Podceňovaný smysl
Čich je mocná čarodějka a nemusíte být zrovna someliérem, abyste poznali rozdíl mezi levandulí a mátou. Člověk dokáže rozlišit kolem pěti tisíc vůní a náš nos hraje nezanedbatelnou roli při výběru partnera. V autobuse nás také dokáže s jistotou upozornit, že už přišlo léto, popř. že vedle v pekařství mají novou várku koláčů a my jsme ještě nesnídali.
Právě na náš mnohdy podceňovaný smysl čichu cílí aromaterapie. Tento druh alternativní medicíny využívá éterické oleje a další vonné složky za účelem zklidnění, odbourání stresu, nebo naopak nabuzení či pomoci při rýmě. Staří Egypťané či Mezopotámci věřili, že kromě příjemného pocitu mají tyto přírodní esence i terapeutický účinek. Zatímco tento efekt nebyl dostatečně vědecky prokázán, aromaterapie se dnes využívá např. jako doplňková léčba pro navození psychické pohody u pacientů s rakovinou.
Přes kapesník nebo s lampou
Samotné oleje se získávají z různých částí rostlin. U jasmínu či růže jsou to jejich květy, u mandarinky a bergamotu ovocná slupka a u rozmarýnu či levandule se zpracuje celá květina. Dále se u některých rostlin zpracovává kůra (skořicovník), listy (pačule, citronová tráva) nebo kořeny (zázvor, vousatka).
Aplikace vůní je velice jednoduchá. Esenci můžete inhalovat přímo z lahvičky nebo s ní navlhčíte kapesník a dýcháte přes něj. Pokud neholdujete zakrývání obličeje a rádi byste provoněli celý svůj domov, můžete využít odpařovač, difuzér či tzv. aromalampu. Vzhledem k její velikosti se jedná spíše o takovou keramickou lampičku. Stačí do horní mističky nalít vodu, přidat pár kapek vybraného éterického oleje a do spodní části vložit zapálenou čajovou svíčku. Plamen svíčky vytváří teplo, díky němuž se vůně začne uvolňovat a vy můžete jít zhasnout světla a užívat si příjemné přítmí.
Všeho s mírou
Stejně jako se vším ostatním byste to ani s aromaterapií neměli přehánět. Příliš silné silice mohou vyústit v nevolnost či bolesti hlavy. Pozor byste si také měli dát v těhotenství, kdy není doporučeno používat rozmarýnové, šalvějové či cedrové oleje. Varování by u každého oleje mělo být uvedeno na jeho lahvičce.
At žije babička
Když si ale dáte pozor, můžete se bez starostí ponořit do světa rozmanitých vůní. Během posledních pár desítek let se aromaterapie dostala na výsluní a díky tomu najdete ve specializovaných obchodech nepřeberné množství olejů.
Bude vaším favoritem bergamot s jeho dřevito-bylinnou vůní a jemným nádechem citrusového ovoce, nebo spíše sáhnete po veselé a sladce osvěžující mandarince? Pro milovníky hřejivějších vůní tu je kořenitý zázvor a nebyli bychom to my, abychom nezmínili naši oblíbenkyni, konejšivou a jemnou levanduli. A chcete-li si zavzpomínat, nechte se unést babiččiným heřmánkem. Stačí jen přičichnout.