Rizika tetování: Hlavní problém je v inkoustu

Životní styl
Tetováním si lidé zdobili těla již od nepaměti. Bylo součástí kmenových rituálů nebo symbolizovalo příslušnost k určité sociální skupině. Nejznámějším příkladem je japonská mafie Jakuza, jejíž členové jsou proslulí barevnými tetováními propracovanými do sebemenšího detailu jako důkaz jejich moci a odvahy. Tetování byla proto v minulosti spojována se zločinem. Každý, kdo měl kérku, byl v očích společnosti potenciální kriminálník. To se ale v současné době mění a spolu s tím i možná rizika, která se s tetováním pojí.

Mileniálové již nenahlížejí na tetování s despektem, právě naopak. Stále více z nich vyjadřuje svoji individualitu tetováním, a to bez ohledu na jeho rizika, i dalšími úpravami těla, jako například piercingem nebo třeba extrémnější scarifikací. V Evropě se odhaduje, že tetování má asi 12 % populace. Nejvíce tetovaných (48 %) žije v Itálii. A počet lidí ochotných zvěčnit si nějaký motiv na kůži stále roste, jen na západní polokouli jich je už přes 120 milionů. S tetováním jsou ale spojena určitá zdravotní rizika – alergické reakce, přenos infekce a nemocí nedostatečně sterilními jehlami či zápaly tetování.

Arzen, nikl a olovo

Jedním z rizik tetování je inkoust, který se na tetování používá, a jeho složení. Ten se vpichuje až do nejspodnější vrstvy kůže – škáry. Od roku 2022 jsou v Evropské unii složení a obsah chemických látek v tetovacích inkoustech a permanentním make-upu regulovány a přísně kontrolovány. Tetování by tedy u nás v tomto ohledu mělo být bezpečnější. Do té doby totiž inkoust nezřídka obsahoval látky, které mohou mít negativní dopady na naše zdraví.  Mezi takové látky patří například arzen, nikl nebo olovo.

K nové směrnici (EU 2020/2081 REACH 2022) vedlo neblahé zjištění Evropské komise, kdy více než 40 % barev neprošlo řádným vědeckým testováním a neuvěřitelných 20 % z nich obsahovalo nebezpečné karcinogenní látky. Mnoho z používaných inkoustů bylo určeno do tiskáren nebo jako barva na automobily.

Imunitní systém může také reagovat alergickou reakcí spojenou s nepříjemným otokem a svěděním. Proto bychom neměli nové tetování vystavovat přímému slunci, které by ji mohlo spustit. Dalším rizikem spojeným s tetováním je i postupné rozkládání inkoustu. Ten se totiž postupem času odbourává. Lékaři se obávají, že by se mohl během života usazovat v orgánech a v dlouhodobém horizontu je poškozovat.

Mohlo by vás také zajímat: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?

Zdravotní komplikace

Kovy v inkoustu mohou v krajních případech reagovat při vyšetřeních magnetickou rezonancí. Pacienti si pak mohou vzácně odnést nepříjemné spáleniny v místech tetování. Jsou také známé některé případy hromadění inkoustu v lymfatických uzlinách. Ojediněle to může vést  k jeho záměně s rakovinným bujením a špatné diagnóze. V roce 2015 byla takto u mladé ženy mylně diagnostikována rakovina v uzlinách. Po operaci se ukázalo, že tmavé buňky byly ve skutečnosti tetovacím inkoustem.

 

Pozor na amatéry

Mezi další rizika tetování patří i zvýšené riziko infekce. Jedním z nejběžnějších je pak možná nákaza stafylokokem. Tu způsobuje nesterilní prostředí a špatná dezinfekce kůže před samotným tetováním. Bakterie pak mohou vést k celkové sepsi a selhání organismu. Podle jedné americké studie přitom:

  • až u 3 % tetovaných dojde k zánětu,
  • 4 % lidí si i celý měsíc po tetování stěžovala na neustávající bolest,
  • velká část lidí si také zažila nepříjemné zarudnutí a svědění, které trvalo více než dva týdny.

Při nedostatečném dodržení hygieny je také možná nákaza hepatitidou C nebo dalšími krví přenosnými chorobami. Tomu se však lze prakticky vyhnout při návštěvě profesionálních salonů, kde jsou tato rizika minimalizována.

Blahodárný stres

Ne všichni odborníci však vidí tento trend tak černě. V americké studii z roku 2016 došli dokonce k závěru, že tetování může posilovat naši imunitu. Opakovaná návštěva tetovacích studií je zátěžovou zkouškou našeho imunitního systému. Stres, kterému je tělo vystaveno, působí blahodárně na jeho fungování.

Tělo totiž bojuje s tetováním jako s každou jinou infekcí. Bílé krvinky jsou tak vysílány do boje. U lidí, kteří mají více tetování, pak vědci naměřili jejich vyšší hodnoty.

Dvakrát měř…

Před konečným rozhodnutím nechat se tetovat bychom měli vše pečlivě zvážit a obrátit se na prověřená tetovací studia. Zde máme záruku profesionálního přístupu a stoprocentní hygieny. Vyhnout bychom se měli také dalším extrémům, mezi které patří i třeba tetování oční bulvy. Zde je velmi vysoké riziko poškození zraku, nebo dokonce slepoty. Po tetování je nutné místo omývat vodou a antibakteriálním mýdlem. Hlavní ale je zvážit možná zdravotní rizika a rozhodnout se s chladnou hlavou. Rozhodně ne na dovolené v podroušeném stavu, kdy toho budete potom zaručeně litovat.

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte, a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.