Alternativní investice? Vydělávat můžete na koních i kabelkách

Finance
Víte, že investovat nemusíte jen do akcií nebo dluhopisů? Existují i různé druhy alternativních investic, na kterých možná tolik nevyděláte, ale zato vás budou skvěle bavit. Jaké to jsou?

Každý asi někdy slyšel tu historku o tom, že se v devadesátých letech slušně vyplatilo vložit peníze do akcií firmy Apple. Server Letemsvetemapplem.cz si dokonce nedávno zafilozofoval nad tím, jak hodnotný by měl dnes Forrest Gump podíl, kdyby tehdy do té „ovocnářské“ firmy skutečně zainvestoval (a ne jen ve filmu). Není sice jasné, jak velkou částku Forrest na doporučení svého přítele Dana do firmy s logem nakousnutého jablka vložil, lze prý však poměrně přesně říci, že by tato částka byla do dnešního dne navýšena zhruba 280 000krát.

Nicméně nechme teď chvíli stranou investice do Applu (nebo Googlu nebo Amazonu, chcete-li). Čert aby se v těch všech burzách a akciích a investičních instrumentech vyznal. My se teď podíváme na zcela jednoduché a tak trochu neotřelé investiční komodity, které se čas od času i neobvykle vyplácejí.

Dostihoví koně

Vlastnit dostihového koně je pro většinu lidí nedosažitelný luxus, ne však, pokud se za tímto účelem spojíte s dalšími nadšenci. Dostihové syndikáty umožňují si společně s jinými zájemci zakoupit (případně pronajmout) dostihového koně, podělit se o zaplacení kupní částky i o náklady na jeho živobytí a starty v závodech. To jsou suma sumárum výdaje. A příjmy? To jsou potom výhry z jednotlivých závodů, o které se majitelé koně poctivě dělí. Zároveň, pokud se vám podaří koupit si mladého nadějného koně, který posléze svůj potenciál naplní a stane se z něj šampion, můžete také vydělat na jeho následném prodeji. Hlavním benefitem takové investice je však spíše zábava, vzrušení ze závodu a možnost mluvit do některých rozhodnutí týkajících se vašeho koně. Míra toho se však odvíjí od celkového počtu vlastníků.

Kabelky

Někomu by se pořízení kabelky za částku pohybující se v desítkách až stovkách tisíc korun mohlo zdát jako neuvěřitelná marnivost, nenechte se ale mýlit. Ceny některých typů kabelek rostou a na podobné koupi můžete do budoucna i vydělat. Jednou z takových kabelek je i slavná birkinka od Hermès. Dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou u tohoto typu kabelek je výsledkem promyšlené strategie jejího výrobce. Zájemkyně na ni často čekají i měsíce. A její cena roste. Za poslední zhruba desetiletí představoval průměrný roční výnos z birkinky cca 14 %. Dalšími investičními kousky mohou být také želízka v ohni ze stáje Chanel nebo Louis Vuitton. Problém je, že aby se opravdu jednalo o investici, na jejímž konci čeká zhodnocení, kabelka nesmí být obnošená, což může představovat problém. Dámy se tak většinou spíše spokojí s tvrzením, že se jedná o investici do nich samých. A co je přece důležitější, že?

Alkohol

Investice do alkoholu může také dojít zajímavého zhodnocení. Podle Bloombergu například u jednoho typu (a zvláště některých ročníků) archivního vína, které se jmenuje Chateau Pavie a pochází z Bordeaux, došlo během tří let k zhodnocení až o 24 %. To však zřejmě není nic oproti některým lahvím whisky. Kdo je nakoupil před pár lety, ten se díky současnému boomu dočkal průměrného zhodnocení kolem 30 % ročně. Cena některých lahví z 50. a 60. let se od roku 2010 zvedla dokonce čtyřnásobně. Pokud jde o investiční alkohol, narážíme zde bohužel na stejný problém jako u kabelek. Za prázdnou láhev whisky už vám nikdo nic nedá. Takže zamknout na dva západy a klíček zahodit někam hodně daleko.

Sběratelské mince

V našich končinách je poměrně běžným koníčkem sběratelství různých pamětních mincí. Ten nedávno podpořila hlavně Česká národní banka, když vydala sérií mincí, a dokonce historicky prvních pamětních bankovek k příležitosti 100. výročí existence česko-slovenské koruny. Například zlaté pamětní mince se zpočátku (podzim 2018) daly zakoupit za cenu zhruba 30 tisíc korun, dnes už je prodáte za 40 až 45 tisíc korun. Mnoho lidí si navíc neváhalo vystát dlouhou frontu na výměnu běžných dvacetikorun za speciální oběžné dvacky. Investice nula, dnes se jejich cena pohybuje okolo 100 až 250 korun za minci. Pamětní mince vydávají ČNB i Národná banka Slovenska k různým příležitostem každý rok. Letos v dubnu například Slováci vydali stříbrnou minci k příležitosti 100. výročí úmrtí Milana Rastislava Štefánika, Češi si zase pomocí mincí nedávno vzpomněli na 600. výročí první pražské defenestrace.

P2P

Současně s rozmachem digitálních technologií se začaly rozmáhat také některé typy alternativních investic. P2P (Peer-to-Peer) lending neboli přímé půjčky peněz od fyzických osob fyzickým osobám samozřejmě existovaly vždy, většinou však na bázi nějaké osobní známosti. Dnes se díky různým platformám můžete spojit s lidmi, kteří akutně potřebují půjčit třeba na dům nebo na auto a peníze jim s úrokem poskytnout. Dokonce nemusíte mít k dispozici ani celou částku, na výslednou sumu se můžete spojit s dalšími věřiteli. Pro dlužníka je půjčka výhodná díky nižším úrokům i administrativě a vám peníze nemusí ležet na účtu. Zároveň se můžete poplácat po ramenou, že jste třeba také někomu pomohli splnit jeho sen. Výdělek se může pohybovat od jednotek procent až do třiceti procent, je však třeba myslet na to, že půjčky s vysokým úrokem mohou být už hodně rizikové.

Ať už vás zaujal jakýkoliv typ investice, jistější s nižším výdělkem nebo rizikovější, který vás ale může slušně obohatit, myslete na to, že se sice říká „kdo neriskuje, nevyhraje,“ ale je třeba mít na paměti i další přísloví, které nám radí: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Na každém přísloví pravdy trochu, což?