Coronavirus 2019-nCov novel coronavirus concept resposible for asian flu outbreak and coronaviruses influenza as dangerous flu strain cases as a pandemic. Microscope virus close up. 3d rendering. ; Shutterstock ID 1625951248; PO: Bernd Nowak - Bernd.Nowak@AXA.DE; Job: AXA Germany; Client: 2099097500 DE40AXAV22

Dezinformace a lži o koronaviru

Životní styl
Jedním z vedlejších projevů krize způsobené novým koronavirem, je to, že se o něm, hlavně na internetu, začlo šířit velké množství nepravdivých zpráv.

Lidé jsou z nich často zmatení, a proto Světová zdravotnická organizace (WHO) na svých internetových stránkách vyhradila celou sekci, která se věnuje jejich uvádění na pravou míru. Abyste jim nepodlehli ani vy, připravili jsme následující přehled.

Všichni jsme neustále bombardováni co nejrychleji aktualizovanými informacemi, které ale nejsou vždy pravdivé. Každá nová situace okamžitě generuje miliony zpravodajských výstupů z různých informačních zdrojů: ať už jde o tradiční (rozhlas, televize, noviny a časopisy) nebo digitální média.

Ani současné celosvětové krizi okolo koronaviru se tato informační záplava nevyhýbá. Každý den vzniká po celém světě obrovské množství obsahu, který se věnuje covid-19, na jehož zpracování a analýzu nemá náš mozek kapacitu. Dochází pak tomu, co v roce 1999 Alfons Cornella nazval „infoxikací“ neboli informačním zahlcením.

Nepravdivý obsah týkající se nového koronaviru

Ve stejné době, kdy se objevil covid-19 a vyděsil celý svět, se rozšířil i další typ vysoce nakažlivého „viru“, který se dá jen obtížně zastavit: nepravdivý obsah či dezinformace o koronaviru šířené na sociálních sítích a na internetu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) proto založila na svých webových stránkách sekci, kde vyvrací některé dezinformace, které kolují po internetu, a tedy i mezi lidmi. Patří sem:

1. Dezinformace o tom, jak se nový koronavirus šíří:

Koronavirus šíří 5G sítě. ŠPATNĚ. Viry se nešíří pomocí rádiových vln ani mobilních sítí. Covid-19 se šíří kapénkami, které se do vzduchu dostávají, když infikovaný jedinec kašle, kýchá nebo mluví. Lidé se také mohou nakazit, když sáhnou na kontaminovaný povrch a následně neumytíma rukama do očí nebo úst.

Koronavirus se nešíří v oblastech s teplým a vlhkým klimatem. ŠPATNĚ. Provedené vědecké studie ukazují, že virus se přenáší ve všech podnebných pásech, tedy i tam, kde panuje teplé a vlhké klima.

Koronavirus se přenáší komářím štípnutím. ŠPATNĚ. Neexistují žádné studie, které by to dokazovaly. Nový koronavirus je typem respiračního viru a šíří se primárně kontaktem s infikovanou osobou prostřednictvím kapének, které vznikají při kašli, kýchnutí nebo při tvorbě slin či nosního sekretu.

Koronavirus se přenáší na botách. ŠPATNĚ. Virolog z univerzity v italském Miláně Fabrizio Pregliasco říká, že „je sice pravda, že virus může přežívat i několik dní, ale v takovém případě je virová zátěž minimální.“ A dále vysvětluje: „Špína může určitým způsobem umožnit přežití mikroorganismu, ale množství, které může být na botách, je skutečně nevýznamné.“.

Roušky chrání před nákazou. ŠPATNĚ. Roušky slouží brání šíření nákazy od toho, kdo má roušku na sobě. Před nákazou chrání masky typu FFP2 nebo FFP3.

2. Dezinformace o tom, jakou část populace nový koronavirus ohrožuje:

Koronavirem se nakazí jen starší lidé. ŠPATNĚ. Novým koronavirem (2019-nCoV) se mohou nakazit lidé všech věkových kategorií, i když dosavadní zkušenosti ukazují, že u starších lidí a u pacientů trpících některými chorobami (jako je astma, cukrovka nebo srdeční onemocnění) existuje vyšší pravděpodobnost, že pokud dojde k nákaze, bude u nich průběh nemoci vážnější.

3. Dezinformace o tom, jak se chránit před nákazou:

Očkování proti zápalu plic chrání před novým koronavirem. ŠPATNĚ. Ne, vakcíny proti zápalu plic, jako jsou pneumokokové vakcíny nebo vakcíny proti Haemophilus influenzae typu B (Hib), před novým koronavirem nechrání. 2019-nCoV je natolik odlišný, že je nutné vyvinout speciální vakcínu.

Koupel v horké vodě chrání před infekcí. ŠPATNĚ. Tělesná teplota se pohybuje mezi 36,5 °C a 37 °C, a to bez ohledu na to, jakou teplotu má sprcha nebo vana. Neexistují tedy žádné důkazy, že by horká voda mohla nový koronavirus zničit.

Pití horkých nápojů, například čaje, zabraňuje vniknutí viru do těla. ŠPATNĚ. Vysoké teploty mohou naopak usnadnit jeho průnik sliznicí jícnu a žaludku.

Je dobré pravidelně proplachovat nos solným roztokem, a chránit se tak před infekcí novým koronavirem. ŠPATNĚ. Neexistují žádné důkazy, že by tento postup chránil před infekcí způsobenou novým koronavirem nebo jinými respiračními infekcemi.

Konzumace česneku chrání před infekcí. ŠPATNĚ. Česnek je zdravý a může mít jisté antimikrobiální účinky, ale nebylo prokázáno, že by jeho konzumace chránila před novým virem.

Antibiotika jsou účinná při prevenci a léčbě infekce způsobené novým koronavirem. ŠPATNĚ.Antibiotika jsou účinná proti bakteriím, ale nikoliv proti virům. Nový koronavirus (2019-nCoV) je virus a antibiotika by se tedy neměla používat ani k prevenci, ani k léčbě infekce způsobené koronavirem. Samozřejmě pokud se nakazíte a budete hospitalizováni, mohou vám být podána antibiotika, aby se zabránilo vzniku bakteriální infekce.

4. Dezinformace o tom, jak lze nový koronavirus zničit:

Chlad a sníh s ním zatočí. ŠPATNĚ. Lidské tělo má stálou teplotu, která se pohybuje mezi 36,5 °C a 37 °C, a to bez ohledu na vnější teplotu či povětrnostní podmínky. Odborníci nemají žádné důkazy o tom, že by nový koronavirus mohl být zničen chladem.

Nový koronavirus je možné zničit vysoušečem rukou. ŠPATNĚ. Není to pravda. Vysoušeče rukou nemohou nový koronavirus zničit. Jako prevence působí důkladné mytí rukou mýdlem nebo desinfekcí.

Nový koronavirus na rukou je možné zničit UV lampou. ŠPATNĚ. UV lampy se nedoporučuje používat ke sterilizaci rukou ani jiných částí těla, protože UV záření může způsobit zarudnutí nebo podráždění kůže.

Nový koronavirus je možní zničit tím, že na tělo použijeme postřik s alkoholem či chlorem. ŠPATNĚ.Tato metoda neslouží ke zničení virů, které již vstoupily do těla. Postřik z těchto typů látek může navíc poškodit oděv či sliznice (oči, ústa…). Alkohol a chlor je možné použít k dezinfekci povrchů při dodržení daných doporučení.

Nezapomeňte, že je důležité mít dostatek informací, ale také znát jejich zdroje. V opačném případě můžete podlehnout dezinformacím, a navíc jimi budete přehlceni.