Ze studie, kterou v roce 2013 provedli výzkumníci z London Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodně ano. Řidiči v ní dostali několik různých playlistů rozdělených podle typu hudby a úkol ujet v jejich doprovodu 500 mil. Během cesty vědci monitorovali jejich srdeční činnost, řidičské schopnosti a změny v jejich chování za volantem.
Přehrávání hudby v autě by mělo kopírovat tlukot srdce
Ukázalo se, že nejlepší tempo pro bezpečnou jízdu je to, které je stejně rychlé jako tlukot lidské srdce, tj. zhruba 60–80 úderů za minutu. Rychlejší tempo totiž ovlivňuje srdeční činnost a zvedá tep, obzvlášť pokud je taková hudba puštěná nahlas. Takové songy odvádějí řidičovu pozornost od silnice a vedou k tomu, že se řidič snaží přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby „lícovala“ s rychlostí písně.
Přehrávání hudby v autě má jiný vliv na ženy i na muže
Zajímavé bylo také to, jaký vliv měly různé žánry na ženy a muže. Hip hop sice vedl k větší agresivitě u obou pohlaví, ale na ženy měl daleko silnější vliv. Pod jeho vlivem brzdily daleko ostřeji a na plyn šlapaly více zprudka než muži, kteří poslouchali stejnou hudbu. Taneční hudba nutila ženy k vyšší rychlosti, zatímco u mužů to bylo poslechem heavy metalu. Největším překvapením ale bylo, že obě pohlaví řídila pod vlivem klasické hudby mnohem nevyzpytatelněji než při poslechu jakéhokoliv jiného žánru.
Takže až vám příště někdo řekne, abyste si do auta vzali něco „kultivovanějšího“ nebo „noblesnějšího“, dejte jim přečíst článek o přehrávání hudby v autě a raději pusťte třeba Justina Timberlakea.
Tady je pár dalších příkladů „bezpečných“ písní:
- Norah Jones – Come Away With Me
- Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire
- Jason Mraz – I’m Yours
- Coldplay – The Scientist
- Elton John – Tiny Dancer
- Justin Timberlake – Cry Me a River
- Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing
- Radiohead – Karma Police
- S Club 7 – Never Had a Dream Come True
- Bon Iver – Skinny Love
Autor fota: Pexels.com