Chcete být lepším člověkem? Čtěte!

Životní styl
Výzkumy opakovaně potvrdily, že čtení není jen příjemnou kratochvílí. Taky zlepšuje schopnosti mozku, zbavuje stresu, zvyšuje schopnost učit se a dělá z nás lepší, empatičtější jedince. Takže až skončíte s tímhle článkem, vrhněte se na nejbližší knihu. Vaše hlava, tělo i přátelé vám poděkují později.

shutterstock_508250221

V postmoderní společnosti je stres všudypřítomným strašákem. Jak se ho zbavujete vy? Posloucháte muziku nebo chodíte cvičit? Vědci z britské University of Sussex tvrdí, že byste si raději měli číst. Dokázali totiž, že čtení je při oklepávání se od stresu nejefektivnějším pomocníkem. Šest minut čtení může snížit hladinu stresu až o 60 %, zmírnit svalové napětí, a zlepšit tak zároveň i stav vaší mysli. Ve srovnání s jinými „relaxačními“ aktivitami čtení redukuje stres o 60 % více než poslech hudby, o 100 % více než popíjení čaje, o celých 300 % více než procházka a o 700 % více než hraní počítačových her.

Jako jezdit na kole
Další studie, tentokrát z atlantské Emory University, dokládá, že čtení knih nás „ochytřuje“. Minimálně několik dní po dočtení knihy vykazuje náš mozek měřitelné změny k lepšímu. Zlepší se všechny jeho funkce a vědátoři jsou přesvědčeni, že je to způsobeno neurologickými změnami v něm, které se nás drží i po skončení čtecí aktivity. Podobným způsobem funguje také svalová paměť, která vám nedovolí zapomenout plavat nebo jezdit na kole. Pokaždé, když si čtete, berete mozek do posilovny. Když narazíte na nové slovní spojení, pochopíte jeho smysl a uložíte si jej do své krátkodobé paměti. Experimenty ověřily, že čtení zpomaluje stárnutí mozku, a zvyšuje tak šanci, že vám bystrý úsudek vydrží i ve vyšším věku.

Více než polovina čtenářů (54 %) vnímá sebe sama jako mimořádně zdravé. Nečtenářů se takto popisuje o 10 % méně.

Co dělá čtení mozku?
– rozšiřuje slovní zásobu
– velmi efektivně zlepšuje paměť
– rozvíjí analytické schopnosti
– snižuje pravděpodobnost vzniku demence
– zlepšuje vaše komunikační schopnosti
– a také prospívá vaší schopnosti koncentrace

Oproti nečtenářům (56 %) se čtenáři subjektivně cítí duševně zdravější (63 %).

Čtení sblližuje generace
Čtení sbližuje generace

Léčí nespavost i necitelnost
Je také dokázáno, že čtení patří k nejefektivnějším způsobům, jak zklidnit mysl, a připravit se tak na kvalitní spánek. Světla displejů, monitorů a obrazovek vysílají do mozku signály, které mu říkají, že je třeba zůstat bdělý, zatímco čtení při tlumeném světle způsobuje přesný opak – váš mozek si uvědomí, že je čas odpočívat. Čtení zlepšuje také naši schopnost empatie. Když čtete, cítíte se vtaženi do příběhu a vytváříte si k protagonistům emocionální vztah? Bojíte se o ně a fandíte jim? Pláčete, když jdou do kytek? Tím, že se „zaplétáme“ do fiktivních příběhů literárních hrdinů, kteří jsou jiní než my, a snažíme se pochopit motivy jejich chování, podporujeme naši schopnost porozumět druhým lidem v reálném životě. A z výzkumu, který provedl washingtonský National Endowment for the Arts, vyplývá, že nadšení čtenáři se také mnohem více angažují v nejrůznějších kulturních a charitativních činnostech a organizacích.

Co dělá čtení sociálnímu cítění?
– 71 % čtenářů udělalo něco „jen tak“ pro druhé lidi (sousedy, kolegy atd.)
– 40 % čtenářů dobrovolničí v nějaké neziskové organizaci (oproti 25 % nečtenářů)
– 82 % čtenářů dává peníze nebo zboží na charitu (oproti 66 % nečtenářů)

Zjistila se totiž i přímá souvislost mezi krásnou literaturou a sociálními dovednostmi, naší schopností porozumět touhám, záměrům a východiskům jiných lidí a jiných kultur a vůbec rozšiřováním našich obzorů. Čtení stimuluje podvěsek mozkový, kde sídlí paměť i emoce.

Dětem i kriminálníkům
Každý psycholog vám potvrdí, že předčítání dětem je nejen nejdůležitějším vodítkem do světa psaní a čtení. Je také magickým pojítkem mezi vámi a vaším dítětem, cestou, jak k sobě přiblížit váš a jeho svět. Jistě, váš vzájemný vztah určitě můžete prohlubovat i jinými aktivitami, jen mějte na paměti, že televizí knihu nenahradíte. Vědci také tvrdí, že děti, které rády čtou, se lépe učí. A zajímavé je, že skórují nejen v gramatice a češtině, jak byste asi předpokládali, ale i v matematice a dalších exaktních vědách. A to nejlepší na konec. V Brazílii dokonce provedli experiment, jehož výstupem je skutečnost, že návyk na pravidelné čtení snižuje pravděpodobnost recidivy vězňů o téměř 30 %. Čtení zkrátka zlepšuje život úplně všem.

#Natálie Veselá

Mohlo by vás také zajímat: 45 nejdivnějších fóbií, které vás mohou během života přepadnout