Čeho se Češi nejvíc bojí?

Životní styl
Zlodějů, tajfunů, padajících letadel? Kdepak. Z průzkumu, který letos v létě provedla agentura Ipsos, vyplynulo, že nás nejvíc děsí požáry. Tedy spíše jejich představa. Červeného kohouta se bojí 37 % dotázaných. Jenže statistiky pojistných událostí ukazují, že pláčeme na úplně špatném hrobě. Jak to?   Jasně, že pokud vyhoříte, následky bývají fatální a většinou vám zbydou jen […]

shutterstock_428131675

Zlodějů, tajfunů, padajících letadel? Kdepak. Z průzkumu, který letos v létě provedla agentura Ipsos, vyplynulo, že nás nejvíc děsí požáry. Tedy spíše jejich představa. Červeného kohouta se bojí 37 % dotázaných. Jenže statistiky pojistných událostí ukazují, že pláčeme na úplně špatném hrobě. Jak to?  

Jasně, že pokud vyhoříte, následky bývají fatální a většinou vám zbydou jen oči pro pláč. Jenže na výčtu pojistných událostí jsou škody způsobené požárem zastoupeny pouhými třemi procenty, tzn. jsou na úplně posledním místě žebříčku pojistných patálií. A co je tedy tím největším strašákem českých domácností?

Jen si tak trochu zaplavat v obýváku!
Možná vás to překvapí, ale je to přesný opak požáru. Ano, voda. Nejtypičtější majetkovou škodou, kterou zažila téměř polovina národa, konkrétně 46 % Čechů, se jmenuje vytopený byt, či dům. Ruku na srdce, komu z nás někdy nevyteklo akvárko nebo nepřetekla vana. A to nemusíte nutně bydlet s chobotničkami z druhého patra. Podle průzkumu rupají stoupačky, vytékají pračky a praskají bojlery nejčastěji v Ústeckém kraji a Praze, kde se něco takového stalo 52 % a 51 % dotázaným. „Únik vody je evergreen, který každoročně způsobuje v domácnostech nejvíce škod, ať už škoda vznikne vodovodní havárií v bytě klienta nebo škodu způsobí jeho nepozorný soused,“ potvrzuje výsledky průzkumu  Karel Žyla.

Přesto nemá více než čtvrtina dospělé populace v České republice žádným způsobem pojištěné bydlení.

Ve věkové skupině 18 – 35 let jde dokonce o 68,5 % obyvatel. Zajímavé je také, že právě mladší ročníky se ještě víc než požárů bojí vloupání. A v tomto případě jsou jejich obavy oprávněné.

shutterstock_257354263

Kde se nejvíc krade?
Vloupání, ať už do bytu, domu či garáže, řešila někdy celá třetina Čechů a na našich stupních vítězů stojí tedy na stříbrné pozici. Tradičně jde počet vloupání raketově nahoru v létě, v období školních prázdnin a dovolených, kdy mají nenechavci pré. „Při nepojištěné domácnosti se návrat z dovolené může stát ve velmi krátké době velmi nezáviděníhodným zážitkem,” varuje Karel Žyla.

Nejčastěji zloději navštěvují pražské domácnosti, špatnou zkušenost spojenou s vloupáním má neuvěřitelných 40 % Pražanů.

Ti se ho zcela logicky také nejvíc z celé republiky obávají. Nejméně řádí zloději na Vysočině, kde se s následky návštěvy zlodějů muselo popasovat pouze 15 % lidí.

 

Jste pojištěni? Nezapomeňte zamknout!
Všichni víme, že nejlepší ochranou je prevence. Svou vlastní nemovitost proti vloupání nějakým způsobem (bezpečnostní zámky, kamerové systémy, mříže, bezpečnostní fólie na okna) zabezpečilo 78 % Čechů, což vypovídá o tom, že si lidé uvědomují, jak je nepříjemné vrátit se do vybíleného bytu nebo domu. Schválně si zkuste tipnout, ve kterém z krajů to mají nejvíce na háku! Možná to nebude zas až takové překvapení, když vám řekneme, že v Olomouckém. Tam nechává své domovy bez ochrany 33 % respondentů.

V bodrém přátelském kraji si lidé zkrátka věří a své dveře nechávají otevřené. Klidně i zlodějům.

Jenže: „Zabezpečit své domácnosti je doopravdy důležité. Nejen pro zloděje, kterého dobré zabezpečení může odradit, ale i pojišťovna bude v případě vykradení zkoumat, zda zabezpečení, které zloděj překonal, odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V opačném případě to může mít nepříznivý vliv na výšku vyplaceného pojistného plnění,“ upozorňuje Karel Žyla.

 #Natálie Veselá