Příčka: Bronz
Kategorie: Hudba versus hudba
Nothing Compares 2 U – Sinéad O’Connor
U popové hudby není vůbec neobvyklé, že zpěváci dělají covery úspěšných hitů. V našem top 3 došlo k něčemu jinému. Hudebníci vzali zapadnuté songy, o kterých se téměř nevědělo, a využili je k rozmachu své kariéry. I slavná písnička Nothing Compares 2 U od irské Sinéad O’Conner je cover. Píseň vytvořila se svou skupinou The Family popová hvězda Prince. Jenže píseň se v jeho podání absolutně nechytla, v podstatě nikdo nevěděl, že existuje. Sinéad však přetvořila píseň k obrazu svému a povedlo se jí nevídané. Song se stal ikonou její tvorby a v podstatě stojí za veškerým jejím úspěchem. Megahit jak řemen. Nemyslete si, že to Prince v pohodě skousnul. Oba se nenáviděli.
O’Connor dokonce na veřejnosti tvrdila, že ji Prince v afektu udeřil.
Na jednu stranu se není čemu divit. Kopírka je kopírka. Ale na druhou si stačí poslechnout obě verze, a není pochyb o tom, kdo to umí líp. Zasloužený bronz.
Posuďte sami:
Tohle:
vs. tohle:
Kategorie: Film versus film
Věc (1982)
Sci-fi horor Věc patří neodmyslitelně ke klasickým dílům světové kinematografie. Vlk nakažený mimozemským virem, který si žije vlastním životem a mění hostitele podle vlastní chuti. Někomu doteď vstávají chlupy na krku. Hlavně tvůrcům původního filmu z roku 1952. Pánové zažili zajisté takový šok, jako když přehlídnete zlatou cihlu na chodníku a pak zjistíte, že soused měl bystřejší oko. Ale na druhou stranu ani první zfilmovaný kousek nebyl tak úplně originálním nápadem bystrých režisérů. Prapůvod Věci najdeme už ve stejnojmenné povídce od J. W. Campbella.
Ve filmovém průmyslu ale nejde o to kdo, ale jak.
Proto se vítězem stal John Carpenter, který v roce 1982 cihličku zvedl, oprášil, nablýskal a položil do vitrínky vedle dalších svých strašidelných úspěchů. Od roku 2011 se navíc můžete podívat, co příchodu mimozemské epidemie předcházelo a to díky režiséru Matthijsi van Heijningenovi a jeho snímku Počátek.
Kategorie: Kniha versus film
Forrest Gump (1994)
Pana bonboniéru není potřeba představovat. Ale knihu, podle které film vznikl, ano. Napsal ji americký novelista Winston Groom. Obsah stejnojmenné knížky se příliš neliší od filmového zpracování. Minimálně ne v tom, že autor posouvá svou hlavní postavu od jednoho milníku moderních amerických dějin ke druhému. V novele si ale autor mohl dovolit více. Forrest se tak podíval i do vesmíru spolu s astronautkou a opičkou Sue.
S vesmírnou lodí ztroskotal na Papui-Nové Guineji a strávil 4 roky v zajetí kanibalů.
Dokonce se stal i profesionálním wrestlerem s přezdívkou Tupec. Zkrátka absurdita posunutá ještě o level výš. Kniha si drží své kvality, ale nemění to nic na tom, že se s Hanksovým Gumpem nemůže vůbec rovnat. S klidem probíhá cílem jako třetí.
Příčka: Stříbro
Kategorie: Hudba versus hudba
Girls Just Want to Have Fun – Cyndi Lauper
Holky se chtějí bavit! A Cyndi Lauper se pobavila ze všech nejvíce. Další hitovka, která úspěšně napodobila tvorbu někoho jiného. V tomto případě hudební počin Roberta Hazarda. Tentokrát ale se záštitou autora originálu. Cyndi chtěla upravit písničku tak, aby pomohla ženám odpoutat se od nucených stereotypů. Prostě nehrotit, užívat si života a neskákat podle ostatních.
Osazenstvo klipu písničky zvolila naschvál tak, aby v něm figurovaly černošky, Asiatky i muslimky.
Zkrátka celý svět. A také že to vyšlo podle plánů. Píseň hrají v rádiích dodnes a ještě dlouho hrát budou. Tolik štěstí Robert Hazard neměl. Píseň se v jeho podání z pohledu rebela-muže minula účinkem. I přesto v mnohých rozhovorech zdůrazňoval, že je za Cyndi rád a přeje jí vše nejlepší.
