Čeština 2.0: Jak nám zobák narost

Životní styl
Máme pro vás novou naučnou rubriku, o češtině! Nebojte, žádné přechodníky a tak. Domákli jsme se super online slovníku Čeština 2.0, kam hromada nadšenců už od roku 2008 přidává slova, co si lidi vymýšlejí, protože jim v češtině chybí. Ryzí intelektuální prča. Mrkněte na březnovou várku..  1. hipsterák – hysterický záchvat (hysterák) po činu, který […]

Máme pro vás novou naučnou rubriku, o češtině! Nebojte, žádné přechodníky a tak. Domákli jsme se super online slovníku Čeština 2.0, kam hromada nadšenců už od roku 2008 přidává slova, co si lidi vymýšlejí, protože jim v češtině chybí. Ryzí intelektuální prča. Mrkněte na březnovou várku.. 

1. hipsterák – hysterický záchvat (hysterák) po činu, který absolutně nezapadá do hipsterského prostředí/subkultury, která si zakládá na nezávislém myšlení, odívání, tvorbě apod. a snaží se vždy následovat nejnovější trendy v hudbě, módě, životním stylu

2. dožírky – posvatební dojídání darovaných a zbylých pokrmů

3. samosexuál – sexuální uspokojování sebe sama, jedinec zamilovaný sám do sebe (pokročilejší forma narcismu)

4. fotomrvítko – aplikace na úpravu fotografií (v počítači, tabletu, mobilu), která pořízené obrázky různými filtry trochu pokazí/mrví

5. selfitida – choroba, která nutí postižené osoby neustále si pořizovat selfie, existuje v různých stupních (nejvážnějším druhem nemoci je chronická selfitida, při které se pacienti fotografují prakticky neustále)

6. selpíčko – dámská selfie od pasu dolů

7. nánotechnologie – zjednodušování věcí natolik, aby to pochopily i úplné nány

8. rathifikovat – odsouhlasit úplatek

9. codyš – osoba užívající v diskuzi nesmyslné a nepravděpodobné argumenty, nejčastěji začínající “co když” (foneticky “codyš”)

10. matkomat/tátobanka – peníze od matky/otce

11. legáček – figurka v Legu

12. snapovat – využívat aplikaci Snapchat

13. singlovat – být programově nezadaný/nezadaná

14. autodělba/souvoz – sdílení jednoho auta více řidiči, jimž by se jinak nevyplatilo mít vlastní vůz (angl. carsharing)

15. lajkolap – chytlavý, zajímavý příspěvek na sociálních sítích, který má šanci získat hodně lajků

16. zčápit – získat dotace (např. z EU apod.) na svůj soukromý projekt; podle Čapího hnízda Andreje Babiše

Rozšiřte si slovní zásobu o dalších 5000 slov na www.cestina20.cz, kde každý den přibývají další. Zapojte se sami do vědecké práce na láskyplném prznění češtiny.