Česko jako významná destinace zdravotní turistiky. Co si u nás cizinci nejčastěji léčí?

Životní styl
Když nás čeká návštěva u lékaře, napadají naši mysl těžké záchvaty zoufalství a vzteku. S vidinou blížícího se termínu prohlídky naše napětí roste. Jste objednáni na osmou? Smůla. Počkáte si, dokud obvoďák nevezme sestřenici, kamaráda a dalších deset kamarádů. Jen těžko si dokážeme představit, že se k nám jezdí dobrovolně léčit spousta cizinců. Česká republika je totiž jedním z hlavních uzlů zdravotní turistiky v Evropě!

Každá země má své pro a proti. Po celém světě. Obzvláště ve zdravotnických službách. Již dlouhou dobu neplatí, že se člověk musí spoléhat na svou vlast, když přijdou závažné zdravotní potíže, které mohou vést až k smrti. To platí dvojnásob v Evropské unii. Volnost pohybu neslouží jen k tomu, aby si každý prohlédl Eiffelovu věž nebo Big Ben. Ale především, aby zlepšil kvalitu svého života. A právě Česká republika patří k místům, která dokáží zajistit prvotřídní zdravotnickou péči. Ale to není to hlavní. Ceny zákroků bývají v porovnání s nejvyspělejšími zeměmi EU i o polovinu levnější. Kvůli čemu k nám zahraniční hosté jezdí utrácet?

Tvarování těla
Zlaté české ručičky. Umí přidat, ubrat, cokoliv si jen pacient bude přát. A to v nejlepším poměru kvality a ceny v celé Evropě. Popularita českých služeb je tak velká, že za námi jezdí hosté až z Orientu. Nejčastěji přilétají zpoza hranic EU podle Ministerstva zahraničí klienti z Kuvajtu, Uzbekistánu a Saudské Arábie. V rámci Unie zavítají nejčastěji pod skalpel plastického chirurga Britové a Němci. A co víc. Když už si někdo udělá výlet, naplánuje ho se vším všudy. Průměrný počet operací na jednoho návštěvníka nemocnic ze zahraničí je jeden a půl. Mnohonásobně více se vyplatí vykonat rovnou několik zákroků, když už si dá někdo tu práci přiletět.

Nejvíce samozřejmě frčí zvětšení prsou, dále také fixace obličejových vad.

Darování života
Česko patří mezi země s nejkvalitnější službou umělého oplodňování. A samozřejmě za výhodné ceny. U nás vyjde umělé oplodnění s vlastními vajíčky okolo 70 000 korun. Jen o kousek dál v Německu za stejnou službu zaplatíte zhruba 150 000, ve Velké Británii téměř 200 000. Ale peníze nejsou hlavním důvodem, proč jsme oblíbenými stvořiteli životů. Na rozdíl od některých zemí, třeba právě zmíněného Německa, u nás není zakázáno použít pro oplodnění darovaná vajíčka a embrya. Pro svého potomka si sem přijíždí páry třeba i z USA a Asie.

Pro miminka z laboratoře si k nám jezdí celý svět.

Sebrání života
Život umíme ale i brát. V tom jsme opravdu jedničky. Proč? Cena. Ale i anonymita. Jakmile nechtěně otěhotní žena, která ve svém státě nemá možnost potratu, hledá řešení právě v České republice. Nejčastějšími pacientkami jsou Polky. Není se čemu divit. V Polsku má žena nárok na potrat jen v těch nejzávažnějších případech – pokud hrozí vážná újma na zdraví matky, je poškozený plod, nebo došlo k početí při znásilnění. Jinak ne. A podle současné politické situace se to hned tak nezmění. Naštěstí Polkám stačí nasednout na vlak, zaplatit maximálně deset tisíc korun a problém je zažehnán. Navíc vše bez nepříjemné administrace a popotahování po institucích. „Když má kamarádka studovala v Brně, povedlo se jí otěhotnět. Navštívila tamějšího gynekologa. Ten se jí při prohlídce automaticky zeptal, zdali je těhotenství plánované. Odpověď zněla ne. Ještě ten den proběhl zákrok. Nejpřekvapivější byl přístup s absencí předsudků, to v Polsku neexistuje,“ popisuje zážitek své přítelkyně polská studentka Ilona Jop.

Lázeňství aneb karlovarský ráj
Úplně nejčastějším důvodem zdravotní turistiky je lázeňství. Srdce Evropy je proslulé po celém světě svými léčivými prameny, které blahodárně působí zevnitř i zvenku. Nejnavštěvovanějším místem jsou západní Čechy, konkrétně Karlovy Vary. Město vévodí hned několika statistikám. Nejen, že hned po Praze ho navštěvují turisté nejčastěji z celé republiky, každý z návštěvníků tu navíc stráví průměru 5 dní. V tom trumfují Karlovy Vary i Prahu, kde si výletníci užijí v průměru pouze 2,5 dne.

Čísla poukazují právě na to, že mnoho návštěvníků se sem nejezdí kochat, ale především uzdravovat.


I například sám velký Goethe dlouhou dobu léčil své neduhy zázračnými a jedinečnými prameny. Dokonce i tím třináctým – Becherovkou. A stejně tak činí i nynější hosté. Mezi nejčastější zahraniční návštěvníky patří Rusové, Izraelci a Arabové. Krom návštěvy léčebných lázní si ve Varech nechávají turisté často spravovat zuby. Nejčastěji tak činí Němci, kteří to mají od hranic pouhých 30 kilometrů. Ne nadarmo se o Česku mluví jako o ráji. Kdokoliv přijede, má možnost odjet zpět domů jako znovuzrozený. Doufejme, že tomu tak bude i nadále, zdravotní turisté u nás utratí několik miliard korun ročně.

#Jan Uhlík

Bude vás také zajímat: Virtuální technologie vstupují do zdravotnictví! Jak pomáhají doktorům i pacientům?