bezpečná jízda

Bezpečná jízda: Týká se každého, kdo sedí v autě

Auto a mobilita
Moderní auta jsou čím dál chytřejší a jezdí skoro sama. Hlavní mozek, který by jízdu měl mít pod kontrolou, se ale stále najde mezi volantem a sedačkou. Mozek, který by neměl před řízením popíjet, tišit nervozitu rozličnými pilulkami, spát předešlou noc jen 35 minut nebo řídit v afektu. Jak nejít naproti rozbitému rtu v autě nebo i něčemu horšímu? A to zejména pokud s řízením zatím nejste žádní velcí kamarádi?

V následujícím článku vám shrneme základní potřebná opatření bezpečné jízdy, která je dobré před cestou i během ní kontrolovat. Některá vám možná budou připadat triviální, nicméně opakování je přece matka moudrosti.

Světla svítí, stěrače stírají

Možná se vám to bude zdát zbytečné, ale kvůli bezpečné jízdě vám před cestou doporučujeme auto pečlivě obhlédnout. Obejděte raději vozidlo… svítí vše tak, jak má? Blikajícím výstražným kontrolkám na palubní desce bychom také měli věnovat pozornost a rozhodně je neignorovat.

* Máte dost nafty/benzinu? Nenechávejte tankování na poslední moment (oceníte hlavně v zácpě). Doplňte i zásoby kapaliny do ostřikovačů.

* Jak vypadají zrcátka, jsou srovnaná? Vidíte z auta dobře boky vozu a máte rozhled všemi směry? Aby byla jízda bezpečná, dávejte si pozor na slepé úhly!

* Srovnejte si sedačku: měla by být dostatečně vysoko, abyste viděli na celou kapotu auta. Během jízdy jsou kolena pohodlně pokrčená, takže vás po sto metrech nechytne do pravé nohy křeč z plynového pedálu. Opěradlo drží vzpřímená záda i ramena, sedák podpírá rovnoměrně zadek i stehna.

* Bezpečná jízda se týká každého, proto si přizpůsobte pás tak, jak potřebujete, posunem jeho upevnění nahoru nebo dolů (najdete ho vedle dveří, tam, kde pás končí), aby vám seděl na rameni a vedl zhruba uprostřed klíční kosti. Ne po krku nebo aby sjížděl až na paži. Spodek pásu by měl vést dolů směrem přes pánev, ne přes břicho.

* Nastavte si volant. Většina vozidel umožňuje jeho pohyb nejen nahoru-dolů, ale i dopředu a dozadu. Páčku najdete pod volantem. Klasická doporučovaná pozice rukou je na „devíti a třech hodinách“, lokty mírně pokrčené.

bezpečná vzdálenost mezi vozidly

Ostatní řidiči jsou potenciálním nebezpečím

Řízení vozidla vyžaduje naši 100% pozornost. Nepozorné řízení se dělí na tři druhy: vizuální – nedíváte se na cestu, manuální – nemáte obě ruce na volantu nebo kognitivní – to, když jste myšlenkami jinde.

* Není od věci se před jízdou najíst a napít a nelovit láhev s minerálkou při řízení po podlaze. Pro bezpečnou jízdu byste vše, co budete potřebovat, měli mít po ruce.

* Stále omílaný základ, který stejně většina z nás nedodržuje. Za jízdy se netelefonuje, nepíšou se esemesky a není ani dobrý nápad natáčet se při zpěvu na telefon. Nebo se malovat. Nežeňte to ani moc rychle, ani moc pomalu (víkendového řidiče poznáte zejména podle rychlosti jeho jízdy, v obci i mimo ni 70 km/h).

* Vaše jízda by měla být spíš defenzivní než agresivní. U ostatních řidičů předvídejte i nečekané. Kdo je defenzivní řidič? Ten, který v zácpě udrží klidnou hlavu a nepřejíždí zběsile z pruhu do pruhu. Sami buďte předvídatelní: nejprve blinkr, pak vyjíždějte z pruhu.

* Ideální je nechat si minimálně dvousekundový rozestup, za špatného počasí čtyřsekundový, stejně jako v noci. Za dvě sekundy ujedeme při 130 km/h vzdálenost 72 metrů, což je délka asi 18 vozidel.

* Jeďte jen tak rychle, abyste zvládli zastavit na vzdálenost, na kterou vidíte. Například za mlhy. Připomínka o rozhledu platí také ve chvíli, kdy parkujete třeba na sídlišti. Při bezpečné jízdě počítejte s tím, že mezi auty může kdykoli vyběhnout dítě nebo třeba pes.

* Buďte extra ve střehu, pokud se blíží období jelenů v říji. Srážka auta se zvěří hrozí zejména na podzim. Pokud jedete podél lesa, kde nejsou svodidla nebo plot, sledujte i krajnici, zda neuvidíte svítící pohledy lesknoucích se očí v křoví. Už tak dost strašidelné, natož nějakou chudinku srnku srazit.

* Za deště jeďte jako při sněžení, při sněžení jako na ledovce, a když je ledovka, zůstaňte raději doma. Obzvlášť v zimě, když to klouže, se vyplatí zacházet s brzdou i plynem opravdu jemně.

bezpečná jízda s dětmi

Bezpečná jízda s dětmi

A teď ještě k tomu, čemu věnovat pozornost speciálně. Dětem ve vozidle…

* Dle věku sedí vždy v adekvátní autosedačce, a to tak daleko od sebe, aby se nemohly prát. A ideálně ani moc ječet, hluk v autě rozptyluje. Co takhle pustit z rádia audiopohádky?

* Dopředu si naplánujte, kdy a kde budete stavět na záchod, pití a svačinu. Případně telefonování. Plánujte, ať už jedete s dětmi, nebo bez nich.

* Připravte si aspoň malou svačinu a pití s sebou pro případ, že se někde zaseknete. V zimě přihoďte i deku a teplé oblečení.

* Prázdné sedačky, pokud nevezete dětského pasažéra, zajistěte pásem. A to platí i o jiném nákladu, těžké věci nevozte volně na zadní sedačce. V některých zemích, například v Rakousku, za to hrozí i pokuta.

Věděli jste o všech zásadách? Věříme, že jste si mezi našimi tipy o bezpečné jízdě alespoň jednu radu vzali k srdci. Případné autonehody mohou být velice závažné. Udělejte maximum pro to, abyste se jim vyhnuli. Obzvlášť za nepříznivého mrazivého počasí!

Foto: Pexels.com