puberty mohou také proměnit a způsobovat bolestivé krvácení. Za další možnou příčinu bývá označováno i putování buněk skrz cévy nebo lymfatický systém a jejich následné usazování v břišní dutině. Endometrióza může souviset i s poruchami imunitního systému, kdy tělo nerozezná ohniska tkáně mimo dělohu. Dalším spouštěčem endometriózy může být i operace, například hysterektomie nebo císařský řez.

Medikace i operace
Léčba endometriózy je často komplikovaná a nikdy nevede k jejímu úplnému vyléčení. Dle závažnosti onemocnění se lékaři rozhodují mezi medikací a chirurgickým zákrokem. Ten bývá ale až poslední možností. Pacientkám jsou velmi často předepisovány léky proti bolesti.

Mezi další efektivní cesty, jak mírnit průběh onemocnění, je i hormonová terapie, kdy se pomocí hormonální antikoncepce srovnává hladina estrogenu v těle.

Invazivní metodou je pak operace prováděná laparoskopicky. Lékaři se během ní pokouší odstranit co nejvíce ložisek endometriózy se zachováním dělohy a vaječníků. Po zákroku mají pacientky i vyšší možnost otěhotnění. Ani tento zákrok však není napořád a bolesti se mohou vrátit. V těch nejvážnějších případech může přistoupit ošetřující lékař k hysterektomii – odebrání dělohy i vaječníků. Tím se zamezí produkci estrogenu, který stimuluje ložiska endometriózy. Jedná se však o radikální řešení a pacientky definitivně přicházejí o možnost početí vlastních dětí.

Strava, která pomáhá
Kromě klasické léčby může symptomy zmírňovat i různá alternativní léčba jako například akupunktura. Dle studie Harvard Medical School se až 62 % testovaných žen cítilo lépe už po čtyřech týdnech a jejich bolesti byly mírnější. Pomoci může i změna jídelníčku a zdravý životní styl. Při endometrióze by se nemocné měly vyhýbat polotovarům, mléčným výrobkům a přílišnému množství cukru. Z jídelníčku by měl zmizet i alkohol nebo sója, které podporují vznik estrogenu. Omezit by měly kávu a jakékoli nápoje s kofeinem. Prospěšné jsou naopak potraviny s protizánětlivým účinkem jako řepa, celer, zázvor nebo brokolice.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Přečtěte si také: Ženy přežijí hladomor, epidemie i jiné katastrofy spíše než muži, zjistila studie