Proč je dobře, že vaše dítě lže?

Budoucnost, Psychická pohoda
Taky máte doma dítko s příliš bujnou fantazií, které vymyslí cokoli, aby zamaskovalo své průšvihy? A máte obavy, co z něj vyroste? Buďte v klidu, vzkazují vědci. Naopak si můžete gratulovat, vaše dítě nejspíš patří k chytřejší části lidstva.

shutterstock_240326476

Jakkoli to může být na první pohled překvapivé, už několik vědeckých studií ukázalo, že vyšší inteligenci a lepší paměťové schopnosti mají děti, které umí dobře fabulovat. Psycholožka Elena Hoicka, členka vědeckého týmu z sheffieldské univerzity, kde jeden z experimentů provedli, říká: „Rodiče sice většinou moc nepotěší, že jejich děti lžou, ale skutečně se potvrdilo, že právě lhaní dětem zlepšuje myšlení a paměť.“

Všichni lžou!
Výsledky výzkumu totiž ukázaly, že nepravdomluvné děti jsou mistry v práci s verbálními informacemi a také mají výrazně vyvinuté schopnosti spojené s bystrým uvažováním. V akademickém světě je poměrně známý fakt, že dospělí lžou zhruba v jedné pětině všech svých sociálních interakcí, které jsou delší než 10 minut. No a některé děti se „kecáním“ nechávají unášet ještě více.

Dětské lhaní je známkou šikovného mozečku.

„Nyní bychom se chtěli posunout k prozkoumání momentu, kdy si dítě poprvé vyzkouší, jaké je to lhát,“ dodává psycholožka.

Zatloukání bystří mozek
Jak se vůbec taková věc testuje? Studie formou kvízu zkoumala 114 šestiletých a sedmiletých dětí, které měly příležitost fikslovat a podívat se na správnou odpověď na druhé straně kartičky s otázkou, i když věděly, že nesmí. Nevěděly ale, že je natáčí skrytá kamera. No a teď to hlavní: děti, které kartičku otočily, ale odmítaly uznat, že podváděly, byly mnohem úspěšnější v následném testu verbální paměti. Ta je totiž se schopností chytře zatloukat spojená přímou úměrou.

Čím lepší paměť, tím obratněji dokážou děti zatloukat.  

Hlavně se neodkopat
Šéfka projektu Tracy Alloway výsledky shrnula slovy: „Tento výzkum ukazuje, že proces myšlení, speciálně dobrá verbální paměť, je velmi důležitým nástrojem pro efektivní lhaní. Děti musely žonglovat s mnoha různými informacemi, a přitom mít stále na paměti, co od nich výzkumný tým chce zjistit.“ Neboli, převedeno do normálního jazyka, dávat si dobrý pozor, aby se neodkopaly.

Takže jakkoli lhaní samozřejmě nemůžeme podporovat, upřít mu význam pro rozvoj lidské mysli nejde. Skvělou legraci si z toho mimochodem udělal komik Ricky Gervais ve filmu Umění lhát (The Invention of Lying, 2009). Nenechte si ujít!

Bude vás také zajímat: Dopřejte dětem nudu, radí psychologové