Dětská psychiatrie v poslední době zaznamenává obrovskou krizi – nedostatek specialistů, přeplněné ambulance a nedostačující kapacity lůžek k hospitalizaci. Do této situace se po pandemii koronaviru znásobilo množství dětí a mladých lidí, kteří mají akutní psychické potíže. MUDr. Zuzana Matzová, Ph.D., se s touto krizí potýká každý den, ať už na klinice dětské psychiatrie, nebo ve své terapeutické praxi.
Situace je alarmující
Počet dětí s psychickými problémy narůstá. Výrazně jich přibylo po pandemii koronaviru. Podle Národního ústavu dětských nemocí v Bratislavě narostly počty akutních hospitalizací po pokusech o sebevraždu téměř o 90 %. Tento počet je nejvyšší ve skupině mladistvých a teenagerů. Podle evropského průzkumu Eurobarometer 60 % mladých lidí do 24 let uvádí, že měli za poslední rok nějaký psychický problém.
Karanténa a zavřené školy odstartovaly novou epidemii
Děti cítí neklid a špatnou náladu ve společnosti, což se také podepisuje na jejich psychice. Koronavirus a válečné konflikty posledních měsíců mají svůj podíl na nárůstu psychických problémů i u nich. „Během pandemie děti ztratily pocit bezpečí, přístup k aktivitám, které by je rozptýlily, ztratily přístup k dalším osobám, které je vychovávaly – učitelé, trenéři, prarodiče,“ vyjmenovává Zuzana Matzová faktory, které stojí za vyšším množstvím jejích pacientů.
Role rodiče je klíčová
Rodiče své děti znají nejlépe. Většinou si všimnou varovných signálů, které naznačují, že s jejich dětmi něco není v pořádku. Zuzana Matzová radí zpozornět, pokud se chování dítěte změnilo – je pasivnější, unavenější, přes den polehává jako bez života, ztratilo zájem, zhoršil se jeho prospěch ve škole. Obzvlášť u teenagerů rodiče mnohdy tyto změny omlouvají pubertou. Na místě je ale určitě si s dítětem promluvit a zjistit, co za nimi stojí.
„Děti se nedají násilím donutit k hovoru. Často se jen těžko rozpovídají, pokud sedí za stolem tváří v tvář ustaranému rodiči. Doporučuji si s nimi promluvit při nějaké aktivitě – např. při společné procházce nebo když spolu vaříte. Mnohdy se pak děti snáz rozmluví o svých problémech,“ radí Zuzana Matzová.
Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se, co paní doktorka radí rodičům, kteří čekají na termín u dětského psychiatra. Poradí také, jak dětem nastavit hranice při používání sociálních sítí, a mnoho dalších rodičovských tipů.
Podcast Lepší život můžete poslouchat v podcastových aplikacích.