Spousta lidí si ráda přispí. Málokomu se ráno dobře vstává. K dobití energie ale většině stačí osm až devět hodin spánku. Patříte mezi ty, kteří to mají jinak? Někteří lidé potřebují každý den v posteli nabírat energii dvanáct hodin a více, což není příliš zdravé. To už zavání psychologickou závislostí na spánku. Lidské tělo si poměrně rychle zvykne na pravidelný a dlouhý odpočinek. Pokud někdo spí přes dvanáct hodin zcela běžně, nemůže se poté divit, že jeho tělo reaguje obrovským vyčerpáním, když se najednou vzbudí už po devíti hodinách. Organismus si jednoduše zvykl na daný rytmus. Není jednoduché to změnit. Existuje ještě jeden důvod, proč někteří tak dlouho spí. Mohou trpět hypersomnií, což je patologicky zvýšená spavost. Jedinci postižení touto poruchou během dne zvládnou vykonat jen velmi málo činností, protože neustále usínají. V extrémních případech dokážou spát i šestnáct až osmnáct hodin denně.
Honba za vzrušením
Adrenalin pro mnohé jedince znamená oživení volného času. Horské dráhy, bungee jumping, nebo dokonce skydiving. Všechny aktivity, které vás dostanou mimo zónu pohodlí, budou mít přínos pro váš emoční stav. Během velké stresové zátěže lidské tělo uvolňuje hormon adrenalin a ten připravuje člověka na vysoký výkon. Dodává mu rychlý příval energie a v mysli vyvolává euforický stav. Mnozí lidé do nebezpečných situací vstupují dobrovolně a s radostí. Jednoduše chtějí znovu a znovu prožívat extázi, podobně jako narkomani závislí na drogách. Ti ale na rozdíl od jedinců, kteří milují adrenalin, alespoň tuší, že si vytvořili závislost.
Posedlí písmenky
Čtení knih je osvobozující činnost. Člověk se ponoří do příběhu natolik, že nevnímá opravdový svět a užívá si jen ten fikční. Nemělo by se to ale přehánět. Někteří lidé svoji lásku ke knihám dovedli až do extrémů. Čtením vyplňují každou volnou chvíli. Domácí prostor mají zaplněný knihami od podlahy až ke stropu. Naneštěstí ale nedokážou prožívat svůj vlastní život a téměř nekomunikují s okolím. K této závislosti se často přidružuje kleptomanie.
Někteří velcí milovníci knih mají potřebu je krást z knihoven či knihkupectví. Často jim ani nedochází, že jsou knihami tolik posedlí.
Sportem k bolesti
Cvičení je zdravé. Každý člověk potřebuje pohyb. Není vůbec k zahození se každý den proběhnout na čerstvém vzduchu a protáhnout si svaly. Udržíte se v kondici a posílíte svůj organismus. Nutno podotknout, že všechno má své hranice. A to i cvičení. Mezi námi chodí lidé, kteří cvičí opravdu tvrdě několikrát denně. Běhají, posilují a k tomu například cvičí jógu. Tyto jedince můžeme s klidem nazvat sportovními závisláky. Mnozí z nich si neuvědomují, že cvičit několik hodin denně má pro tělo kontraproduktivní účinky. Namísto posílení organismu ho spíše přetěžují. Přehnaný sport oslabuje cévy v mozku a klade velkou zátěž na srdce. Bláznivým sportovcům jejich těla opravdu děkovat nebudou a ve středním až starším věku ucítí z jejich strany odvetu v podobě velkých bolestí.
Chemie hudby
Oblíbená hudba může člověku změnit pohled na svět. Dokáže jedince motivovat k různým životním krokům a činnostem. Pomáhá uvolnit tělo, které je zaplaveno stresem. Mnozí v písních hledají útěchu na svá trápení. Muzika stojí v pozici přítele, který v těžkých chvílích člověku porozumí. Hudbu můžeme nazvat lékem pro lidskou duši. Navíc dokáže lidi i sblížit. Jedinci poslouchající stejný žánr se vzájemně cítí na stejné vlně. Za závislost na poslouchání oblíbených songů může dopamin. Jedná se o chemickou látku v mozku, která se uvolňuje v situaci, kdy se člověk cítí dobře. Můžeme ho vinit za to, že oblíbenou činnost, v tomto případě poslouchání songů, chceme neustále opakovat. Tato závislost má jen jedno negativum. Posloucháním hlasité hudby můžete velmi štvát své okolí.
Jako bez ruky
Mobilní telefony nám usnadňují život. Můžeme skrze ně jednoduše komunikovat s lidmi, kteří se právě nacházejí na druhé straně světa. Problém spočívá v tom, že s rostoucí vyspělostí těchto malých věciček se lidé na nich stávají závislými. Není to náhodou i váš případ?
Vydržíte bez mobilu alespoň jeden den? Pokud ne, máte pěkný náběh k závislosti.
Zapomenutí telefonu doma znamená pro některé jedince katastrofu světového formátu. Cítí se bez něj psychicky nestabilní, nedokážou se na nic soustředit a nemyslí na nic jiného než na svého chytrého miláčka, který leží doma na stole. Takové závislosti byste se měli vyvarovat tím, že pravidelně budete vypínat mobil v určitý čas, kdy ho nebudete potřebovat.
Přece to nevyhodím!
Zmačkaný papír, shnilé potraviny, prázdné plechovky nebo rozbité láhve. Možná byste tomu nevěřili, ale někteří lidé jsou závislí na hromadění věcí. Nikdo z nich si to navíc není ochoten připustit. Někteří lidé se špatně loučí se starými věcmi, které jim jsou k ničemu. Mezi námi ale existují i takoví jedinci, kteří se nedokážou rozloučit ani s obalem od čokolády, a tak doma doslova plavou v odpadcích. To už jsou ale extrémní případy. Spousta lidí si hromadí nepotřebné věci na půdách, v garážích nebo ve sklepeních. Nemají to srdce vyhodit staré zaprášené krámy, které už nikdy nepoužijí. Hromadění věcí s sebou může přinést různá rizika. Hrozící požár, příšerný zápach, škůdce a v některých případech i infekce. Příště si to raději rozmyslete předtím, než zase budete chtít schovávat hromadu nepotřebných věcí.
Rovnováhu udržovat…
Může vám to připadat divné, ale na zdravém jídle je možné si vytvořit závislost. Mnozí by si ji přáli mít a další ji skutečně mají. Měli byste ale vědět, že konzumovat jen zdravé jídlo není to pravé ořechové. Lidské tělo je složitý systém, který vyžaduje rovnováhu homeostázy. Nevyrovnanost může způsobit člověku zdravotní potíže. Například zelenina obsahuje enzymy a minerály, které jsou nepochybně dobré pro lidské tělo. Problém spočívá v tom, že z velkého množství zeleniny mohou vzniknout ledvinové kameny. Dále předávkování vitaminy může způsobit žaludeční křeče nebo nadměrné vypadávání vlasů. Z těchto důvodů je potřeba i ve stravě udržovat rovnováhu.
Psychickou rovnováhu považujeme všichni za samozřejmost. Dokud jí máme. Bohužel některá zákoutí mysli si občas dělají, co chtějí, bez ohledu na naše přání nebo představy. Lidské psychice a duševnímu zdraví jsme se zevrubně věnovali na naší speciální microsite. Prozkoumejte její interaktivní části a vyzkoušejte si simulátory různých psychických poruch.
Mohlo by vás také zajímat: NE znamená NE. Ale jak se s odmítnutím vyrovnat?