Proč mají Češi tak rádi domácí mazlíčky?

Životní styl
To, že zvířata zlepšují nejen naše psychické zdraví, ale pomáhají odstraňovat dokonce i fyzické a ryze medicínské problémy, potvrdilo již mnoho nejrůznějších studií. Ví se i to, že zvířecí kamarádi mohou lidem ve složitých životních situacích výrazně ulevit. Zejména chlupatí mazlíčci. Znamená to, že jsou Češi jako milovníci psů a koček nejdepresivnější národ?

Máme rádi pivo, hokej a… své zvířecí kamarády. Psy, kočky, zakrslé králíčky, želvy, andulky, hady, morčata i všechna ostatní. Některé z těchto kamarádů najdeme skoro v každé české domácnosti. Dokonce chováme nejvíc zvířat v přepočtu na obyvatele z celé Evropy! Zbožňujeme je a jejich společnost je nám, proč si to nepřiznat, někdy dokonce milejší než lidská. Čím to je, že je máme zrovna my tak rádi? Potřebujeme zlepšovat náladu víc než třeba Němci nebo Poláci? Důvodů k oblibě mazlíčků jsme našli několik. Můžete si vybrat, který je vám nejbližší.

Obyčejný koníček

Starat se o zvířata jednoduše patří k našim oblíbeným koníčkům. Rádi do nich investujeme a odměnou je nám jejich oddanost a láska. Dokazuje to mimo jiné i objem peněz, které jsme za ně ochotní utratit: Rodina se psem za něj ročně zaplatí zhruba 13 tisíc korun, chovatelé koček za rok vydají o něco méně, kolem 9 tisíc. Zdá se vám to hodně? Dohromady za psy a kočky, kteří nám společnost dělají nejčastěji, dáme ročně přes devět miliard korun!

Nechceme být sami

Taky se neradi vracíme do prázdného bytu nebo domu. Chceme, aby na nás někdo čekal a těšil se, až přijdeme. Cítit se potřebný a milovaný je nakonec jednou ze základních lidských potřeb. Milujeme, když nás voříšek nebo mourek náležitě přivítají, ještě než si stačíme sundat kabát. I když nás třeba v práci někdo příšerně naštval, tady nás čeká spousta pochopení a lásky. Bez ohledu na to, jestli se smějeme na celé kolo, nebo jsme spíš kyselí.

 

Mazlíčci nám taky svým způsobem nahrazují děti, které se osamostatnily a odešly z domu. Věnujeme jim stejnou péči a lásku jako předtím svým ratolestem. Kupujeme hračky, oblečky a nejrůznější blbosti, které jsou obchodníci schopní vymyslet. Pejskaři svým „dětem“ můžou dopřát třeba aromaterapii, tedy přesněji řečeno aroma masáž, kdy masér aplikuje rostlinný esenciální olej speciálně vyvinutý pro psí kůži. A nevyjde to ani moc draho, jedna koupel stojí jen asi čtyři sta korun!

 

A jak je to s těmi depresemi a blbou náladou? Jsme víc nešťastní než jiní Evropané? Data Světové zdravotnické organizace to nepotvrzují. Letos publikovaný výzkum, který se zabývá depresemi a dalšími duševními poruchami, nás na přední příčky rozhodně neřadí, zjištěné hodnoty se pohybují spíš kolem mediánu. Úzkostnými poruchami u nás trpí „jen“ 3,8 % populace. Přitom v sousedním Německu je to 5,8 % a v Norsku dokonce skoro dvojnásobek, 7,4 %. Takže čísla hovoří jasně, mazlíčci svou terapeutickou roli plní na výbornou. Naše láska ke zvířatům nás úspěšně chrání nejen před trudnomyslností, ale možná i mnohem vážnějšími psychickými problémy.

Vydrží déle

Dalším plusem je, že se díky moderní medicíně můžeme ze společnosti našich zvířátek těšit déle než dřív. Dnes už se totiž běžně dají řešit zdravotní problémy, kterými by se v minulosti nikdo nezabýval. Pokud má třeba váš jezevčík nemocné srdce, játra, ledviny nebo slinivku, nemusí to znamenat, že se s ním brzy rozloučíte. Buďte ale připraveni na to, že za komplikovanější choroby a zákroky vám veterinář pěkně pustí žilou.

 

Kdybychom hledali dál, určitě najdeme spoustu dalších důvodů, proč mít zvířecího parťáka. Můžeme to označit třeba za tradici nebo za součást společenského statusu. Celkově to ale vychází tak, že je máme jednoduše rádi. A pro to nemusíme mít žádný extra důvod. Domácí mazlíčky v ČR prostě chceme!

Bude vás také zajímat: Jak NASA způsobila paniku s třináctým znamením zvěrokruhu