Domácnost 21. století: chytré zrcadlo nebo robot, který vám umyje okna!

Budoucnost, Bydlení
Co kdybyste mohli doma všechno ovládat pomocí internetu a na jedno kliknutí nastavili nejen teplotu, aktivovali alarm, ale třeba i vzbudili děti do školy a zároveň si nechali uvařit svoji oblíbenou kávu? To v mnoha domácnostech už dávno není sci-fi.

Tzv. smart homes prošpikované různými mobilně ovládanými gadgety jsou stále běžnější. Jejich hlavní výhodou je zjednodušení běžných domácích úkonů, které probíhají automaticky a my se nemusíme prakticky o nic starat. Mezi nejznámější chytré pomocníky v domácnosti patří populární „asistentka“ Alexa od Amazonu nebo konkurenční Google Home. Existují však i další, méně známé produkty, které přenesou váš domov do budoucnosti.

Přečtěte si také: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?

Připojte se ke kávě!
Chytře můžete začít už svůj den. A nemusíte k tomu zmáčknout ani jedno tlačítko! Microbot totiž zvládne všechno za vás. Tenhle jednoduchá vychytávka dokáže obsloužit každý přístroj, ke kterému ho připojíte. Připojit ho můžete třeba ke kávovaru. Hotová káva na vás bude čekat, už když budete teprve vstávat z postele. Další možností je koupit si přímo chytrý kávovar ovládaný pomocí mobilu. Jeho cena se pohybuje okolo 200 dolarů.

Sám zvládne kávu nejen uvařit, ale umí i regulovat její teplotu a zapnout se v určitou hodinu.

Zrcadlo, zrcadlo…
Další věcí, která vám zpříjemní ráno, je i chytré zrcadlo. Pod názvem MirroCool ho nabízí americký startup. Od obyčejného zrcadla se liší tím, že rozeznává lidi, kteří před ním stojí. Při oblékání si tak můžete pohodlně přečíst e-maily nebo zkontrolovat počasí. Samozřejmostí je i selfie mode.

Jak naučit děti uklízet?
Umíráček díky technice pomalu zvoní i nudným a zdlouhavým domácím pracím. Roboty, kteří samostatně vyluxují celou domácnost, už známe. Nyní si ale můžete koupit i takové, co zvládnou umýt okna. A to naprosto bez vaší pomoci. Podobný robot pak může kromě podlahy nebo oken i posekat váš trávník. Ten je dokonce vybaven pojistkou se speciálním PIN kódem, která ho chrání před krádeží. Jejich pořízení je ale finančně náročnější záležitostí. Při údržbě domácnosti vám ale může pomoct jednoduchá aplikace Choremonster, která je navíc zcela zdarma. Tu nejvíce ocení rodiče. S její pomocí bez problémů zvládnou děti naučit zodpovědnosti.

Aplikace totiž umožňuje i nastavit systém odměn, který motivuje členy domácnosti k tomu, aby udržovali pořádek.


Chraňte se chytře
Moderní technologie předcházejí větším problémům, než je špinavá podlaha nebo neposečený trávník. Existují přístroje měřící kromě teploty a vlhkosti i úroveň oxidu uhelnatého v místnosti nebo různé systémy na ochranu domova. Mezi ně patří například chytré zámky se schopností rozpoznat vás pomocí telefonu nebo e-klíče. Ten můžete na určitou dobu sdílet třeba s kamarádkou, která se vám během dovolené stará o květiny. Proti nevítaným návštěvníkům skvěle fungují i zvonky vybavené čidlem s kamerou, které na váš telefon nebo notebook přenášejí videozáznam a v případě narušení dveří vás o možném vloupání samy informují.

Ale i život v chytré domácnosti jednoho unaví. Pokud si chcete po celém dni odpočinout a někdo z rodiny nesnesitelně chrápe, i tady moderní technologie nabízejí snadné řešení. Stačí si pořídit polštář, který monitoruje spánek. Pokaždé, když polštář detekuje chrápání, zavibruje a donutí spáče změnit polohu.

#Radek Mojžíš

Mohlo by vás také zajímat: Online terapie: přesunou se sezení do obýváků pacientů?