Antonín Kratochvíl: Deset fotek, které mě málem stály život

Rozhovory
Světoznámý fotograf válek i celebrit měl na kahánku tolikrát, že to nedokáže ani spočítat. Když jsem ho požádala o výběr snímků, které toho byly svědky, souhlasil s tím, že projdeme jen posledních cca 13 let jeho práce fotoreportéra. „Jinak bychom tu seděli tejden,“ řekl mi a otevřel laptop. „Válka je totiž strašná svině,“ dodal ještě.

Jakub David (1200x800)

POZOR, ČLÁNEK OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBĚRY.

Invaze do Iráku, 2003

Refugees come under mortar fire at the frontline as they attempt to flee the war-torn city of bassorah, southern irak. 3/28/03 10:42:53 AM

Iráčané, které v obležené Basře držela al-Káida jako rukojmí, se jí snaží uniknout a překročit linii. Střílejí po nich z minometu a všude lítají střepiny. Já ten jejich běh o život fotím z příkopu.

 

basra muž v černém

Ráno po nočních bojích v Basře. Všude se střílelo. Tahle paní jde hledat svého mrtvého syna, aby ho mohla pohřbít. Muslimové mají ve zvyku svoje mrtvé pohřbívat, co nejdřív to jde. Běžel jsem k ní, abych tu scénu vyfotil. Když mě předjel anglický obrněný vůz, vylezl z něj frajer a říká: „Jdi se převlíct, vole, já jsem tě málem zastřelil.“ Měl jsem totiž na sobě černý triko a černý kalhoty a vůbec jsem si neuvědomil, že vypadám jako džihádista. Ale jelikož to byl zkušenej voják, tak mě nezastřelil. Takže dobrý.

 

iraq07Tady je džihádista, kterého šla hledat ta ženská. Všude kolem jsou nálože.

 

udelat test velke110_160

Jsme na patrole s americkýma vojákama v Bagdádu. Hledáme zbraně a nějak se nám ztratil doprovodný obrněný džíp, který nás měl chránit. Vidíš, jak se ten frajer bojí? Tři dny nato hodili Jimu Nachtweyovi granát do toho samého auta. Ten jeho novinář ho chytil, aby ho vyhodil ven, a utrhlo mu to ruku…

 

Bezvládí na Haiti, 2004

Upheaval in HaitiTady po nás stříleli pořád. Dva žurnalisty zastřelili. Španěla a Američana. Nějakej zfetovanej debil mi dal pistoli k hlavě a řval, že chce zabít bělocha. Zachránil mě nějakej jinej černoch, Haiťan, kterej po nich začal střílet z druhý strany. Takže se na mě vykašlal a já moh projet.

 

Upheaval in HaitiNepokoje v zabarikádovém Port-Au-Prince, v nebezpečné čtvrti Bel Air. Zpoza těch barikád po nás střílejí.

 

Upheaval in HaitiTohle jsou zbytky místní policie, které se nebály vylézt ven. Bylo to 10 dní totálního hororu, do kterého mě poslal časopis TIME.

 

Upheaval in HaitiVýsledek nějaké přestřelky, kterou jsme potkali cestou. Vidíš ty nohy v tom autě? Když jsme jeli kolem třetí den, už tam nebyly. Von byl živej, ale tak se bál, že tam tři dny ležel bez hnutí a pak se teprve odvážil pohnout. A že ho tam nechali tři dny? To bylo normální. Márnice byly už totálně přeplněný, nešla tam elektřina.

 

Hon na teroristu Filipíny, 2007

Philippine hon na terroristuTady jsme na misi se speciálními jednotkami filipínské armády a hledáme teroristu ze skupiny Abú Sajjáf. Kdybychom tam byli sami, přežili bychom tak dvě minuty.

 

Philippine-11Vyrážíme na noční akci, protože jsme měli informace o místě, kudy bude procházet. Nevyšlo to. Dostali jsme ho až za další tři dny.

#Natálie Veselá