Digi vychytávky pro zdravou domácnost

Bydlení, Životní styl
Digitální revoluce vnesla do našich životů řadu technologických výstřelků. Některé z nich jsou užitečné, některé vyvolávají přinejmenším řadu pochybností a otázek pídících se po smyslu jejich existence. Vybrali jsme pro vás pár novinek do domácnosti, které si kladou za cíl podpořit vaše zdraví a fyzickou kondici. Možná je znáte a možná ne, možná vás nadchnou a možná nad nimi pozvednete obočí. To uvidíte sami.

Zhluboka dýchat
Každý, kdo trpí nějakou alergií (což je u nás údajně každý třetí člověk), by měl řešit kvalitu vzduchu, který doma dýchá. Čistička vzduchu může být spásou pro všechny astmatiky i chronické kýchaly. Není ale přece nad to mít kompletní informace o složení naší domácí atmosféry.

Přístroj Netatmo, kromě toho, že umí řadu jiných báječných věcí, dokáže monitorovat kvalitu vzduchu v místnosti, úroveň jeho vlhkosti, hluk i teplotu a zároveň poskytovat personalizované tipy na to, jak místní podmínky zlepšit. Když se doporučení budete držet, údajně si ulevíte nejen od příznaků alergií a astmatu, ale také bolestí hlavy, kašle i únavy.

Spánek za 3,2,1
Kvalita spánku dokáže ovlivnit naše pracovní a sportovní výkony i to, jak se cítíme. Dobře vyspaní lidé jsou prostě daleko pravděpodobněji zdraví a spokojení. Pokud jste ten šťastlivec, který každý večer usne jako dudek a ráno se probouzí jako skřivan, gratulujeme. Pokud ne, máme tu pro vás tip.

Zapomeňte na prášky na spaní a půllitrový hrnek kafe, jsou tu moderní technologie. Robotický polštář Somnox ve tvaru fazole je vyvinut tak, aby vám večer pomohl rychle a klidně usnout. Svým pohybem imituje dýchání člověka a jeho tvůrci se prý dokonce nechali inspirovat technikami buddhistických mnichů. Kromě toho dokáže Somnox také přehrávat příjemné zvuky a ráno vás vzbudit příjemným vrtěním. Single život už nikdy nebude jako dřív.

Už žádná uschlá pažitka
K zdravému životnímu stylu samozřejmě patří také správné stravování. Dříve si lidé pěstovali mnohem více vlastních potravin, dnes si raději zajdeme do sámošky. Nebo ne? Ve společnosti jsou cítit určité změny, trendy hlásající návrat k přírodě a ruku v ruce s tím také návrat k pěstování vlastních bylinek či zeleniny.

Jenže jak to skloubit s tím, že většina lidí dnes žije v bytech? Přece zase pomocí technologií. Aspara je chytrá domácí zahrada, která nevyžaduje vlastně vůbec nic kromě počáteční investice. Nezabere mnoho místa a obsahuje chytré senzory, které monitorují podmínky, jaké rostlinky mají.

K jejich růstu pomáhá inteligentní osvětlení a dostanete k ní i aplikaci, kde si své pěstitelské úspěchy můžete hezky zaznamenávat. Aspara je teprve na Kickstarteru a není zatím v prodeji, ale i v případě, že v rámci veřejné sbírky neuspěje, lze očekávat, že se podobné koncepty začnou v domácnostech objevovat čím dál častěji.

Kdopak by se váhy bál
To, že jste už léta nenašli odvahu postavit se na váhu, neznamená, že je všechno tak, jak má být. Je to asi stejný princip jako zakrýt si oči a myslet si, že vás nikdo nevidí. Až se tedy dostanete do fáze, kdy si připustíte, že je třeba se sebou něco dělat (a čím dřív, tím líp!), můžete začít přemýšlet nad tím, jak se správně motivovat.

Třeba začněte tím, že starou nepoužívanou ručičkovou váhu hodíte do skříně a pořídíte si zbrusu novou a chytrou. Chytrá váha od Huawei je propojená s aplikací na telefonu, takže rovnou zaznamenává všechny vaše pokroky. Hlavně je schopná měřit věci jako např. podíl tuku v těle (protože hubnutí není jen o úbytku hmotnosti), BMI nebo množství vody.

Pít je žít
Když už jste jednou začali cvičit, je třeba také myslet na dostatečnou závlahu vašeho organismu. Když budete pít dost vody, budete mít více energie, zlepší se vám paměť i koncentrace a zároveň budete také snadněji hubnout.

Hodně lidí má ale problém vzpomenout si, že by měli pít, pokud právě nemají žízeň. V tom může pomoci tzv. chytrá láhev, kterou nemusíte mít jen v domácnosti, ale můžete ji nosit všude s sebou. Hidrate Spark 2.0 vám dá vědět, že byste se měli napít velmi specifickým způsobem – rozsvítí se. Navíc ji můžete synchronizovat s řadou mobilních aplikací. Každý váš doušek je pak monitorován senzorem v láhvi a následně zaznamenán do vaší fitness aplikace.

Večer pro zdraví, ráno pro zdraví
Ti zubaři! Proč je nikdo nemá rád? Na to asi není třeba odpovídat, nicméně, co kdybyste získali možnost kazům v ústní dutině lépe předcházet? Colgate Connect E1 je elektronický kartáček na zuby s umělou inteligencí a senzory.

Monitoruje způsob, jakým si čistíte zuby, a skrze mobilní aplikaci vám dá užitečný feedback a rady, jak zlepšit ústní hygienu. E1 má pod palcem každý jeden váš zub a jestli jste doteď čištění zubů vždy tak nějak odflákli, jeho rozhodně nepřelstíte. Ale při příští návštěvě zubaře mu zase možná poděkujete.