University of Cambridge zkouší ziku na glioblastomu, nejčastějším a velmi agresivním mozkovém nádoru, který ročně v Británii odhalí lékaři u 2200 pacientů. V České republice ročně postihne kolem tří stovek lidí. Na rozdíl od jiných druhů léčby dokáže totiž virus zika projít hematoencefalickou bariérou, membránou, která funguje jako jakýsi krevní filtr. Ten slouží k tomu, aby nepustil do mozku žádné potenciálně toxické látky. Bohužel pracuje tak efektivně, že jím neprojdou ani žádné léky.
Schopnost ziky překonat tuto bariéru vede k poškození vývoje mozku u nenarozených miminek, vědci ale doufají, že tuto vlastnost využijí k boji s rakovinou.
Může být k něčemu dobrý?
Virus zika, jehož masivní epidemie vypukla v roce 2015 a postihla především jihoamerické země, se přenáší komářím bodnutím a u dospělých se příznaky infekce projevují podobně jako chřipka. Zatímco vyvinutý mozek dospělého nijak nepoškozuje, na miminka v děloze působí ničivě.V případě glioblastomu jsou rakovinné buňky podobné těm ve vyvíjejícím se mozku, což vědce přivedlo na myšlenku, že by virus zika mohl napadat i je.
Doktor Harry Bulstrode, jeden z výzkumníků, řekl listu The Telegraph: „Epidemie viru zika u dětí a miminek je vážný celosvětový zdravotní problém, soustředíme se tedy na to, abychom o něm objevili co nejvíc a mohli najít způsob, jak ho léčit. Nyní se nám otevřela další cesta a chceme zjistit, jestli bychom jím mohli bojovat proti jedné z nejtěžších forem rakoviny.“
Bulstrode a jeho tým v laboratorních testech zjišťují, jestli zika dokáže zpomalit růst mozkového nádoru.
„Pokud bychom dokázali zacílit pouze na vybrané mozkové buňky, možná bychom měli v ruce klíč k budoucím léčebným metodám,“ dodal.
V prvotním stadiu výzkumu se tedy vědecký tým zaměřuje na to, aby zjistil, jakým způsobem si virus „vybírá“, které mozkové buňky napadne, což by měl být výchozí bod pro vývoj léčebné metody, která by vyhledala nádor, a neohrozila přitom okolní zdravou mozkovou hmotu. Podle Iaina Foulkese, ředitele výzkumného centra organizace Cancer Research UK, která celý experiment financuje, je potřeba najít proti glioblastomu nějakou zbraň stále větší. „Najít nové cesty v léčbě mozkového nádoru a pomoci také více lidem přežít je naší prioritou,“ řekl britskému deníku.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.