Cyndina verze:
https://www.youtube.com/watch?v=PIb6AZdTr-A
versus Robertova verze:
Kategorie: Film versus film
Dannyho parťáci (2001)
Nemyslete si, že jediný, kdo krade, je Danny Ocean a jeho parťáci. Režiséra Stevena Soderbergha a postavu zlodějíčka spojuje jedna velká věc. Umí loupit bravurně a téměř bez povšimnutí. Málokdo vůbec tuší, že existuje předchozí verze. Stejnojmenný originál spatřil světlo světa již v roce 1960. Hlavní roli sympaťáka si střihnul Frank Sinatra. Ani to filmu nepomohlo k tomu, aby se stal světovým fenoménem a vyhrál tučný jackpot. Clooney je Clooney. A nejenom jeho šarm způsobil to, že zastínil svého předchůdce. Původní snímek se v proudu času absolutně ztratil, a právě proto vyhrávají Dannyho parťáci pomyslné stříbro!
Kategorie: Kniha versus Film
Kmotr (1972)
Filmová trilogie Kmotr jen těsně získává druhé místo. Ústřední postava dona Corleoneho určila vizuální standard pro mafiánského bosse. A jinak už to nebude. Tvář Marlona Branda, když říká svou legendární repliku: „Udělám mu nabídku, kterou nebude moci odmítnout.“ Hláška, která se stala druhým nejoblíbenějším filmovým výrokem všech dob. Filmy se od své literární předlohy příliš neodklání, proto také jenom první díl trvá neuvěřitelné tři hodiny. Jenže i když díla Maria Puza patří mezi poklady literatury, film vyhrál. To ale Puza netrápí, protože společně s režisérem Francisem Fordem Coppolou dali hlavy dohromady a scénář sepsali spolu. Film díky tomu získal 3 Oscary a dalších 26 významných ocenění. Proto musí Kmotr v našem seznamu zákonitě být. A takovou nabídku by opravdu nikdo neodmítnul!
Příčka: Zlato
Kategorie: Hudba versus hudba
I Will Always Love You – Whitney Houston
Tenhle ukňouraný song pro mnohé patří na první místo v žebříčku všech milostných balad. Ve spojení s filmem Osobní strážce explodovala popularita písně ve všech koutech světa a záhy se stala nejprodávanějším singlem všech dob. Ani samotná královna popu Madonna nedosáhla tak velkého úspěchu. Whitney ale nebyla první, kdo píseň nazpíval. Autorství patří americké country zpěvačce Dolly Parton. Dolly ale není Prince. S Whitney se dohodla a podepsaly spolu smlouvu, která jí zajistila odměny z prodejů. Byla jí vděčná za proslavení písně a světové uznání brala i za své. Jenže krom USA téměř nikdo ani neví, že Parton existuje. Po smrti Whitney v roce 2012 se stala písnička symbolem truchlení a soucitu. Po 20 letech od vydání se opět dostala mezi nejposlouchanější písně současnosti. To se doposud nikomu nepovedlo. Proto si zcela zaslouženě odnáší z loupežnického klání první místo!
Koukněte na originál od Dolly:
A pro pořádek, notoricky známá Whitney:
Kategorie: Film versus film
Zjizvená tvář (1983)
Hrouda koksu na stole. Pyramidy z dolarů. Kulomet M16. Nemusíme dále pokračovat. Dost dobře víte, o kom je řeč. Film Scarface, v hlavní roli bláznivého gangstera Tonyho Montany sám velký Al Pacino. Příběh inspirovaný životem Ala Caponeho rozjel éru moderních mafiánských filmů.
Ačkoliv nevyhrál žádnou cenu, stal se kultem.
Každý ví, kdo je Scarface. Ale co rozhodně každý neví, je, že Scarface patří mezi krále remaků. Ano! V roce 1932 přišel do newyorských a chicagských biografů trhák se stejným jménem. V té době chtěl vidět film úplně každý. Protože Al Capone seděl na trůnu mafiánského podsvětí a byl terčem největší fascinace a znechucení. Sám opravdová „Zjizvená tvář“ navštívil kino, aby se mohl dívat sám na sebe, jak masakruje protivníky. Jenže Al Pacino svým ztvárněním zakopal předválečný film hluboko pod zem. A právě proto získává zlato. Gratulujeme!
Kategorie: Film versus kniha
Čelisti (1975)
Sice se nemohou s předchozími finalisty měřit pokud jde o kvalitu, ale o tom to není. Steven Spielberg s děsivým žralokem v zátylku dokázal to, co Forrest ani Kmotr ne. Ze špatné knižní předlohy vytesal kult. Do roku 1975 rekreanti jezdili k moři a plavání si užívali bez sebemenších starostí.
Jakmile Čelisti dorazily na plátno, přestali lidé plavat daleko od břehu.
Strach z toho, že pod nimi v hlubinách plave něco děsivého, nastartoval právě syčák Steven. A právě na tom nejvíce vytěžil. To se ovšem nedá vůbec říci o stejnojmenné knize od autora Petera Benchleyho. Ten se, v dobré víře, soustředil kromě žraloků také na milostnou zápletku. Což samozřejmě není špatný nápad, ale zpracování je bohužel už věc jiná. Literární fajnšmekři nedovedou knihu ani dočíst do konce. Filmové Čelisti stojí tedy zcela oprávněně na nejvyšším stupni vítězů!