„Navzdory všem našim očekáváním se zjistilo, že to jsou muži, a nikoliv ženy, kdo profituje z méně tradičních genderových rolí, pokud jde o domácí práce,“ píše se na začátku studie. Překvapeny byly tedy nejen ženy, ale i samotní výzkumníci. Akademici tak nějak logicky očekávali, že čím více domácích prací muži vykonávají, tím víc budou vystresovaní a naštvaní. V praxi ale zjistili úplný opak: čím více muži luxují, vaří a nakupují, tím jsou šťastnější a vyrovnanější. Jak na to přišli? Po dobu pěti let zjišťovali, kolik času tráví evropští muži péčí o domácnost, a poté porovnávali výsledky s jejich objektivní životní pohodou i subjektivním pocitem štěstí. A pak se nestačili divit.
Statisticky vzato…
Překvapil je také podíl sledovaných domácností, ve kterých pracují oba – muž i žena – a které si zároveň dělí odpovědnost za čistý, vyžehlený a vyluxovaný domov rovným dílem: téměř každá pátá.
Celých 9 % hlásilo, že téměř všechnu domácí dřinu u nich vykonávají muži.
Nicméně ve více než 68 % domácností měly vše na svých bedrech ženy. Oproti tomu v rodinách, jejichž příjmy zajišťovaly ženy, se muži báli chopit se smetáku méně. 22 % z nich uvedlo, že jejich veškerý ordnung v domácnostech mají na starosti oni, v 15 % se dělili se svými ženami 50 na 50. V 57 % těchto rodin čekala nicméně ženu po příchodu z práce druhá směna.
Časy se mění. Zaplať pánbůh!
Jenže muži, kteří s domácími pracemi ani „nepomáhali“, natož aby za ně nesli odpovědnost, vykazovali větší problém s tím, jak sladit práci s rodinou. A jejich objektivní ani subjektivní pohoda nebyla nic moc.
Zajímavé je také zjištění, že „štěstí mužů výrazně klesá, když domácnost leží výhradně na ženě, v případě žen však tato přímá úměra neplatí“.
Akademici přičítají své závěry dvěma faktorům: jsou přesvědčeni, že muži více než kdy dřív podporují rovnost obou pohlaví a ženy jsou zase mnohem asertivnější, než tomu bývalo v minulosti. Rovněž věří, že kdyby muži věděli, jak by jim uklízení prospělo, vyskákali by z gaučů a kanapí a ještě rádi by se do péče o domácnost zapojili. Jste z toho perplex? Čtěte dál!
A to není všechno!
„Naše studie ukazuje mnohé výhody, které mužům férové rozdělení domácích prací přináší. Muži dnes hrají daleko větší roli v péči o děti i domácnost než jejich otcové a dědové. Pokud se bude víc vědět o tom, jak jim to prospívá, mohlo by to pomoci tuto změnu uskutečnit rychleji,“ píše se v závěru zprávy o překvapivém výzkumu. A aby toho nebylo málo, s otcem, který vaří a uklízí, roste také spokojenost celé rodiny. To se ukázalo v dalším výzkumu, tentokrát z Kalifornské univerzity.
Sociologové si dali dohromady dostupná data a přišli na to, že čím více se muži zapojují do péče o domácnost a děti, tím jsou jejich děti šťastnější, zdravější a lépe se jim daří ve škole.
Je také nižší pravděpodobnost, že budou hyperaktivní, méně navštěvují psychology, berou méně léků a méně chybí ve škole. A ani tohle není všechno. Děti, které s pracemi v domácnosti pomáhají svým otcům (u matek to neplatí), mají lepší vztahy se svými vrstevníky a taky víc kamarádů.
Lepší život pro všechny
A zcela logicky jsou v rodinách, kde se domácí práce řeší dělbou, šťastnější i ženy. Ženy rovnostářských mužů (bez ohledu na společenské postavení) vykazují vyšší míru manželské spokojenosti, méně chodí k terapeutům či psychiatrům a méně trpí depresemi. Zkrátka když se muž postaví k nádobí nebo se chopí vysavače, zlepší se život celé rodiny!
Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…
Mohlo by vás také zajímat: Máma, táta a dítě. Jediná správná rodina?