Albánská výzva: Lepší shořet než vyhasnout!

Za hranicemi
Celé léto vás informujeme o tom, jak čeští dobrodruzi zachraňují opuštěnou vesnici v albánských horách. Letošní ročník Albánské výzvy skončil, a to vskutku grandiózní patálií!

doutnato-01

Poté, co to odvážlivci pro tuto sezónu definitivně zabalili a vydali se na cestu domů, jim kdesi v Srbsku shořelo auto na popel. Posádka Fiatu „Doutnáto“ naštěstí vyvázla bez jediného škrábnutí, nicméně také bez zavazadel a bez pasů. Vzniklou škodu spočítali na 250 000 Kč. Honza „Challenger“ Balák je díky svým konexím na srbské ambasádě naštěstí z téhle paseky vysekal a všichni se dostali v pořádku domů. A protože neměli havarijní pojištění, hned jak se oklepali, rozjeli na Startovači kampaň, jejímž cílem je vybrat na nové nedoutnající auto. Koukněte a když budete chtít, přispějte taky.

https://www.startovac.cz/projekty/auto-ac/

I přes tenhle zážitek hodnotí Honza letošní pobyt v bohem zapomenutých horách velmi pozitivně: „Mám fakt dobrej pocit, že se tu potkalo přes 300 lidí z devíti zemí. Letos dokonce přijeli i dva Číňani, protože jsme z nějakého důvodu v Hongkongu první na Googlu pod heslem Albánie. Největší radost mám z toho, že se nám povedlo vytvořit v drsných podmínkách fungující komunitu.“ Kromě objevování místních krás a koupání se v křišťálové vodě, tu účastníci výzvy odvedli spoustu práce. Například vyznačili 150 km turistických tras a postavili most. Tedy dva. „V sezóně se řeka rozděluje na dvě ramena, která se dají snadněji přemostit. Tak jsme trošku zaimprovizovali a postavili jsme místo jednoho třicetimetrového mostu dva po sedmi metrech,“ upřesňuje.

Kromě toho každé pondělí probíhaly turbolekce albánštiny. „Šlo nám o to, abychom se vyhnuli těm nejzákladnějším faux pas, například že jo znamená ne,“ vysvětluje Honza. „Na šestý turnus přijel borec s dronem, který pořídil historicky první snímky řeky Curraj v kaňonu pod vesnicí, kde je extrémně drsná kaskáda. Ještě nikdo tam neprošel a ani domorodci netuší, co tam je. My jsme tam letos poslali tři výpravy a všechny se vrátily neúspěšné.“ A my pro vás máme exkluzivní video, ve kterém najdete nejen dronové záběry. Kochejte se! Třeba neodoláte a příští rok pojedete taky!