Ekonomická olympiáda

Finance
Než budeme fandit sportovcům v  Tokiu a sledovat neuvěřitelné sportovní výkony, svedou čeští i slovenští středoškoláci neméně dramatické souboje. Poměřovat se ale nebude síla ani rychlost! Poměřovat budou své ekonomické a finanční znalosti. Tento týden startují krajská kola Ekonomické olympiády. Ti nejlepší z nich se potom utkají v grand finále v  červnu.

Ekonomická olympiáda je mezinárodní soutěž určená studentům středních škol a testuje jejich ekonomické a finanční znalosti. Od jejího vzniku se jí už stihlo zúčastnit přibližně 20 tisíc studentů, což z ní dělá největší soutěž zaměřující se na ekonomii a finance v České republice a na Slovensku. Navíc se letos rozšiřuje i do Maďarska.

Superstar budoucích ekonomů?

Misí olympiády je seznámit středoškoláky s ekonomickými pojmy. Díky tomuto mohou různé instituce zjistit, jaká je na školách úroveň finanční gramotnosti. Soutěž ale také vyhledává přirozené ekonomické talenty a pomáhá jim s jejich dalším rozvojem. Takže je to taková Superstar, kde se místo pěveckých výkonů bojuje dobrým plánováním cashflow.

Nejdůležitější je ale ekonomická osvěta mezi studenty a celkové zlepšení jejich finanční gramotnosti. Ekonomická olympiáda myslí i na učitele středních škol, které se snaží podporovat a vytvořit jim dobré zázemí.

Jak se zapojit

Do soutěže mohou střední školu přihlásit pouze učitelé na začátku školního roku. Přihlášení je prosté – stačí vyplnit registrační formulář, který naleznete na stránkách www.ekonomickaolympiada.cz.

Jak soutěž probíhá

Olympiáda má tři fáze: školní kolo, krajské kolo, a finále. Školní kolo se koná v dané střední škole, která se do soutěže přihlásila. Test v tomto kole trvá 40 minut a skládá se z 25 otázek. Krajské kolo probíhá vždy na krajském úřadě kraje, ze kterého pochází soutěžící škola. Toto kolo je podstatně těžší a skládá se z otevřených a uzavřených otázek.

Finále Ekonomické olympiády se koná v prostorách České národní banky a skládá se z písemné a ústní části. Desítka studentů s nejlepšími výkony v písemné části postupuje k ústní zkoušce. Finalisti se pak mohou zúčastnit slavnostního večera, kde se poznají s osobnostmi ze sféry ekonomie a financí, s organizátory a partnery olympiády.

Důkladná příprava je základem celé olympiády. Na webových stránkách naleznete doporučenou literaturu a vzorové testy, které pomohou s přípravami na všechna kola celé soutěže.

Kdo stojí za Ekonomickou olympiádou?

Za vznikem této vědomostní soutěže stojí Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV), Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká národní banka. Ekonomická olympiáda disponuje opravdovými hlavami, a to v podobě lektorů z VŠE, konzultantů nebo organizačních pracovníků.

Ekonomické olympiádě přijdou na chuť i středoškolští učitelé, pro které jsou pořádány pravidelné kurzy ekonomie a finanční gramotnosti. Kurzy se připravují na základě výsledků soutěže. Nabídku kurzů naleznete zde.

Hurá za úspěchy!

Pokud jste středoškolský učitel, rodič nebo prarodič, ale i student, zpozorněte. Ekonomická olympiáda není totiž jenom výzvou pro soutěživé typy, ale i skvělá příležitost, jak zlepšit finanční gramotnosti mladých. Není nic horšího než, když mladý člověk „dopadne“ po studiích na zem a je překvapen, co vše opravdový život po finanční stránce přináší, a není na tvrdou realitu připraven.

V tomto případě rozhodně platí staré olympijské heslo: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!“