Desatero amatérského cyklisty

Staň se sportovcem
Cyklistika je skvělá aerobní aktivita, které se mohou začít věnovat i lidé se zhoršenou fyzickou kondicí nebo přímo s nadváhou. Jako skvělou startovací disciplínu pro lidi, kteří se rozhodli začít sportovat, ji doporučuje i slovenský triatlonista Patrik Čurila.

Oproti běhu je cyklistika méně fyzicky náročná, nepřetěžuje tak výrazně náš pohybový aparát a obvykle je také záživnější. Kromě samotných zdravotních benefitů má jízda na kole totiž ještě jedno plus. Je to zážitek, na kole toho poznáme ze světa mnohem víc, než když někam vyrazíme jen tak po svých, popisuje Patrik. Nejspíš i proto je u nás cyklistika jedním z nejoblíbenějších sportů a pojmy jako „cyklistické dovolené“ nebo „cyklovýlety“ nám vůbec nejsou cizí. Jakých deset rad si Patrik připravil pro amatérské cyklisty?

První kolo kupte v bazaru  

Minimálně jednu nevýhodu přece jen cyklistika oproti běhu má. Vyžádá si vyšší počáteční investici. Kolo si lze samozřejmě půjčit, ať už od přátel nebo v půjčovně, pokud ale chcete jezdit častěji, je lepší mít bicykl vlastní. Kolo pro začátečníka nemusí mít žádné speciální vlastnosti. Kvalitu (která se pojí s vyšší cenou) nejspíš v začátcích ještě ani nepoznáte. Ušetříte i nákupem vehiklu z druhé ruky. Je to jako u aut, jen lehce opotřebované kolo už koupíte daleko levněji než to nové a nabídka zánovních kol je u nás poměrně velká.

Začněte s horským kolem  

Jako první kolo je vždy lepší volit to horské spíše než silničku. Zatímco se silničkou jste velmi omezení, na horském kole můžete vyrazit do každého terénu. Velké oblibě se v posledních letech těší i tzv. „cyklokrosová kola“. Silniční cyklistika navíc může být nebezpečná, pokud si na kole ještě nejste tolik jistí. Štíhlé silniční kolo si budete moci pořídit později, až na kole více zdomácníte anebo zatoužíte po změně.

Zvolte správnou velikost 

Vybrat si správnou velikost kola je z hlediska prevence poranění jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Jízda na kole je k tělu spíše šetrná, pokud vám ale bicykl nevyhovuje, může se dostavit zcela opačný efekt. Bolesti kolen ze špatného záběru do pedálů nebo kříže a ramen z nepřirozeného posedu mohou být projevem právě špatně vybrané velikosti kola. Rámy kol se vyrábí vždy v několika velikostech, zkontrolujte si tedy před nákupem tu svou v základní velikostní tabulce. Pro začátek potřebujete znát hlavně svou výšku. Platí také, že pokud si člověk není jistý, je lepší poradit se s odborníkem.

Nepřehánějte to  

Zatímco u běhu nebo plavání se velmi rychle unavíte, hodinku či dvě na kole by měl každý svým tempem zvládnout úplně bez problémů. Samozřejmě záleží také na tempu a profilu trasy. Není třeba nikam pospíchat a zároveň je pro začátek lepší vybírat si rovnější úseky. Jízda do kopce totiž může být pro začátečníky skutečně velkým oříškem a vy si přece nechcete tuto disciplínu znechutit. Zajeďte třeba k přehradě nebo si najděte v mapách cyklostezku, na hodinkách si odměřte hodinu na cestu jedním směrem a hodinu pro  návrat zpátky. I když nejedete s větrem o závod, pořád jde o účinný a prospěšný pohyb.

Připravte se na počáteční bolest 

Počítejte s tím, že vás zpočátku budou bolet hýždě. S bolestí se potýká každý, ale jakmile si vaše tělo na novou aktivitu zvykne, uvidíte, že bolest odezní. Je to jako u jiných sportů či cvičení, naše tělo se pomocí tréninku adaptuje na novou zátěž a posouvá své hranice. Pomoci si můžete také nákupem speciálních cyklistických kalhot s vložkou. Nejsou drahé a dobře vám poslouží. Cyklistický dres můžete v pohodě nahradit obyčejným funkčním trikem, ale šortky budete potřebovat.

Tretry až časem  

Ze začátku skutečně není třeba investovat do obuvi, stačí vám obyčejné sportovní boty s tvrdší podrážkou. Až se rozhodnete, že se chcete této aktivitě věnovat intenzivněji, možná dojde na nákup cyklistických treter. Jedná se o speciální cyklistickou obuv, kterou nacvaknete do nášlapných pedálů a spojíte je tak s vašimi chodidly. Výhodou je efektivnější záběr při šlapání, a tedy i schopnost dosáhnout vyšší rychlosti při menší námaze. Kromě toho udrží vaši nohu v ideální pozici, což opět pomáhá jako prevence proti bolestem. Nějakému tomu vtipnému pádu se v začátcích zřejmě nevyhnete, ale buďte bez obav, podobně s tretrami začíná 99 % cyklistů.

Berte si s sebou vodu 

Další výhodou jízdy na kole je to, že s sebou můžete mít menší občerstvení. Určitě si pořiďte držák na láhev a vždy mějte u sebe dostatek tekutin. Pokud jedete na obyčejnou projížďku, bohatě vám postačí obyčejná voda. Pokud máte před sebou náročnější trasu, můžete si namíchat sportovní iontový nápoj, který vám doplní potřebné minerály. Přibalte s sebou také adekvátní svačinu, třeba v podobě müsli tyčinky nebo ovoce.

Protahujte se  

Z kola by vás neměly bolet klouby, můžete však pociťovat bolesti kříže a svalů. Do svého tréninku byste se tak měli naučit zařazovat kompenzační protahovací cviky zaměřené právě na tyto partie. Soustřeďte se zejména na zadní stranu vašich nohou – tzv. hamstringy i sedací partie. Při jízdě na kole se totiž zkracují a se zkrácenými svaly si říkáte o zranění při dalších aktivitách. Kolo je zábava, ale nezapomeňte místo něj také občas vyjít na starou dobrou pěší procházku. Tělu přece jen svědčí pestrost.

Nepodceňujte servis 

Minimálně jednou do roka se svým kolem navštivte cykloservis. Málokdo zvládne nebo je ochoten kolo servisovat a udržovat doma. Pravidelný servis není drahou záležitostí a je prevencí větších vad, jejichž oprava už vás může přijít na pěkné peníze. A mimo to, jde také o vaši ochranu. Vždy na jaře před sezónou a na podzim po sezóně si proto nechte odborníky zkontrolovat a dát do pořádku brzdy, řetěz, kola i převody.

Vždy se chraňte přilbou  

Možná se vám zdá, že jezdíte pomalu, a na kole jste ještě nikdy nespadli. Ano, pády na kole nejsou příliš časté, o to hůře pak ale končí. Uvědomte si, že ne vždy můžete být stoprocentním pánem situace a nikdy nevíte, zda vám do cesty nepřijde nečekaná překážka. O kličkování mezi auty ani nemluvě. Mít na kole helmu je základ, který je v některých zemích dokonce vynucován i zákonem. A z dobrého důvodu. Helmu si pořiďte raději kvalitnější a tak, aby vám na hlavě dobře seděla.