Jak ovlivnila pandemie koronaviru naše vztahy obecně?
Trochu se obávám, že je zatím brzo vynášet závěry. Myslím, že je to něco, co teprve ukáže čas, zejména pak u mladších generací. V praxi jsme mohli vidět jak zlepšení
u těch, kteří spolu konečně mohli být doma a užívat si to, tak i zhoršení. A zde byl rozdíl, zda šlo o páry s dětmi, či bez.
U bezdětných si páry dávaly pauzu, odluku nebo vztahy končily. U rodin s dětmi to byly často ženy, které vyhořely kvůli extrémní zátěži, která na ně byla navalena (vlastní práce, domácí práce, online vzdělávání dětí) a kterou muži buď nereflektovali, nebo reflektovali pozdě, nebo jejich pomoc a podpora nebyla dostatečná. Což se bohužel ukázalo až zpětně. Některé páry bohužel skončily rozvodem.
Zkuste speciální rodičovskou meditaci, která vám pomůže se zklidnit a načerpat novou energii. Audiolekce jsme vám připravili zde.
Jak prožívali koronavirovou krizi zadaní a jak nezadaní?
Záleželo na nastavení osobnosti. Introverti byli rádi, že legitimně nemusí mezi lidi, nicméně i na některé z nich to už bylo moc. A často jim chyběla spřízněná duše, někdo, s kým mohou dobu přečkat. Což tedy platí i pro extroverty. Ti navíc trpěli nedostatkem společenských událostí. Na druhou stranu velká část mých klientů randila díky online aplikacím, a dokonce vzniklo i několik vztahů, které se jeví, že by mohly mít dobrý potenciál do budoucna.
U zadaných záleželo, nakolik umí být spolu, ale i každý sám. Velkou roli hrála zodpovědnost a vůbec vnímání rizik a situace týkající se pandemie. To u některých párů působilo napětí, konflikty, až odluky.
„Lidé často příliš hledí na druhého, ale ztrácejí svoje já.“
Vyskytly se u zadaných závažnější problémy, jako je domácí násilí apod.?
Výzkumy to bohužel ukazují. Já to ve své praxi nevnímám, ale je to dáno i tím, že s většinou klientů pracuji dlouhodobě, takže pokud by tam nějaká taková predispozice byla nebo by se to dělo, zřejmě by se to ukázalo dříve. Co se v mojí praxi ukazuje jako rizikové, je zvýšená konzumace alkoholu doma.
Zvýšila se motivace u nezadaných najít si partnera?
Těžko říct, nakolik to souvisí s pandemií. Toto téma řešilo velké množství nezadaných klientů v terapii vždy.
S jakými nejčastějšími vztahovými problémy se setkáváte ve své poradně?
Překvapivě to nebývají nevěry, ale spíše problémy v komunikaci na obou stranách, problémy se sebevědomím, nastavováním zdravých hranic. Lidé často příliš hledí na druhého, ale ztrácejí svoje já, což se ve vztahu samozřejmě také promítá.
A tématem bývá i přijímání zodpovědnosti. Tedy možná obecně ochota dospět. Pak to bývají názory na to, zda a kdy mít dítě, jak dítě vychovávat, jakou roli hrát jako nový partner/partnerka u dětí z předchozího vztahu partnera. Ale myslím, že to, zda si uvědomuji, kdo jsem a co potřebuji, a jakým způsobem to komunikuji, zda je to srozumitelné pro druhou stranu, to asi vede.
Zaznamenala jste nějaké výhody pro vztah, které plynou z omezení a dalších změn souvisejících s pandemií?
Určitě, někteří partneři na sebe konečně mohli mít čas a podařilo se jim otěhotnět, rodiny s malými dětmi si užívaly čas spolu, dobře zvládnuté krize, které třeba i vyústily v návštěvu psychologa, zlepšily vztahy mezi partnery, jejich rodinou a někdy i mezi širší rodinou.
„Začít musíme u sebe. Naučit se pečovat o svoje štěstí.“
Jak pečovat o vztah v době plné stresu?
I teď, ačkoliv to moc nejde, je dobré chodit na rande. Což je ostatně aktivita, kterou je důležité tam udržovat pořád, i když už jsme svoji. Věnovat se vlastním i společným koníčkům nebo společně objevovat nové.
Dají se plánovat společné dovolené, až to situace dovolí, partneři spolu mohou jen tak být a nemusí nikam spěchat. Zároveň může být i prostor pro ujasnění si toho, v čem jsme nespokojení, co nám ve vztahu nefunguje, a hledat změny a řešení. Začít ale musíme u sebe. Tedy naučit se pečovat o svoje štěstí, svůj vnitřní klid. Nespoléhat na to, že nám to obstará ten druhý.
Kde hledat štěstí v neklidné době, si můžete přečíst zde.
Co může pomoci single lidem, aby si nepřipadali tak sami?
Každý máme nějaké vztahy. Více či méně kvalitní. Může to být rodina, přátelé, sousedi. Lidé mohou objevovat nové online komunity se společnými zájmy. Pořád máme výhodu online komunikace, můžeme si jít vyzvednout oběd do restaurace, nakoupit si. Pokud si ale člověk připadá osamělý i mezi lidmi, je možná čas pouvažovat o návštěvě psychologa.
Psycholožka Mgr. Martina Viewegová působí v Psychoterapii Anděl a aktivně se věnuje poradenství v oblastech životního stylu a jeho změn, partnerských a pracovních vztazích. Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a prošla řadou psychoterapeutických výcviků.